My Favorite Movies


  raulramone's Rating My Rating
1
Inglourious Basterds 2009,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
3
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
4
Jackie Brown 1997,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Reservoir Dogs 1992,  R)
7
The Godfather 1972,  R)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Godfather, Part III 1990,  R)
10
Dog Day Afternoon 1975,  R)
11
Scent of a Woman 1992,  R)
12
Scarface 1983,  R)
13
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
14
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
15
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
16
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
17
Game of Death 1978,  R)
18
Enter the Dragon 1973,  R)
19
Children of the Corn 1984,  R)
20
Manhattan 1979,  R)
21
Everyone Says I Love You 1996,  R)
22
Anything Else 2003,  R)
23
Spartacus 1960,  PG-13)
24
The Shining 1980,  R)
25
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
26
A Clockwork Orange 1971,  R)
27
The Last Waltz 1978,  PG)
28
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
29
The Aviator 2004,  PG-13)
30
No Direction Home: Bob Dylan 2005,  G)
31
Shine a Light 2008,  PG-13)
32
Gangs of New York 2002,  R)
33
The Untouchables 1987,  R)
34
About a Boy 2002,  PG-13)
35
High Fidelity 2000,  R)
36
American Graffiti 1973,  PG)
37
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
38
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
39
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
40
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
41
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
42
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
44
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
45
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
46
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
47
The Goonies 1985,  PG)
48
The Terminal 2004,  PG-13)
49
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
50
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
51
Blood Diamond 2006,  R)
52
Big 1988,  PG)
53
Forrest Gump 1994,  PG-13)
54
Philadelphia 1993,  PG-13)
55
The Green Mile 1999,  R)
56
Cast Away 2000,  PG-13)
57
Batman Begins 2005,  PG-13)
58
The Dark Knight 2008,  PG-13)
59
I'm Not There 2007,  R)
60
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
61
Clerks 1994,  R)
62
Clerks II 2006,  R)
63
Mallrats 1995,  R)
64
Chasing Amy 1997,  R)
65
Dogma 1999,  R)
66
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
67
The Flying Car 2002,  Unrated)
68
Jersey Girl 2004,  PG-13)
69
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
70
A Guy Thing 2002,  PG-13)
71
Hells Angels on Wheels 1967,  R)
72
Easy Rider 1969,  R)
73
Batman 1989,  PG-13)
74
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
75
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
76
Four Rooms 1995,  R)
77
Sin City 2005,  R)
78
Grindhouse 2007,  R)
79
Death Proof 2007,  R)
80
Marked for Death 1990,  R)
81
Hard to Kill 1990,  R)
82
Black Belt Jones 1974,  R)
83
Shaft 1971,  R)
84
Sparkle 1976,  PG)
85
Truck Turner 1974,  R)
86
Superfly 1972,  R)
87
Sheba, Baby 1975,  PG)
88
Hell Up In Harlem 1973,  R)
89
Black Caesar 1973,  R)
90
Willie Dynamite 1973,  R)
91
Cleopatra Jones 1973,  R)
92
The Mercenary (Il Mercenario) (A Professional Gun) 1968,  Unrated)
93
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
94
I Giorni dell'ira (Blood and Grit) (Day of Anger) (Gunlaw) (Days of Wrath) 1967,  PG)
95
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) 1977,  R)
96
Navajo Joe (A Dollar A Head)(Savage Run) 1965,  Unrated)
97
Il Ritorno di Ringo (The Return of Ringo)(The Angry Gun)(Blood at Sundown) 1966,  Unrated)
98
La Resa dei conti (The Big Gundown)(Account Rendered) 1966,  R)
99
Una Pistola per Ringo (A Pistol for Ringo) (Ballad of Death Valley) 1970,  Unrated)
100
El desperado (Big Ripoff) (King of the West) (The Dirty Outlaws) 1967,  R)
101
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
102
Il Grande duello (The Grand Duel)(Hell's Fighters)(Storm Rider)(The Big Showdown) 1973,  R)
103
Tepepa (Blood and Guns) (Long Live the Revolution) 1970,  R)
104
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
105
The Pom Pom Girls (Palisades High) 1976,  R)
106
The Savage Seven 1968,  PG)
107
Long hu dou (The Chinese Boxer) (Hammer of the Gods) 1970,  R)
108
Suspiria 1977,  R)
109
Thriller - A Cruel Picture (Thriller - en grym film) (Hooker's Revenge) (They Call Her One Eye) 1974,  R)
110
Hibotan bakuto (Lady Yakuza) (Red Peony Gambler) 1968,  Unrated)
111
Sette note in nero (Murder to the Tune of the Seven Black Notes)(The Psychic) 1978,  R)
112
Street Fighter 1994,  PG-13)
113
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
114
Street Fighter: The Legend of Chun-Li 2009,  PG-13)
115
Sister Street Fighter: The Return of Sister Street Fighter 1975,  Unrated)
116
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
117
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
118
Dawn of the Dead 1978,  R)
119
Night of the Living Dead 1968,  R)
120
Halloween 2007,  R)
121
Halloween 1978,  R)
122
Coffy 1973,  R)
123
Rolling Thunder 1977,  R)
124
The Mack 1973,  R)
125
The Last House on the Left 1972,  R)
126
Friday the 13th 1980,  R)
127
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
128
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
129
The Blues Brothers 1980,  R)
130
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
131
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
132
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
133
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
134
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
135
Across 110th Street 1972,  R)
136
Man and Boy 1971,  G)
137
Foxy Brown 1974,  R)
138
The Matrix 1999,  R)
139
The Matrix Revolutions 2003,  R)
140
The Matrix Reloaded 2003,  R)
141
Terra em Transe (Anguished Land)(Land Entranced) 1966,  Unrated)
142
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) 1964,  PG-13)
143
O Pagador de Promessas (Keeper of Promises) (The Given Word) (The Promise) 1962,  Unrated)
144
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
145
My Uncle Killed a Guy (Meu Tio Matou um Cara) 2005,  Unrated)
146
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
147
Cidade dos Homens (City of Men) 2007,  R)
148
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
149
Carandiru 2003,  R)
150
Forbidden to Forbid (Probido Proibir) 2006,  Unrated)
151
What Is It Worth It? (Quanto vale ou e' por quilo?) 2005,  Unrated)
152
Cama de Gato (Cat's Cradle) 2002,  Unrated)
153
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) 2001,  Unrated)
154
Meu Nome Não é Johnny (My Name Ain't Johnny) 2008,  Unrated)
155
Drained (O Cheiro Do Ralo) 2006,  Unrated)
156
Feliz Natal (December) 2008,  Unrated)
157
A Mulher Invisível 2009,  Unrated)
158
Waking Life 2001,  R)
159
Singles 1992,  PG-13)
160
Jerry Maguire 1996,  R)
161
Vanilla Sky 2001,  R)
162
Almost Famous 2000,  R)
163
Garden State 2004,  R)
164
The Virgin Suicides 1999,  R)
165
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
166
Lost In Translation 2003,  R)
167
Ghostbusters 1984,  PG)
168
Ghostbusters 2 1989,  PG)
169
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
170
Joe Strummer: The Future Is Unwritten 2006,  Unrated)
171
Punk - Attitude 2005,  Unrated)
172
Broken Flowers 2005,  R)
173
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
174
Highlander 1986,  R)
175
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
176
Back to the Future 1985,  PG)
177
Back to the Future Part II 1989,  PG)
178
Back to the Future Part III 1990,  PG)
179
Eles Não Usam Black-Tie (They Don't Wear Black Tie) 1981,  Unrated)
180
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
181
Redentor (Redeemer) 2004,  Unrated)
182
House of Sand (Casa de Areia) 2005,  R)
183
Four Days in September (O Que É Isso, Companheiro?) 1997,  R)
184
Olga 2004,  Unrated)
185
Almost Brothers (Quase Dois Irmaos) 2004,  Unrated)
186
Baile Perfumado(Perfumed Ball ) 1997,  Unrated)
187
Guerra de Canudos (The Battle of Canudos) 1997,  Unrated)
188
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
189
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
190
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
191
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
192
Volver 2006,  R)
193
Babel 2006,  R)
194
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
195
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
196
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
197
Y Tu Mamá También 2001,  R)
198
The Night Buffalo (El Bufalo de la Noche) 2006,  NC-17)
199
A Hard Day's Night 1964,  G)
200
Yellow Submarine 2012,  G)
201
Magical Mystery Tour 1967,  G)
202
Let It Be 1970,  G)
203
The Rolling Stones Rock and Roll Circus 1996,  Unrated)
204
Sympathy for the Devil (One Plus One) 1968,  Unrated)
205
Labyrinth 1986,  PG)
206
The Neverending Story 1984,  PG)
207
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
208
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia 1994,  G)
209
The Wild One 1953,  Unrated)
210
Apocalypse Now 1979,  R)
211
Superman 1978,  PG)
212
Superman II 1981,  PG)
213
Superman III 1983,  PG)
214
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
215
Paradise Now 2005,  PG-13)
216
Dr. No 1962,  PG)
217
From Russia With Love 1963,  PG)
218
Goldfinger 1964,  PG)
219
Thunderball 1965,  PG)
220
You Only Live Twice 1967,  PG)
221
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
222
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
223
Live and Let Die 1973,  PG)
224
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
225
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
226
Moonraker 1979,  PG)
227
For Your Eyes Only 1981,  PG)
228
Octopussy 1983,  PG)
229
A View to a Kill 1985,  PG)
230
The Living Daylights 1987,  PG)
231
Licence To Kill 1989,  PG-13)
232
GoldenEye 1995,  PG-13)
233
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
234
Die Another Day 2002,  PG-13)
235
Casino Royale 2006,  PG-13)
236
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
237
Never Say Never Again 1983,  PG)
238
Casino Royale 1967,  G)
239
Led Zeppelin DVD 2003,  Unrated)
240
CSNY Déjà Vu 2008,  R)
241
Greendale 2003,  Unrated)
242
Neil Young: Heart of Gold 2005,  PG)
243
Neil Young: Sugar Mountain: Live at Canterbury House 1968 1968,  Unrated)
244
Bloody Sunday 2002,  R)
245
Taking Woodstock 2009,  R)
246
H2: Halloween II 2009,  R)
247
Stand by Me 1986,  R)
248
Revenge of the Nerds 1984,  R)
249
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
250
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
251
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 1994,  R)
252
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
253
The Karate Kid 1984,  PG)
254
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
255
Elvis Costello: The Juliet Letters 2006,  Unrated)
256
Johnny Cash's America 2008,  Unrated)
257
Gimme Shelter 1970,  R)
258
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
259
The Last Emperor 1987,  PG-13)
260
Stealing Beauty 1996,  R)
261
The Dreamers 2003,  NC-17)
262
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) 1975,  PG)
263
Black Samson 1974,  R)
264
Gasu ningen dai ichigo (The Human Vapor)(The First Gas Human) 1968,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments