My Favorite Movies


  raymasky's Rating My Rating
1
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
2
American History X 1998,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
no words r great enuf to describe this rollercoaster of a moie...
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of my all time faves...this movie has to be watched twice if you wanna even remotely understand what its all about.

"And i wore this watch up my A** for two years ...".lol
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
one of the best movies to watch when ur high...
6
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Everybody's favourite gang of scottish blokes. THis movie is a trippers paradise ...combined with awesome soundtracks.Might take sum time to understands the scottish accent....But hell yeah... its one hell of a flick !! AWESOME !!
7
Snatch 2001,  R)
Snatch
LOVE this movie . Another movie where the soundtracks are as good ..if not better than the movie. Awesome direction.. amazing story...and killer score. This one's gotta be in my favourites list !!
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
what can i say. this is a cult classic n may not appeal to the general audience .. but to me.. its one of the most brilliant twisted movies of all time
9
Sin City 2005,  R)
Sin City
if you want film noir..then this is the holy grail !!
10
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Excellent Movie. For All you girls out there ..Think twice before going ga-ga over those diamonds !!
11
The Departed 2006,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Needs no explanation !!
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Yaaakshemass !! my name a...borat !! I like Saaax...!! I like you...!! Lolz.. one of the funniest performances by the former Ali-G dude. Awesome !!
14
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
one of the craziest funniest kung fu movies ever made !! a must see...!!
15
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
brilliant !! this movie makes it to my top 10 list !!
16
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
17
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
I love this movie. Although the concept is too good to be true...but it really gets you wishing ..what if ...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments