My Favorite Movies


  raphaximenes's Rating My Rating
1
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown)
It is the Almodovar's best movie
2
Trainspotting 1996,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Best Movie of the Year, at least one of the best movies of 2006. Everybody is great in this film and Steve Carell became my favorite comedian.
5
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) 1977,  R)
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women)
My favorite film from Truffaut
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
7
Jules and Jim 1962,  Unrated)
8
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
9
Blade Runner 1982,  R)
10
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
BEST COMEDY EVER!
11
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
12
Little Manhattan 2005,  PG)
13
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
14
Garden State 2004,  R)
Garden State
So beautiful!
15
Lost In Translation 2003,  R)
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
17
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957,  Unrated)
18
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
19
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
20
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
21
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
22
Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982,  R)
23
Little Women 1994,  PG)
24
Y Tu Mamá También 2001,  R)
25
A Clockwork Orange 1971,  R)
26
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
27
Before Sunrise 1995,  R)
28
Pan's Labyrinth 2006,  R)
29
Amores Perros 2000,  R)
30
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) 1995,  R)
31
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!) 1984,  Unrated)
32
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
33
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
34
Kika 1993,  R)
35
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
36
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
37
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
38
Velvet Goldmine 1998,  R)
39
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
The best Bridget Jones Movie
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
THE BEST!!!
41
Nacho Libre 2006,  PG)
42
Thank You For Smoking 2005,  R)
43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
44
Zelig 1983,  PG)
45
Stardust Memories 1980,  PG)
Stardust Memories
My favourite Allen's movie
46
Annie Hall 1977,  PG)
47
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
48
Chinatown 1974,  R)
49
Rosemary's Baby 1968,  R)
50
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
51
The Ring 2002,  PG-13)
52
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
53
Clerks 1994,  R)
54
Chasing Amy 1997,  R)
55
High Fidelity 2000,  R)
56
Being John Malkovich 1999,  R)
57
Shadow of the Vampire 2000,  R)
58
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
59
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
60
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
61
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
62
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
63
The Illusionist 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments