My Favorite Movies
Give list a short description
| rce421's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 4 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 5 |
Akira 1988, R) |
|
| 6 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 7 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 8 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 9 |
Platoon 1986, R) |
|
| 10 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 11 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 12 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 13 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 14 |
Born on the Fourth of July 1989, R) |
|
| 15 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 16 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 17 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 18 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 19 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 20 |
Shrek 2001, PG) |





















rce421 posted 16 months ago
This isn't my top 20, it's more like a "If I was stranded on a deserted island with 20 films" I'm hoping these would be it.