My Favorite Movies


  rbjack91's Rating My Rating
1
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
At the time this movie changed my life.
2
Kinky Boots 2005,  PG-13)
3
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
Stay gold..." a great line, a great moment.
4
Dune 2002,  Unrated)
Dune
One of the best re-imagination of a book ever...comparable to the LOTRt rtilogy
5
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
6
Some Kind of Hero 1982,  R)
7
Children of Dune ,  Unrated)
8
Menace II Society 1993,  R)
9
The Wiz 1978,  G)
The Wiz
Michael as the Scarecrow...nuff said.
10
Y Tu Mamá También 2001,  R)
11
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 1
Fills in the blanks nicely...now, lets do the live-action
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
17
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
18
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
19
Hamlet 1990,  PG)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Henry V 1989,  PG-13)
22
Henry & June 1990,  NC-17)
23
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
This is the way movies should b done. There was no neat packaged ending...Adam Sandler conmtinues to mature in his acting and Don -- is the man, period.
24
Match Point 2005,  R)
Match Point
Woodie outdid himself this time...
25
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip 2000,  R)
26
Harlem Nights 1989,  R)
27
Bustin' Loose 1981,  R)
28
Stir Crazy 1980,  R)
29
Jo Jo Dancer, Your Life is Calling 1986,  R)
30
Silver Streak 1976,  PG)
31
Car Wash 1976,  PG)
32
Lady Sings the Blues 1972,  R)
33
Which Way Is Up? 1977,  R)
34
Uptown Saturday Night 1974,  PG)
35
Greased Lightning 1977,  PG)
36
Wholly Moses! 1980,  PG)
37
The Bingo Long Traveling All-Stars and Motor Kings 1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments