My Favorite Movies


  1. rbludgeon
  2. Karrie

My Soul

  rbludgeon's Rating My Rating
1
Way of the Vampire 2005,  R)
2
Bottle Rocket 1996,  R)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
4
Blade Runner 1982,  R)
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
6
Rushmore 1998,  R)
7
Taxi Driver 1976,  R)
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
9
The Shining 1980,  R)
10
Fargo 1996,  R)
11
Memento 2000,  R)
12
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
13
Fight Club 1999,  R)
14
Trainspotting 1996,  R)
15
Looking for Mr. Goodbar 1977,  R)
16
Shaun of the Dead 2004,  R)
17
Helter Skelter 2004,  Unrated)
18
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
19
GoodFellas 1990,  R)
20
Lipstick 1976,  R)
21
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
22
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979,  R)
23
Pennies From Heaven 1981,  R)
24
Midnight Express 1978,  R)
25
Diner 1982,  R)
26
Author! Author! 1982,  PG)
27
The Group 1966,  PG)
28
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
29
Fade to Black 1980,  R)
30
The Blue Lagoon 1980,  R)
31
Ordinary People 1980,  R)
32
Carnal Knowledge 1971,  R)
33
Revenge of the Nerds 1984,  R)
34
My Favorite Year 1982,  PG)
35
The Mission 1986,  PG)
36
Blue Velvet 1986,  R)
37
Velvet Goldmine 1998,  R)
38
Real Genius 1985,  PG)
39
Stranger Than Paradise 1984,  R)
40
Aliens 1986,  R)
41
Barfly 1987,  R)
42
Sid & Nancy 1986,  R)
43
Fandango 1985,  PG)
44
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
45
The State of Things 1982,  Unrated)
46
Being There 1979,  PG)
47
Regarding Henry 1991,  PG-13)
48
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975,  Unrated)
49
Go 1999,  R)
50
Shallow Grave 1994,  R)
51
Prick Up Your Ears 1987,  R)
52
Dancer in the Dark 2000,  R)
53
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
54
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) 1991,  R)
55
The Celebration (Festen) 1998,  R)
56
Being John Malkovich 1999,  R)
57
Maurice 1987,  R)
58
Bugsy Malone 1976,  G)
59
Groundhog Day 1993,  PG)
60
Funny Farm 1988,  PG)
61
El Patrullero (Highway Patrolman) 1993,  R)
62
Betrayed 1988,  R)
63
Salt of the Earth 1954,  Unrated)
64
Starting Over 1979,  R)
65
Defending Your Life 2001,  PG)
66
Anno zero - guerra nello spazio, (War of the Planets), (Cosmos: War of the Planets) ,  PG)
67
Flirting With Disaster 1996,  R)
68
Spanking the Monkey 1994,  Unrated)
69
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
70
Magnolia 1999,  R)
71
After Hours 1985,  R)
72
Xanadu 1980,  PG)
73
Amores Perros 2000,  R)
74
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains 1982,  R)
75
The Decline of Western Civilization 1981,  R)
76
What We Do Is Secret 2007,  R)
What We Do Is Secret
Great movie. Everyone needs to worship Darby Crash. He and the Germs started the California Hardcore scene. Darby and Shane West are hot!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments