My Favorite Movies


  raymongiri's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i really loved this movie. i liked the acting of al. it simply so nice. i have seen it many times and still want to see it again. it's music is heart touching.
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
the revolutionary thought of making this theme is praise worthy
3
Shrek 2001,  PG)
Shrek
enjoy to watch such a fantasy
4
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
both have given their best. every scene is not to be missed.
5
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
less practical things show but the photography is welly done.
6
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
has more practical events. the mastermind behind the movie is great
7
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
Lagaan - Once Upon a Time in India
very nice. depicts one's self confidence and delivers the messgae of unity.
8
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006,  Unrated)
Kabhi Alvida Naa Kehna
nice movie but a big but, the events arent managed in a proper ways. the sequencing isnt well
9
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
very nice but photography in some parts arent nice. in some section of the movie the actors didnt gave up to the mark and werent seen well dressed and fashionable.
10
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
one of the great movie. it is able to touch many people's hear.
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
nice one but ending and the charactes chosen, esp the small age person werent nice. i think the ending wasnt nice.
12
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
nice but some parts were lookng faded/
13
Superman Returns 2006,  PG-13)
14
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
What a movie. i am saying this because i love romantic and music side by side. i feel i want to watch this movie many times.
Drew Barrymore is the actor i love.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments