My Favorite Movies


  1. razvascr
  2. TheScarlates...

first 20 or 30 have an order, but after that its anyone's guess

  razvascr's Rating My Rating
1
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Bad Boys, Bad Boys to me just the best movie ever action comedy and one hell of a script :P
2
300 2007,  R)
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
Sin City....just brilliant
4
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
my hero when I was little
5
Desperado 1995,  R)
Desperado
cult movie and an instant classic
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
best one of the trilogy
7
Blade 1998,  R)
Blade
excellent
8
88 Minutes 2007,  R)
88 Minutes
briliant
9
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
loved it
10
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
Beverly Hills Cop II
hilarious
11
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
Beverly Hills Cop III
hilarious
12
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
loved it
13
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
loved it
14
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
loved it
15
Breakin' All the Rules 2004,  PG-13)
Breakin' All the Rules
good comedy, nice acting too, and a very interesting love triangle
16
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
loved it,but too much rambo shit
17
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
great action packed
18
Alexander 2004,  R)
Alexander
allot of bad criticism this movie has gotten, I loved it
19
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
martin lawrence is awesome
20
Casino 1995,  R)
Casino
instant classic
21
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
hilarious
22
Underworld 2003,  R)
Underworld
great story, great action
23
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
nice movie
24
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
simply Excelent
25
Almost Heroes 1998,  PG-13)
Almost Heroes
chris farley brilliant
26
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
classic, brilliant
27
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
martin is just hilarious
28
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
loved it
29
The Departed 2006,  R)
The Departed
briliant
30
Blow 2001,  R)
Blow
great story
31
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
it should have become a classic
32
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
nice mob movie, great chase
33
Carlito's Way: Rise to Power 2005,  R)
34
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
jim carey struggling to lie,wonderful
35
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Arsenio and Eddie are hilarious
36
Heat 1995,  R)
Heat
de niro vs pacino, first time face 2 face
37
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
one of the few sequels that did not suck
38
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
great
39
Gotti 1996,  R)
Gotti
badly made, but Assante saved the movie
40
Old School 2003,  R)
Old School
hilarious
41
Scarface 1983,  R)
Scarface
nice remake, great acting by pacino, managed to create a iconic character
42
A Low Down Dirty Shame 1994,  R)
A Low Down Dirty Shame
loved it
43
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
The Original Kings of Comedy
one of the first stand up show/s I've seen, loved it
44
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
Intolerable Cruelty
6 stars
45
Shade 2003,  R)
Shade
loved it, very nicely done
46
King of New York 1990,  R)
King of New York
really hardcore
47
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
just awesome
48
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
pacino...just briliant
49
Broken Arrow 1996,  R)
Broken Arrow
great action movie
50
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
4 and a half until I see the dvd version :P
51
Evolution 2001,  PG-13)
Evolution
hilarious
52
Bait 2000,  R)
Bait
good movie
53
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 1
loved it
54
The Jungle Book 1967,  G)
55
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
loved this movie
56
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
one of the modern great bond movies
57
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
58
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
instant classic
59
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
brilliant
60
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt
great story
61
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
funny, kiki!!!!!
62
Kangaroo Jack 2003,  PG)
63
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
Looney Tunes: Back in Action
excellent
64
Kingpin 1996,  PG-13)
Kingpin
really funny
65
Poison Ivy II: Lily 1996,  R)
Poison Ivy II: Lily
Alyssa...just beatiful!!
66
Boat Trip 2003,  R)
Boat Trip
funny
67
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
saw this after the sequel, and to be honest the sequel was better
68
The Up in Smoke Tour 2000,  Unrated)
69
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
brilliant, cult movie
70
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
great movie, they managed to keep the feel of the tv shows
71
Looney Tunes ,  G)
Looney Tunes
simply excelent
72
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
the first classic I liked
73
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
jane....ah yes jane
74
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
very nice background story
75
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
everybody get up its time to slam now!
76
The Pest 1997,  PG-13)
The Pest
Leguizamo being himself
77
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
loved the comics, loved the cartoons and they managed to capture it on a cgi movie too
78
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
hilarious
79
The Skulls 2000,  PG-13)
The Skulls
great movie
80
The Rat Pack 2001,  Unrated)
81
Sinatra and the Rat Pack 2002,  Unrated)
82
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards
hilarious
83
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
84
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
loved it
85
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
86
Redline 2007,  PG-13)
Redline
bad movie, but what cars
87
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
very good
88
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
brilliant !!!
89
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
allot of criticism about this movie, I thought it was great
90
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
I like Vince and he was so funny in this movie
91
The Wash 2001,  R)
The Wash
hilarious
92
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
this movie is a 10 star comedy
93
Three to Tango 1999,  PG-13)
Three to Tango
just the best love triangle in a movie ever
94
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
hilarious
95
Wayne's World 1992,  PG-13)
96
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
brilliant
97
Troy 2004,  R)
Troy
instant classic
98
Under Suspicion 2000,  R)
Under Suspicion
brilliant
99
Vampires 1998,  R)
Vampires
liked it
100
Tomcats 2001,  R)
Tomcats
funny
101
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
instant classic
102
Snatch 2001,  R)
Snatch
briliant
103
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
loved it
104
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
brilliant
105
Seven Girlfriends 2000,  R)
Seven Girlfriends
hilarious
106
RV 2006,  PG)
RV
hilarious
107
Runaway Jury 2003,  PG-13)
108
RocknRolla 2008,  R)
RocknRolla
briliant
109
The Rock 1996,  R)
The Rock
excellent
110
Repli-Kate 2002,  R)
Repli-Kate
funny, and ali is HOT
111
The Rat Pack 1998,  R)
The Rat Pack
good movie
112
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
cult movie
113
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
brilliant
114
Passenger 57 1992,  R)
Passenger 57
great movie
115
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
cult movie
116
The Producers 2005,  PG-13)
117
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
loved it, big fan of Iron Man and of Robert Downey Jr.
118
Nothing to Lose 1997,  R)
Nothing to Lose
hilarious
119
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
liked it, I liked Rachel even more
120
Friday 1995,  R)
Friday
hilarious
121
Next Friday 2000,  R)
Next Friday
one of my all time favorite movies
122
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
great
123
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
a modern day idea of Indiana Jones
124
Metro 1997,  R)
Metro
just a great movie
125
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
Must Love Dogs
loved it
126
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
nice, action packed
127
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
just as good as the first
128
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
great story, nicole is amazing
129
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
funny
130
Maverick 1994,  PG)
Maverick
hilarious
131
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
great action
132
Juwanna Mann 2002,  PG-13)
Juwanna Mann
hilarious, loved it
133
Malibu's Most Wanted 2003,  PG-13)
Malibu's Most Wanted
ridiculous yet I liked it
134
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
a dream life...
135
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
simply excelent
136
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
137
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
and they're back for the 3rd time, still exciting as the first
138
The Jewel of the Nile 1985,  PG)
139
Romancing the Stone 1984,  PG)
140
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
great movie, I even have the collectors dvd edition
141
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
a real hip hop love story
142
Hitman 2007,  R)
Hitman
just brilliant
143
Highlander 1986,  R)
Highlander
great movie, classic even
144
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
interesting
145
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension)
one of the best highlander movies,big fan
146
Highlander - Endgame 2000,  R)
Highlander - Endgame
best one of them all
147
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
liked the story allot, kinda identified with him
148
The Glimmer Man 1996,  R)
The Glimmer Man
loved it
149
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
I liked this movie,but its EXACTLY the same story line as in Risky Business,so one star less
150
Ghostbusters 1984,  PG)
151
Ghostbusters 2 1989,  PG)
152
Embrace of the Vampire 1994,  R)
Embrace of the Vampire
well the script is bad,loved the nudity thou
153
Crank 2006,  R)
Crank
intense
154
Universal Soldier 1992,  R)
Universal Soldier
classic
155
Fear of a Black Hat 1994,  R)
Fear of a Black Hat
nice interpretation of the orig. group NWA
156
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
seen it when I was little, loved it then and love it now
157
Flubber 1997,  PG)
Flubber
so funny
158
Con Air 1997,  R)
Con Air
great cast, great story, great effects
159
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
loved the story and the Ferrari
160
Family Guy - Blue Harvest 2008,  Unrated)
161
Mobsters 1991,  R)
Mobsters
cult movie, liked it allot
162
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
loved it
163
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
briliant
164
Money Talks 1997,  R)
Money Talks
hilarious
165
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
good movie
166
D.L. Hughley: Unapologetic 2007,  Unrated)
D.L. Hughley: Unapologetic
funny
167
The Aristocrats 2005,  Unrated)
The Aristocrats
a good documentary
168
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
fuuunny
169
Le Mans 1971,  G)
Le Mans
great movie, and the filming of the race looked great
170
The Odd Couple 1968,  G)
171
The Odd Couple II 1998,  PG-13)
The Odd Couple II
seen this one
172
Melody Time 1948,  G)
Melody Time
amazing animation even by today's standards
173
Walt - The Man Behind the Myth 2001,  G)
174
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
175
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
Blue Collar Comedy Tour Rides Again
hilarious
176
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road
hilarious
177
Citizen Kane 1941,  PG)
178
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
the first of the trilogy
179
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
180
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
181
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
pretty good for a remake of a classic
182
The Italian Job 1969,  PG)
The Italian Job
brilliant
183
Predators 2010,  R)
Predators
I like giving 5 star ratings, it means it was worth it
184
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
185
Jaws 1975,  PG)
Jaws
best of the quadrulogy
186
Jaws 2 1978,  PG)
187
Jaws 3 1983,  PG)
188
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
189
Seems Like Old Times 1980,  PG)
Seems Like Old Times
Goldie Hawn is very funny in this one, clearly one of her best comedies,as for Chevy Chase ... so not funny, he just recites the lines
190
Only You 1994,  PG)
191
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
for the record, I liked the cars and the driving scenes, other than that its as lame as the 2nd
192
Transporter 3 2008,  PG-13)
193
High Spirits 1988,  PG-13)
High Spirits
loved it back in the day
194
Only the Strong 1993,  PG-13)
Only the Strong
first time I saw Capoeira
195
Far and Away 1992,  PG-13)
Far and Away
epic
196
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
best austin powers movie
197
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
funny,but could have been better
198
Austin Powers 4 2013,  Unrated)
199
The Cable Guy 1996,  PG-13)
The Cable Guy
carey vs broderick, nice movie
200
Bananas 1971,  PG-13)
Bananas
Woody Allen was much funnier in the '70s then now
201
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
loved the swinging 50's style of filming
202
Batman 1989,  PG-13)
203
Batman Returns 1992,  PG-13)
204
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
what can I say...loved it
205
Batman & Robin 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments