My Favorite Movies


  1. rdmpaguia
  2. Rosemarie

well, these are the movies i have watched and will be watching!

  rdmpaguia's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
a must see movie...
2
Braveheart 1995,  R)
3
The Departed 2006,  R)
4
Breathless 1983,  R)
5
9 1/2 Weeks 1986,  R)
9 1/2 Weeks
i have a copy of this book... well, am not sure if the story is the same... but nevertheless, i lost this book when a friend borrowed and she never returned it o me...
6
Runaway Bride 1999,  PG)
7
Beowulf 2007,  PG-13)
8
300 2007,  R)
9
Gone With the Wind 1939,  G)
10
Vanilla Sky 2001,  R)
11
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
couldn't wait to see the movie.....
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
17
Twilight 2008,  PG-13)
18
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
19
The Notebook 2004,  PG-13)
20
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
21
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
22
City of Angels 1998,  PG-13)
23
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
what a movie!
24
Brokeback Mountain 2005,  R)
25
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
26
Slumdog Millionaire 2008,  R)
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i loved this movie...
28
Two Lovers 2008,  R)
29
Australia 2008,  PG-13)
30
Little Children 2006,  R)
31
Death Race 2008,  R)
32
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
33
17 Again 2009,  PG-13)
34
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
35
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
beautiful soundtrack!!! i love this movie,
36
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
37
Unfaithful 2002,  R)
38
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
a beautiful movie
39
The Story of Us 1999,  R)
40
Evening 2007,  R)
Evening
just watched it recently.... i simply like it...
41
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I will never forget this movie. I love the story, the actors and actresses. I love the soundtrack! I would never tired listening to the soundtrack!!!
42
Mean Girls 2004,  PG-13)
43
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
44
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
45
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
this movie made me cry...
46
She's All That 1999,  PG-13)
47
The Prince and Me 2004,  PG)
48
The Prince and Me 2 2005,  PG)
49
The Prince & Me 3: A Royal Honeymoon 2008,  PG)
The Prince & Me 3: A Royal Honeymoon
i want to see this movie because i like the part 1 and 2.
50
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
Add a review (optional)...
51
The Princess Diaries 2001,  G)
52
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
53
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
anne hathaway is really a princess!!!
54
Just My Luck 2006,  PG-13)
55
High School Musical 2006,  G)
56
High School Musical 2 2007,  G)
57
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
58
The Girl Next Door 2004,  R)
59
You've Got Mail 1998,  PG)
60
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
ang galing ng kwento! dalawang beses ko siyang pinanood bago ako matulog>>>
61
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
62
Armageddon 1998,  PG-13)
63
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
maganda ang pelikula na ito. Kagabi ko lang napanood!!!
64
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
65
Saving Private Ryan 1998,  R)
66
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
that's love!!!
67
Stealth 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments