My Favorite Movies
| ravenusher3's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 2 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 3 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 4 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 5 |
The Lion in Winter 1968, PG) |
|
| 6 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 7 |
Glory 1989, R) |
|
| 8 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 10 |
One True Thing 1998, R) |
|
| 11 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 12 |
Saw III 2006, R) |
|
| 13 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 14 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 15 |
Elizabeth 1998, R) |
|
| 16 |
The Queen 2006, PG-13) |
|
| 17 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 18 |
In Cold Blood 1967, R) |
|
| 19 |
Rob Roy 1995, R) |
|
| 20 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 21 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 22 |
The Shootist 1976, PG) |
|
| 23 |
Postcards from the Edge 1990, R) |
|
| 24 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Angel Heart 1987, R) |
|
| 26 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 27 |
From Hell 2001, R) |
|
| 28 |
Capote 2005, R) |
|
| 29 |
In the Gloaming 1997, PG) |
|
| 30 |
The World According to Garp 1982, R) |
|
| 31 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |































