My Favorite Movies


  raul390367111's Rating My Rating
1
Bringing Rain 2003,  Unrated)
2
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
3
Batman Returns 1992,  PG-13)
4
Scream 1996,  R)
5
Running on Empty 1988,  PG-13)
6
Scumrock: It's Scumrock, Not Punk Rock! 2002,  Unrated)
7
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
8
Mystic River 2003,  R)
9
The Virgin Suicides 1999,  R)
10
Y Tu Mamá También 2001,  R)
11
L.I.E. 2001,  NC-17)
12
Empire Records 1995,  PG-13)
13
Perfect Blue 1997,  R)
14
Polyester 1981,  R)
15
Black Christmas 1974,  R)
16
Halloween 1978,  R)
17
A Goofy Movie 1995,  G)
18
Ginger Snaps 2000,  R)
19
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
20
Waiting for Guffman 1997,  R)
21
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
22
Rushmore 1998,  R)
23
Andy Warhol's Trash 1970,  Unrated)
24
Clockwatchers 1997,  PG-13)
25
Winter Solstice 2004,  R)
26
Wonder Boys 2000,  R)
27
Scream 2 1997,  R)
28
Batman Begins 2005,  PG-13)
29
Elephant 2003,  R)
30
Supergirl 1984,  PG)
31
The Neverending Story 1984,  PG)
32
Labyrinth 1986,  PG)
33
Hairspray 2007,  PG)
34
Purple Rain 1984,  R)
35
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
36
Bully 2001,  R)
37
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
38
Hocus Pocus 1993,  PG)
39
High School Musical 2006,  G)
40
Bowling for Columbine 2002,  R)
41
Mean Creek 2003,  R)
42
Days of Heaven 1978,  PG)
43
Undertow 2004,  R)
44
All the Real Girls 2003,  R)
45
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
46
Nowhere 1997,  R)
47
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
48
Kicking and Screaming 1995,  R)
49
Dazed and Confused 1993,  R)
50
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
51
Lost In Translation 2003,  R)
52
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
53
The Crush 1993,  R)
54
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
55
Eyes Wide Shut 1999,  R)
56
A Clockwork Orange 1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments