My Favorite Movies
Give list a short description
| raven824481's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
God Grew Tired Of Us 2006, PG) |
|
| 2 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 3 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 4 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 5 |
Defending Your Life 2001, PG) |
|
| 6 |
Once 2007, R) |
|
| 7 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 8 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 9 |
The Horse Whisperer 1998, PG-13) |
|
| 10 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 11 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 12 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 13 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 14 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 15 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 16 |
300 2007, R) |
|
| 17 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 19 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 20 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 21 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 22 |
The Electric Horseman 1979, PG) |
|
| 23 |
Out of Africa 1985, PG) |
|
| 24 |
Indecent Proposal 1993, R) |
|
| 25 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 26 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 27 |
Sophie's Choice 1982, R) |
|
| 28 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |
|
| 29 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 30 |
Darfur Now 2007, PG) |
|
| 31 |
Office Space 1999, R) |
|
| 32 |
The Point 1971, G)
I remember falling in love with this record first,as young as 3 years old, sitting on the floor looking at all the pictures and story line in the inside of the album cover. I played it over and over and over, my favorite song "Me and my Arrow" considering I was inseparable from my own dog at the time. Soon after, I saw the movie and the movie has since held a place in my memory, life, and heart as one of my all time favorite movies. As I gained maturity and insight into the deeper political meaning behind it's theme, it didn't surprise me that I inherently loved this classic animation straight out of the womb so to speak. I have to give it 5 stars for the nostalgic connection I have to this movie. |
|
| 33 |
The Natural 1984, PG) |
|
| 34 |
Dangerous Beauty 1998, R) |
|
| 35 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 36 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 37 |
Memento 2000, R) |
|
| 38 |
Amistad 1997, R) |
|
| 39 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 40 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 41 |
When a Man Loves a Woman 1994, R) |
|
| 42 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 43 |
Definitely, Maybe 2008, PG-13) |
|
| 44 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 45 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 46 |
Into the Wild 2007, R)
"So many people live within unhappy circumstances and yet will not take the initiative to change their situation because they are conditioned to a life of security, conformity, and conservatism, all of which may appear to give one peace of mind, but in reality nothing is more dangerous to the adventurous spirit within a man than a secure future. The very basic core of a man's living spirit is his passion for adventure. The joy of life comes from our encounters with new experiences, and hence there is no greater joy than to have an endlessly changing horizon, for each day to have a new and different sun." |














































