My Favorite Movies


  rarienzo's Rating My Rating
1
Vertigo 1958,  PG)
2
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
3
Antoine and Colette (Antoine et Colette) 1962,  Unrated)
4
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
5
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
6
Domicile Conjugal (Bed & Board) 1970,  PG)
7
Day for Night 1973,  PG)
8
L'Amour en fuite (Love on the Run) 1979,  PG)
9
Marnie 1964,  PG)
10
The Birds 1963,  PG-13)
11
Psycho 1960,  R)
12
Rear Window 1954,  PG)
13
Rebecca 1940,  Unrated)
14
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) 1964,  Unrated)
15
Yesterday, Today and Tomorrow (Ieri, oggi, domani) 1963,  Unrated)
16
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) 1958,  Unrated)
17
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
18
Sabrina 1954,  Unrated)
19
Roman Holiday 1953,  Unrated)
20
Heartburn 1986,  R)
21
When Harry Met Sally 1989,  R)
22
Barefoot in the Park 1967,  G)
23
The Odd Couple 1968,  G)
24
Cactus Flower 1969,  PG)
25
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
26
Le Mépris (Contempt) 1963,  PG)
27
Masculine, Feminine: In 15 Acts 1966,  Unrated)
28
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
29
The Third Man 1949,  Unrated)
30
The Best of Youth (La meglio gioventů) 2005,  R)
31
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) 1977,  R)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
34
Four Rooms 1995,  R)
35
Pulp Fiction 1994,  R)
36
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
37
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
38
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
39
Cruel Intentions 1999,  R)
40
Urban Legend 1998,  R)
41
Mermaids 1990,  PG-13)
42
Before Sunset 2004,  R)
43
Before Sunrise 1995,  R)
44
Reality Bites 1994,  PG-13)
45
Playing by Heart 1998,  R)
46
Mulholland Drive 2001,  R)
47
A Man and a Woman 1966,  Unrated)
48
Il conformista (The Conformist) 1970,  R)
49
Finding Forrester 2000,  PG-13)
50
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) 1968,  Unrated)
51
Steel Magnolias 1989,  PG)
52
Erin Brockovich 2000,  R)
53
Donnie Darko 2001,  R)
54
Manhattan 1979,  R)
55
Slumdog Millionaire 2008,  R)
56
A Chorus Line 1985,  PG-13)
57
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
58
The Holiday 2006,  PG-13)
59
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
60
His Secret Life (Le Fate ignoranti) 2001,  R)
61
La Finestra di fronte (Facing Windows) 2003,  R)
62
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
63
Wicker Park 2004,  PG-13)
64
The Prestige 2006,  PG-13)
65
Batman Begins 2005,  PG-13)
66
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
67
WALL-E 2008,  G)
68
Seven (Se7en) 1995,  R)
69
The Usual Suspects 1995,  R)
70
American Beauty 1999,  R)
71
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
72
Sleepers 1996,  R)
73
The Family Man 2000,  PG-13)
74
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
75
Frankie & Johnny 1991,  R)
76
Wonder Boys 2000,  R)
77
Sliding Doors 1998,  PG-13)
78
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) 2001,  R)
79
The Lives of Others 2006,  R)
80
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
81
Ricomincio da tre (I'm Starting from Three) 1980,  Unrated)
82
Non ci resta che piangere (Nothing Left to Do But Cry) 1984,  Unrated)
83
The Graduate 1967,  PG)
84
Tootsie 1982,  PG)
85
Meet the Parents 2000,  PG-13)
86
The Goonies 1985,  PG)
87
Casablanca 1942,  PG)
88
The Innocents 1961,  Unrated)
89
Back to the Future 1985,  PG)
90
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments