My Favorite Movies
| rastiles's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Lady Jane 1986, PG-13) |
|
| 3 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 4 |
La Vie en Rose (La Mome) 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Moulin Rouge 1952, Unrated) |
|
| 6 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 8 |
Meet Joe Black 1998, PG-13)
I get that Death is supposed to be emotionless, but when you take that and add it to a three hour long movie, it gets? sort of boring? and? oh, God, just let Anthony Hopkins fucking die already so that I don?t have to watch any more of this. If I hear Brad Pitt say one more word about stupid peanut butter, I swear? |
|
| 9 |
Match Point 2005, R) |
|
| 10 |
Lars and the Real Girl 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Once 2007, R) |
|
| 12 |
Heathers 1988, R) |
|
| 13 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 14 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 15 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 16 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 17 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 18 |
Jesus Camp 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Camp 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Lust, Caution 2007, NC-17) |
|
| 21 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 22 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 23 |
The Cider House Rules 1999, PG-13) |
|
| 24 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 25 |
Son of Rambow 2007, PG-13) |

























