My Favorite Movies
| rcamelya2007's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 2 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 3 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 4 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 5 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 6 |
How to Steal a Million 1966, Unrated) |
|
| 7 |
Love Story 1970, PG) |
|
| 8 |
Shogun 1980, Unrated) |
|
| 9 |
Out of Africa 1985, PG) |
|
| 10 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 11 |
Cry Freedom 1987, PG) |
|
| 12 |
Turner and Hooch 1989, PG) |
|
| 13 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 14 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 15 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 16 |
The Power of One 1992, PG-13) |
|
| 17 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 18 |
Shadowlands 1993, PG) |
|
| 19 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 20 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 22 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 23 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 24 |
Dangerous Minds 1995, R) |
|
| 25 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 26 |
The Preacher's Wife 1996, PG) |
|
| 27 |
The Edge 1997, R) |
|
| 28 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 29 |
Seven Years in Tibet 1997, PG-13) |
|
| 30 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 31 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 32 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 33 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 34 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 35 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 36 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Anna and the King 1999, PG-13) |
|
| 38 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 39 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 40 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 41 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 42 |
If Only 2004, PG-13) |
|
| 43 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 44 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 45 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 46 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 47 |
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004, R) |
|
| 48 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 49 |
Fracture 2007, R) |
|
| 50 |
The Great Debaters 2007, PG-13) |
|
| 51 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 52 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 53 |
An American Crime 2007, R) |
|
| 54 |
Feast of Love 2007, R) |
|
| 55 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 56 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 57 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 58 |
Agora 2009, R) |
|
| 59 |
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009, R) |
|
| 60 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 61 |
A Single Man 2009, R)
this is the kind of movie that make's you feel! |





























































