My Favorite Movies


  1. Ray0fTheDead
  2. Ray of the

These are actually DVDs in my collection that I shall try and update on a regular basis.

  Ray0fTheDead's Rating My Rating
1
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
It has been over 15 years since I have first laid eyes on this film (a whopping old age of 10 I was!) and to this day and beyond, no other movie breaks down my emotionless barrier unlike The Deer Hunter. For myself this film was the stepping stone to great cinema. I am a life long diehard Deniro and Walken fan because of this film. It ranks on my TOP 10 Greatest Movies Ever and will never leave and maybe ascend a spot or two as I get older. The story of small town blue-collar iron/steel mill workers fascinates from the beginng credits of the early morning dusk settling down sleeping forests of green, to the tyrranical jungles of Vietnam, amd back again to the small town turned upside down by tragedy striking thousands of miles away. Hands down this movie deserved every Oscar appointed to it and Deniro was a fine canidate for BEST ACTOR. Walken hands down acted his heart out and as I write this I receive chills and goosebumps at rememberances of scenes past. If there were a TEN STAR rating I would mark that a million fold. Every one: young, old, skinny, fat, handicapped, bald, blue, hermaphrodites, whatever you may be....much watch this film before crossing over to the unknown which this movie so proudly exhibits.
2
Antropophagus (The Zombie's Rage)(The Grim Reaper)(Anthropophagous: The Beast) 1981,  R)
Antropophagus (The Zombie's Rage)(The Grim Reaper)(Anthropophagous: The Beast)
Flat out 5 stars for the visceral italian style gore in the vein of Dr. Butcher M.D. and Fulci's Zombi. Joe D'Amato lets loose his exploitation, world wide banned masterpiece with comic book blood, shaky cameras, a skinned rabbit along with one forced abortion you have to see to believe. The backstory of the title creature is told through one meager backstory but it is enough to set your teeth on edge. The two disc uncut edition can be picked up for about 15 bucks. The special features are nothing to orgasm about, but if your a film fan/freak like me the extra tidbits delivered by the late D'Amato on the origin of the film are interesting enough. Worthy of mulitple views.
3
Street Trash 1987,  Unrated)
Street Trash
One of the best extreme gore movies of the 80s with a cast of great unknowns. The lead of Fred was actually the make-up assistant to Jennifer Aspinell who has had a remarkable career with TROMA, SNL, Mad TV, NFL, and helmed the new Indiana Jones flick. The story is original and does not lack the depth and charge it nees to succeed. The liquor, Tenafly Viper lends a Lovecraftish feel to the film when it is found behind a secret compartment in the basement of Ed's Liquors. A fantastic film which is a must for every horror afficiandos film collection.
4
There's Always Vanilla (The Affair) 1972,  R)
There's Always Vanilla (The Affair)
I am a huge Ray Laine fan. His films are filled with such charisma. The role he has as the down and out discharged army private is filled with such realism and prestige. Simple lines and unabashed winks and smiles to the camera wrap the viewer into a frenzy to find out just what is this guy trying to do with himself. From session guitar player to wanting to write his first novel, to scamming his way into a conglomerate advertising/marketing firm, Laine shines. I cannot get enough of this film and I recommend it to anyone who wants to watch a great actor act. RIP Mr. Ray Laine. We do miss your charm.
5
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
For over three decades, no one has had the same illustrious illusion...or disillusion as the writer and director of ERASERHEAD. David Lynch has said in his interview contained on the ERASERHEAD DVD from Absurda, that fans have expressed many different outlooks on his landmark film, but none even close to what he envisioned while writing and filming this masterpiece. Brilliantly done in everyway, ERASERHEAD stands out as one of the more hidden gems of important cinema. Lynch's astounding visual effects and subtle glances at sexual frustration and lonliness are well executed by stars JACK NANCE (R.I.P.) and Charlotte Stewart. The amazing sexual reproduction intro has to be seen to believe. At some points in the film, hints of occult and evil imagery flicker for milliseconds and beyond, never really uncloaking itself to the viewer. Also (depending on your outlook and creative curve), I find the film carrying on in a sort of exploitation comedy. The sets are crafty and elegant, although sometimes the film gives off a vibe very close to a stage play...in no way a bad thing. The Lady In The Radiator is very astonishing and extremely creepy. Her "In Heaven" song has to be the most memorable scene in the film. Most of what I have explained are hidden from the non eccentric viewer, yet eccentrics like myself tend to delve deep. Sometime a little too deep that we over-analyze. I stand by my synopsis 100 percent. ERASERHEAD is not for the lax newbie viewer. The film relates more to hardcore Experimental/Art film buffs. For fans of Kenneth Anger, E. Elias Merhige, Maya Deren, and more notably Stanley Kubrick.
6
Zombi 2 1979,  R)
Zombi 2
There isn't enough that can be said about Fulci's supposed masterpiece Zombi 2. Yes, fan boys, I said supposed. Although not his best work (Don't Torture a Duckling, The Beyond, Cat in the Brain among others surpass this film effortlessly!) Zombi 2 stands out as one of the more prolific and visceral italian zombie films of the 80s. Its familiarity and popularity are obviously faulted by Romero's classic Dawn of the Dead (a much better film by all standards) yet Zombi 2 stands alone in many ways. Its visceralness was somewhat of a landmark in spaghetti splatter. Fulci's use of close ups, and stuttering, drawn-out deaths only makes the apprehension that more claustrophobic. Fulci and Sachetti also went back to the roots of Zombies by filtering in Carribean voudoun rites that enhanced the atmosphere and location setting. And lets not forget the unforgettable underwater fight between a zombi and...well, if you haven't seen it, now would be the time. Fulci's Zombi 2 earns 4 and 1/2 stars for some of the most memorable celluloid ever printed. Its only fault was trying to be too closely related to Romero's Dawn. Then again, in my opinion, if it never would have latched on to the epic DotD, its popularity would have brought it down to the level of films like Burial Ground, and Antropophagus (two films that I highly recommend regardless of critic views).
7
Redneck Zombies 1988,  R)
Redneck Zombies
This movie is a one of a kind laugh-fest that has the gore for the horror aficionados. The smallest of small things make me laugh. From the zombies burping after a heavy meal to the witty one liners that, although sometimes asinine, can still create a chuckle from the lax viewer. Ferd Mertz (Bucky Santini) is by far the winner here when it comes to the laughs. A great way to spend a good night and to introduce people to the bizarre and obscure. Totally cheesy but all in good fun! There are really no blatant cliché moments in this one that leave you scratching your head and wondering if your intelligence has been insulted. Redneck Zombies is not suppose to be taken seriously. Anyone who does is obviously watching this movie for all the wrong reasons. Highly recommended if you can find a place that carries it. If not there is always Amazon.
8
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
9
Day of the Dead 1985,  Unrated)
10
The Last House on the Left 1972,  R)
11
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
12
The Toxic Avenger 1985,  R)
The Toxic Avenger
A gem of a movie from TROMA(One of the first) that has a great plotline with a twist. The gore is top notch and definetly of low budget material. The cast is strong for what it is. Young Melvin is defininetly the strong point of the pre-monster Cohen.
13
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie 1989,  R)
14
The Toxic Avenger, Part II 1989,  R)
15
Rabid Grannies 1989,  R)
16
Luther the Geek 1990,  Unrated)
17
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
The legend lives on....a personal favorite of mine which cashed in on the dead teenager formula of the 80s that was eating up the box office at the time. Definetly a shocker and the imaginative deaths realign horror with reality.
18
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
19
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
20
Monster High 1989,  R)
21
Rats - Notte di terrore (Blood Kill) (Rats: Night of Terror) 1984,  Unrated)
22
Monster in the Closet 1986,  PG)
23
Shadow of the Vampire 2000,  R)
24
The Dead Next Door 1989,  Unrated)
25
Shaun of the Dead 2004,  R)
26
Night of the Living Dead 1968,  R)
27
Dawn of the Dead 1978,  R)
28
Land of the Dead 2005,  R)
29
Dawn of the Dead 2004,  R)
30
Zombi 3 (Zombie Flesh Eaters 2) 1988,  R)
31
Zombie 4 - After Death 1988,  Unrated)
32
Killing birds - uccelli assassini (Zombie 5: Killing Birds)(Dark Eyes of the Zombie)(Raptors) 1987,  Unrated)
33
Return to Horror High 1987,  R)
34
Children Shouldn't Play with Dead Things 1972,  PG)
35
Creepshow 1982,  R)
36
Creepshow 2 1987,  R)
37
Hungry Wives (Season of the Witch)(Jack's Wife) 1972,  R)
38
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
39
Demons 2 - The Nightmare Returns 1986,  R)
40
The Evil Dead 1981,  R)
41
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
42
Hell of the Living Dead (Virus)(Zombie Creeping Flesh)(Zombie Inferno)(Night of the Zombies) 1980,  Unrated)
43
976-Evil 1989,  R)
44
Zombie Holocaust 1979,  R)
45
King of New York 1990,  R)
46
Suicide Kings 1997,  R)
47
The Departed 2006,  R)
48
Smokin' Aces 2007,  R)
49
The Usual Suspects 1995,  R)
50
Reservoir Dogs 1992,  R)
51
The Warriors 1979,  R)
52
Mad Dog and Glory 1993,  R)
53
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
54
Slam Dunk Ernest 1995,  PG)
55
Office Space 1999,  R)
56
Blazing Saddles 1974,  R)
57
Wedding Crashers 2005,  R)
58
Dead Heat 1988,  R)
59
Little Monsters 1989,  PG)
60
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
61
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
62
Deliverance 1972,  R)
63
Cape Fear 1991,  R)
64
Platoon 1986,  R)
65
8MM 1999,  R)
66
Knightriders 1981,  R)
67
The Elephant Man 1980,  PG)
68
Fargo 1996,  R)
69
Walk the Line 2005,  PG-13)
70
Donnie Darko 2001,  R)
71
Spider-Man 2002,  PG-13)
72
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
73
Haggard 2002,  R)
74
Jackass: Number Two 2006,  R)
75
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
76
Andy Warhol's Trash 1970,  Unrated)
77
Begotten 1991,  Unrated)
78
George Lopez - Why You Crying? 2005,  R)
79
Denis Leary: No Cure for Cancer 1992,  Unrated)
80
Carlos Mencia: Not for the Easily Offended 2005,  Unrated)
81
Raging Bull 1980,  R)
82
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
83
The Fly 1986,  R)
84
Thunder in Paradise 1993,  PG)
85
Thunder in Paradise II 1994,  PG)
86
Thunder in Paradise III 1995,  PG-13)
87
A Clockwork Orange 1971,  R)
88
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
89
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
A surreal look at the American Govenment and the brainwashing that goes with the military. Kubricks storytelling is precise and as gritty as ever. Kubrick succeeds in every category. Matthew Modine puts forth every unstrained human emotion to the test with finess and determination. The most meorable however has to be Vincent D'Onfrio as the excellently dimwitted Private Leonard Lawrence (aka Private Pile). D'Onfrio sets forth a nerve twitching confrontation with gusto and the viewer generally feels sorry for him. With top notch actors, and a great pace, Full Metal Jacket will reign as one of the greatest Vietnam era inspired movies of all time.
90
Half Baked 1998,  R)
91
Natural Born Killers 1994,  R)
92
Snatch 2001,  R)
93
Donnie Brasco 1997,  R)
94
Matchstick Men 2003,  PG-13)
95
Dead and Breakfast 2004,  R)
96
The Devil's Rejects 2005,  R)
97
Basket Case 1982,  R)
Basket Case
Watch it 3 times in a row the other night! Such a fantastic story and beautifully executed with a no name cast. Some crew members from this movie went on to work on The Toxic Avenger, Street Trash, I was a Teenage Zombie, and Slime City!!
98
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
99
Lucifer Rising 1980,  Unrated)
100
Pete's Dragon 1977,  G)
101
Fireworks 1947,  Unrated)
102
Puce Moment 1949,  Unrated)
103
Inauguration of the Pleasure Dome 1954,  Unrated)
104
Dazed and Confused 1993,  R)
105
The Goonies 1985,  PG)
106
Man With the Screaming Brain 2005,  Unrated)
107
Martin 1978,  R)
108
Deadtime Stories (Freaky Fairytales) 1986,  R)
109
Diary of the Dead 2007,  R)
110
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) 1972,  G)
111
Chi sei? (Beyond the Door) (The Devil Within Her) (Who Are You?) (Beyond Obsession) 1974,  R)
112
Carlito's Way 1993,  R)
113
Carlito's Way: Rise to Power 2005,  R)
114
Taxi Driver 1976,  R)
115
Led Zeppelin DVD 2003,  Unrated)
116
The Alpha Incident (Gift from a Red Planet) 1978,  PG)
117
Bad Taste 1987,  R)
118
La Campana del infierno (A Bell from Hell) 1973,  NC-17)
119
The Blancheville Monster 1963,  Unrated)
120
The Bloody Brood 1959,  Unrated)
121
A Bucket of Blood (Dark Secrets) (The Death Artist) 1995,  R)
122
Cauchemares (Cathy's Curse) 1977,  R)
123
Crypt of the Living Dead 1973,  PG)
124
Con la rabbia agli occhi (Anger in His Eyes) (Blood Reckoning) (Death Rage) (Shadow of the Killer) 1976,  R)
125
The Demon 1979,  G)
126
The Demons of Ludlow 1983,  Unrated)
127
Devil Times Five (Peopletoys) 1974,  R)
128
The Mansion of Madness (Edgar Allan Poe: Dr. Tarr's Torture Dungeon) 1972,  R)
129
The Driller Killer 1976,  R)
130
Drive-In Massacre 1974,  R)
131
Funeral Home (2 Cries in the Night) 1981,  R)
132
The Ghost 2008,  Unrated)
133
Gothic 1986,  R)
134
Hands of a Stranger 1962,  Unrated)
135
Haunts (The Veil) 1977,  PG)
136
Horror Express 1974,  R)
137
Ein Toter hing im Netz (Horrors of Spider Island) 1959,  Unrated)
138
Alien Zone (Last Stop on 13th St.) ,  PG)
139
Lo Spettro (The Ghost) 1963,  R)
140
I Bury the Living 1958,  Unrated)
141
Zombies (I Eat Your Skin)(Voodoo Blood Bath)(Zombie Bloodbath) 1978,  Unrated)
142
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter 1965,  Unrated)
143
La Figlia di Frankenstein (Lady Frankenstein)(Daughter of Frankenstein) 1971,  R)
144
The Legend of Bigfoot 1976,  PG)
145
Man in the Attic 1953,  R)
146
Medusa (The Rhodes Incident) (Twisted) 1974,  Unrated)
147
Memorial Valley Massacre (Valley of Death) 1988,  R)
148
Dead People (Messiah of Evil)(Revenge of the Screaming Dead)(The Second Coming) 1974,  R)
149
Metamorphosis (Regenerator) 1990,  R)
150
Born for Hell 1976,  NC-17)
151
L'Abîme des morts vivants (The Treasure of the Living Dead)(Oasis of the Zombies) 1983,  R)
152
Bakterion (Panic) 1976,  R)
153
The Double Garden (The Devil Garden) (The Revenge of Dr. X) (Venus Flytrap) 1970,  Unrated)
154
Scream Bloody Murder (Claw of Terror) (Matthew) (The Captive Female) 1973,  R)
155
Silent Night, Bloody Night 1973,  R)
156
Sisters of Death 1976,  PG)
157
Slashed Dreams (Sunburst) 1974,  R)
158
Isle of the Snake People 1971,  Unrated)
159
Track of the Moon Beast 1976,  PG)
160
Fukkatsu no hi (Day of Resurrection) (The End) (Virus) 1980,  PG)
161
La Guerra dei robot (Reactor) (Robots) (Stratostars) (War of the Robots) 1978,  PG-13)
162
Werewolf in a Girl's Dormitory (Lycanthropus) 1961,  Unrated)
163
El Monte de las brujas (The Witches Mountain) 1972,  Unrated)
164
Killing Zoe 1994,  R)
165
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
166
Seven Doors to Death 1944,  R)
167
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) 1981,  R)
168
Wild At Heart 1990,  R)
169
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
170
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) 1990,  R)
171
Rumble Fish 1983,  R)
172
Righteous Kill 2008,  R)
173
Slither 2006,  R)
174
Biloxi Blues 1988,  PG-13)
175
We Own the Night 2007,  R)
176
Gangs of New York 2002,  R)
177
28 Weeks Later... 2007,  R)
178
Memento 2000,  R)
179
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
180
Mad Dog Morgan 1976,  R)
181
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
182
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
183
Big Top Pee-Wee 1988,  PG)
184
Uncommon Valor 1983,  R)
185
Night of the Creeps 1986,  R)
186
What Just Happened? 2008,  R)
187
The Good Shepherd 2006,  R)
188
Document of the Dead 1989,  Unrated)
189
Day of the Dead 2 - Contagium 2004,  R)
190
The Crazies 1973,  R)
191
Salsa 1988,  PG)
192
Fright Night 1985,  R)
193
Near Dark 1987,  R)
194
Easy Rider 1969,  R)
195
Innocent Blood 1992,  R)
196
Trick or Treat 1986,  R)
197
Basket Case 3: The Progeny 1992,  R)
198
Xtro 1983,  R)
199
Xtro II: The Second Encounter 1990,  R)
200
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
201
The Addams Family 1991,  PG-13)
202
Addams Family Values 1993,  PG-13)
203
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
204
Caddyshack 1980,  R)
205
Bloodsuckers From Outer Space 1986,  Unrated)
206
House On Haunted Hill 1959,  PG)
207
Le Notti del terrore (Burial Ground: The Nights of Terror) (The Zombie Dead) 1981,  Unrated)
208
Flesheater (Zombie Nosh) 1988,  R)
209
The Exorcist 1973,  R)
210
Traffic 2000,  R)
211
The Score 2001,  R)
212
28 Days Later 2002,  R)
213
The Bret Hart Story: The Best There Is, Was, and Ever Will Be 2005,  Unrated)
214
Gremlins 1984,  PG)
215
Crawlspace 1986,  R)
216
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969,  R)
Fellini - Satyricon (The Degenerates)
Surreal and demented, Fellini's masterpiece shines with amazing acting and superb cinematgraphy. Definetly a dream sequence set in the underworld of Nero. A much watch for film enthusiast and for fans of the grea Kenneth Anger.
217
American Ninja 2: The Confrontation 1987,  R)
218
Avenging Force 1986,  R)
219
Blue Velvet 1986,  R)
220
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
I was once asked to give my opinion about the aftermath which was APOCALYPSE NOW and how it affected me visually. I embarked on a rampant journey through my mind seeking out the most complex and thought-provoking answer so as to not offend or belittle the film with a recant that was lacking in devotion to the FIVE STAR rating I have so appreciatingly given it. One word was expelled from my breath...Wow! No joke. This film was brilliantly pieced together with an Overly All-Star cast and amazing set visuals. By far Dennis Hopper is at one of his best performances. I wish he could have had a bigger role in the film yet his presence was phenomenal!!!! Coked up and emitting Extra-Terrestrail jargon only Ron L Hubbard would understand. Martin Sheen was fantastic as Captain Williard. No holds barred attitude and a strong keen insite on getting the job done strict and confidential. Robert Duvall....jesus christ can this man act. The Lietenant-Colonel that surfs. Stupendous performance. Marlon Brando is always a pleasure to watch. He was doused in shaodwos during the entire span of his role to hide the wieght he had gained during his tenure in the mid to late 70s, but nonetheless he is always pleasing and devoted to his roles. He handled his ad libbed dialouge like the outright professional that he was. Amazing ad libs. It was rumoured that Harvey Kietel was up to play the part of Captain Williard before Sheen was mentioned. Lets hope that one day Coppola unearths footage and screen tests of Harvey doing his thing. What would this movie have been like? What if....
221
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance 1982,  Unrated)
222
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
223
Strange Days 1995,  R)
224
The Manchurian Candidate 2004,  R)
225
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996,  Unrated)
226
Paradise Lost 2 - Revelations 1999,  Unrated)
227
Angel Heart 1987,  R)
228
GoodFellas 1990,  R)
229
Underworld 1996,  R)
230
Scarface 1983,  R)
231
To Kako (Evil) 2005,  Unrated)
232
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
233
Darkest Hour - Party Scars and Prison Bars: A Thrashography 2005,  Unrated)
234
Iron Maiden: The Legacy of the Beast 2004,  Unrated)
235
Unearth 2004,  Unrated)
236
Megadeth: Rude Awakening 2002,  Unrated)
237
Opeth: Lamentations: Live at Shepherd's Bush Empire 2003 2004,  Unrated)
238
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988,  R)
239
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989,  R)
240
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
241
The Monster Squad 1987,  PG-13)
242
Nightbeast 2004,  PG-13)
243
Slime City 1989,  Unrated)
244
Shock 1946,  Unrated)
245
Gladiator 1992,  R)
246
John Carpenter's Cigarette Burns ,  Unrated)
247
Cannibal Ferox 1981,  R)
248
Colors 1988,  R)
249
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
250
C.H.U.D. (Chud) 1984,  R)
251
Army of Darkness 1993,  R)
252
Suspiria 1977,  R)
253
Quando Alice Ruppe lo Specchio (Touch of Death) (When Alice Broke the Mirror) 1988,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments