My Favorite Movies
| rbndl32's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Walkabout 1971, R) |
|
| 2 |
Brewster McCloud 1970, R) |
|
| 3 |
The World According to Garp 1982, R) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 6 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 7 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 8 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 9 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 10 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 11 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 12 |
Fargo 1996, R) |
|
| 13 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 15 |
Scarface 1983, R) |
|
| 16 |
Peeping Tom 1960, Unrated) |
|
| 17 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 18 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 19 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 20 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 21 |
Bright Lights, Big City 1988, R) |
|
| 22 |
East of Eden 1955, PG) |
|
| 23 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 24 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 25 |
Hairspray 1988, PG) |
|
| 26 |
Paper Moon 1973, PG) |
|
| 27 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 28 |
Moonstruck 1987, PG) |
|
| 29 |
Halloween 1978, R) |
|
| 30 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 31 |
Lenny 1974, R) |
|
| 32 |
Rock 'n' Roll High School 1979, PG) |
































