My Favorite Movies


  rdradjad's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
Apocalypse Now 1979,  R)
3
The Score 2001,  R)
4
On the Waterfront 1954,  Unrated)
5
The Brave 1997,  Unrated)
6
Viva Zapata! 1952,  Unrated)
7
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
8
Scarface 1983,  R)
9
The Godfather, Part II 1974,  R)
10
The Godfather, Part III 1990,  R)
11
Heat 1995,  R)
12
Donnie Brasco 1997,  R)
13
Any Given Sunday 1999,  R)
14
Scent of a Woman 1992,  R)
15
Carlito's Way 1993,  R)
16
Dog Day Afternoon 1975,  R)
17
The Insider 1999,  R)
18
Serpico 1973,  R)
19
Chinese Coffee 2000,  R)
20
...And Justice For All 1979,  R)
21
Scarecrow 1973,  R)
22
GoodFellas 1990,  R)
23
Casino 1995,  R)
24
Taxi Driver 1976,  R)
25
Backdraft 1991,  R)
26
The Untouchables 1987,  R)
27
Jackie Brown 1997,  R)
28
Ronin 1998,  R)
29
Raging Bull 1980,  R)
30
The Deer Hunter 1978,  R)
31
Sleepers 1996,  R)
32
A Bronx Tale 1993,  R)
33
Brazil 1985,  R)
34
Men of Honor 2000,  R)
35
Once Upon a Time in America 1984,  R)
36
Awakenings 1990,  PG-13)
37
Wag the Dog 1997,  R)
38
The Fan 1996,  R)
39
Mean Streets 1973,  R)
40
The Mission 1986,  PG)
41
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
42
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
43
Smokin' Aces 2007,  R)
44
Stand and Deliver 1988,  PG)
45
Dead Again 1991,  R)
46
Hoodlum 1997,  R)
47
Lions for Lambs 2007,  R)
48
Spy Game 2001,  R)
49
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
50
The Sting 1973,  PG)
51
All the President's Men 1976,  PG)
52
The Last Castle 2001,  R)
53
Out of Africa 1985,  PG)
54
A Bridge Too Far 1977,  R)
55
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
56
Three Days of the Condor 1975,  R)
57
The Candidate 1972,  PG)
58
The Hot Rock 1972,  PG)
59
Last Confederate: The Story of Robert Adams 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments