My Favorite Movies


  ratstomp18's Rating My Rating
1
Little Women 1994,  PG)
Little Women
a heart-felt classic

I have seen this movie soooo many times!
2
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
<3
3
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
In the same style as Airplane, but so much better!

Starring the fantastic Steve Martin & Bernadette Peters
4
Sakuran 2007,  Unrated)
Sakuran
Omg I loved this film! Like Memoirs of a Geisha but with out the trimming down to a cute little package for consumers in the west & with even more beautiful detailing!!
5
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
Alice in WONDERland is WONDERful!
My favorite fairytale! <3
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
Kamikaze Girls
Amazing

Anna = <3
8
Thoroughly Modern Millie 1967,  G)
Thoroughly Modern Millie
Fabulous!
I love Julie Andrews as Bojangles!

All I can really say about is is "Raspberries!"
9
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
GREAT MOVIE!
10
Unico: Mahô no shima e (Unico: In the Magic Island) 1983,  PG)
11
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
With what the movie is obviously lacking it still manages to be one of the most stylish and visually gorgeous films of all times.
12
Night of the Living Dead 1968,  R)
13
Unico (The Fantastic Adventures of Unico) 1981,  Unrated)
Unico (The Fantastic Adventures of Unico)
One of, if not my favorite movie as a child!
14
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
A classic!
15
Juno 2007,  PG-13)
Juno
I want a hamburger phone!
16
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
A beautiful, delicate love story on the wings of doves.

I cried, how could I not,...several times.

One of my new favorites <3

Grant (my favorite actor) & Kerr, what more could you ask for?

Do yourself a favor, and watch this movie!...but keep the tissues close by!
17
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
The Gods Must Be Crazy
I love how this movie makes you think about how other people in the world live and how different what we value or feel we "need" can be.
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I love it to Death!
The music is gorgeous, the colors and lack thereof is breathtaking.

Johnny, Helena, and everyone else are all wonderful.

Tim Burton does Sweeney right!

The broadway version with Angela is fantastic too! Both are wonderful but different in the way that one is polished and the other is raw).

Bloody Genious!
Pun intended!

Meat Pies anyone?
19
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Even Better the 2nd time around! (I caught things I hadn't the 1st time!)

"Why so Serious?"

Heath didn't play the joker, he became the joker. He was incredibly amazing, one of the best acting performances I have seen. R.I.P. Heath

Otherwise,
Batman's voice was over-the-top, and made me giggle every now and then. Heath definately overshadowed Bale.

Maggie annoyed me and made me miss Katie, but I loved Morgan though as I always do :)

I am now afraid of pencils though
haha :D
20
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
Great cast & Great script
I had seen this a long time ago, but had forgotten it until I saw it on the TV as I went by
21
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
Amazing!
22
Rent 2005,  PG-13)
Rent
only version I've seen, the music and the actors were great!
23
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 1984,  Unrated)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Fabulous!
24
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
One of my favorite movies.
An awesome "zombie" movie (even if they weren't really zombies, but instead "infected". Kind of like in the Resident Evil video games).
The movie had a very realistic feel to it, and basically skipping the pretenious cooing,...KICKED A**! In the same league as George A. Romero, but with help of modern effects and such.
25
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
<3333333333333333
26
West Side Story 1961,  PG)
27
Houseboat 1958,  Unrated)
28
The Godfather 1972,  R)
29
Suspicion 1941,  Unrated)
30
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
31
Final Destination 2000,  R)
32
Final Destination 2 2003,  R)
33
Final Destination 3 2006,  R)
34
Braveheart 1995,  R)
35
Back to the Future Part II 1989,  PG)
36
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
37
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
Not only is the Llama hilarious, but the squirrel and the kitten(transformed) are awesome!

This movie is great! I don't like a lot of the "newer" animated movies but this one is worth seeing
38
Bambi 1942,  G)
39
Newsies 1992,  PG)
40
Conspiracy Theory 1997,  R)
41
The Last Unicorn 1982,  G)
42
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
cheesy and it has Paris Hilton and Chad M.M. in it, BUT
freaky! I liked it and I want to see the original.
43
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
44
Cry-Baby 1990,  PG-13)
45
The Jungle Book 1967,  G)
46
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
47
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
This movie and Cary Grant's houseboat are similar to me, and I LOVE them both, if you love one check out the other too!
48
Annie 1981,  PG)
Annie
Didn't enjoy the play as much, or the Kathy Bates version either (except Victor) this movie is a classic with Carol, Tim, and Bernadette. <3
49
Funny Face 1957,  Unrated)
50
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
51
The Fly 1986,  R)
52
Fight Club 1999,  R)
53
The Village 2004,  PG-13)
54
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
55
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
wow, sucks to be him!
56
Flight of the Navigator 1986,  PG)
57
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
58
Babe 1995,  G)
59
Twisted 2004,  R)
60
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
61
Lord of the Flies 1990,  R)
62
Frankenweenie 1992,  PG)
Frankenweenie
My 1st Burton film, & still my favorite.
Also,
the first movie I ever cried over <3
I hope the remake is good.
63
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
64
The Parent Trap 1961,  G)
65
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
66
The Chipmunk Adventure 1987,  G)
The Chipmunk Adventure
awesome and then some!
I want that penguin chick so much!
67
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
I've seen the play, now the movie too. I cried for both. If you don't you need to check yourself!
68
The Crucible 1996,  PG-13)
69
Pi 1998,  R)
70
Beauty and the Beast 1991,  G)
71
Elf 2003,  PG)
Elf
a lot of cheap jokes, but I Love, love, love this movie anyway :)
72
Fatal Attraction 1987,  R)
73
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Fabulously & wonderfully Fantastic!
74
A Christmas Story 1983,  PG)
75
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
76
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
77
Bye Bye Birdie 1963,  G)
78
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
79
My Fair Lady 1964,  G)
80
Lust for Life 1956,  Unrated)
81
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
82
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Loved it, Reece and Joaquin were great. I loved Johnny and I loved Joaquin as Johnny. Plus Joaquin & Tyler Hilton were hot! lol
83
Robin Hood 1973,  G)
84
Back to the Future 1985,  PG)
85
It's a Wonderful Life 1946,  G)
86
The Lion King 1994,  G)
87
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
88
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Classic Hepburn <3
89
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
90
Forrest Gump 1994,  PG-13)
91
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
"Excuse me, I couldn't help but notice that strange and interesting plant in the window. What is it?"

I just re-watched this for the first time in a while. It's more fabulous than it was before! How could I forget that Steve was in it! I love him to death!
92
Dead Poets Society 1989,  PG)
93
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
94
Back to the Future Part III 1990,  PG)
95
Uptown Girls 2003,  PG-13)
96
The Birds 1963,  PG-13)
97
Jaws 1975,  PG)
98
Legally Blonde 2001,  PG-13)
99
Charade 1963,  G)
Charade
Fantastic! What's better than Audrey Hepburn and Cary Grant! My favorite actress and actor in one awesome movie!
100
North by Northwest 1959,  Unrated)
101
The Breakfast Club 1985,  R)
102
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
<3
stupid, but hilariously so ;)
103
Pups 1999,  R)
Pups
Raw, wild, and rough around the edges, but a mind blowing film on youth and "gun culture". VERY under publicized
104
Enchanted 2007,  PG)
105
Cinderella 1950,  G)
106
American Beauty 1999,  R)
107
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
108
Fly Away Home 1996,  PG)
109
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
Great movie, until the end! =(
110
Homeless to Harvard: The Liz Murray Story 2003,  Unrated)
Homeless to Harvard: The Liz Murray Story
Wonderful true story
Liz Murray is one of my Role Models
111
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
This documentary makes you think about what you eat before putting it into your body, which is what people need to do.

Come on people!

p.s. Vegan is the way to go!
112
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
sappy, chick flick, rip-off of Love Story, but I still loved it lol
113
The Princess Bride 1987,  PG)
114
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
115
Empire of the Ants 1977,  PG)
Empire of the Ants
This movie is so hillarious for its horrible-ness (is the later even a word?) who cares in this new world with an Ant Empire!
116
Dogma 1999,  R)
117
Grease 1978,  PG)
118
Chicago 2002,  PG-13)
119
Clueless 1995,  PG-13)
120
Sybil 1976,  Unrated)
121
Shrek 2 2004,  PG)
122
Fame 1980,  R)
123
Aladdin 1992,  G)
124
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
125
Roxie Hart 1942,  Unrated)
126
Gremlins 1984,  PG)
127
Godspell 1973,  G)
128
The Kid 1921,  Unrated)
129
Happy Feet 2006,  PG)
130
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
131
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
Suprisingly good,
but be careful who you watch this with (kids, parents, etc...)
on a sidenote,
I love penguins, not quite as much as Jessica's character and definately not as much as Danes'! LOL! Don't skip watching the credits,...wow! so wrong. The plastic surgeon was more annoying than I think he was supposed to be and Dane definately brought himself into his character. Jessica was cute and gorgeous...as usual, but the penguins were cuter to me ;)
132
The King and I 1956,  G)
133
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Wonderful! Go see it now!
134
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
135
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
136
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
137
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
138
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
139
Psycho 1960,  R)
140
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
a bit done up and packaged,...but an adorable package none the less.
A very retro yet overdone tv dinner of a early 60's movie throwback. Very Dorris day with a modern touch.
141
300 2007,  R)
142
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
143
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
144
The Wizard of Oz 1939,  G)
145
David Copperfield 1993,  Unrated)
David Copperfield
Really weird, and yes, it has "furries" in it, but I loved this as a kid!

oh, and it's a musical too
146
Journey Back to Oz 1971,  G)
147
August Rush 2007,  PG)
August Rush
Magnifico!

August rush is a magical journey into the world of talent, music, and fate.
Keri Russel's eyes do most of her acting, and Robin Williams plays a slimeball of a troubled man who takes advantage of other's gifts and abilities. Rhys-Meyers is beautiful, but should leave the music to August, and last but not least Freddie Highmore/Evan/August Rush is magical.

The end could have been a little but more, but the movie loses very little because of it.

Overall the movie is great and I highly reccomend it! :)
148
Gia 1998,  R)
149
Watership Down 1978,  PG)
150
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
151
14 Going On 30 1988,  Unrated)
152
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
Look Who's Talking Now
"Dogs" were my thing when I was little, so I used to love this movie.
153
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
154
House On Haunted Hill 1959,  PG)
155
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
Contrary to the popular oppinion,
I enjoyed this film.
The ending was boring, and I say they should've cut her head off, but maybe that's cause I don't like Kirsten that much, even though she's an alright actress. Also, the little girl in the movie was adorable.

The clothes and scenery were beautiful,
and instead of the line "let them eat cake" she should've said let them wear cake...hey were those converse high tops I saw btw?...nevermind that, I give the movie 4 stars, and I want French pasteries...NOW!
156
Beetlejuice 1988,  PG)
157
Casper 1995,  PG)
158
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
weird & uncomfortable...& fabulous

hmmm group actvities? LOLi
159
Baby Mama 2008,  PG-13)
160
Cast Away 2000,  PG-13)
161
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
162
Fast Food Nation 2006,  R)
Fast Food Nation
It was sort of like a documentary,...but scripted & with B stars.

It did a good job of making it's point & case against consumerism, immigration issues, non-vegetarianism/the meat industry, nutrition/sanity issues with fast food/meat, human rights problems, animal rights problems, big chain corps taking over and losing individuality & consideration of others, etc...

Had a lot of B stars, mostly PETA faces, which makes sense given the movies messages.
Fez (Wilmar Valderrama) as Mexican,...interesting,...but someone should of pushed Avril off that hill with the chance was given. lol Horrible acting from her.

Pretty good, I like the message, but should've traded in the stars for a documentary. It would've pressed the points better and cheapened it less by not using a gimmick to try & get more watchers.

I would still recommend seeing it at least once.
163
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
new classic
164
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
love love loved this movie

very cliche', but who cares?
165
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Amazing!!!!!!!!!!
weird as heck, strange I don't remember taking LSD?
Very political but the imaginative-ness overshadows the hidden? messages.

A+...+++++++++++++++++++++++++++++++++
Loved it!
166
Public Enemies 2009,  R)
167
Donnie Darko 2001,  R)
168
A Bronx Tale 1993,  R)
169
The Karate Kid 1984,  PG)
170
The Karate Kid 2010,  PG)
171
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
adorable!
172
Paper Moon 1973,  PG)
173
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
Wristcutters - A Love Story
Unusual and endearing not your run of the mill romantic film.
Dark & endearing.

<3
174
Hell Girl 2005,  Unrated)
Hell Girl
Awesome series <3
175
The Graduate 1967,  PG)
176
Yentl 1983,  PG)
Yentl
Awkward but wise. Odd AND strong.
Barbra starts as a spark & ends like a firework.
Mandy Patinkin is wonderful & Amy Irving is graceful.
Great film facing what people think they are supposed to do vs. what they really are supposed to.
Not just women, but any one seen as weak.
Don't be underestimated, & if you are prove them/you wrong.
177
Batman Returns 1992,  PG-13)
178
Eat Pray Love 2010,  PG-13)
179
Girl, Interrupted 1999,  R)
180
Viva Maria 1965,  R)
181
...And God Created Woman 1956,  PG)
182
Ratatouille 2007,  G)
183
Frida 2002,  R)
184
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
185
La Vérité (The Truth) 1960,  Unrated)
186
Gainsbourg: A Heroic Life 2011,  Unrated)
187
En Cas De Malheur 1958,  Unrated)
En Cas De Malheur
Very good, but very sad
188
The Misfits 1961,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. wellmeetagain
    wellmeetagain posted 3 years ago

    an interesting list filled with quite a wide variety of films. :)