My Favorite Movies
| RaymondWish's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 2 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 4 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 5 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 6 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 7 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 8 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 9 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 10 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 11 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 12 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 13 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 14 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 15 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 16 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 17 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 18 |
Brewster's Millions 1985, PG) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 22 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 23 |
Scarface 1983, R) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Sin City 2005, R) |

























