My Favorite Movies
Some favorites off the top of my head. In no order inparticular.
| rcg123's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Alphaville 1965, Unrated) |
|
| 2 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 3 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 4 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 5 |
Harlan County, U.S.A. 1976, PG) |
|
| 6 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 7 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 8 |
The Spy Who Came in from the Cold 1965, Unrated) |
|
| 9 |
House of Games 1987, R) |
|
| 10 |
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959, Unrated) |
|
| 11 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 12 |
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) 1964, Unrated) |












