My Favorite Movies
Limited to a top twenty, because I can never settle for just ten.
| ranthonysteele's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 2 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Fight Club 1999, R)
Mischief. Mayhem. Soap. What else is there to say about this film (without unintentionally revealing spoilers, that is) except that it's not really about street fighting. So if you didn't go see because you thought a film about street fighting was lame (like I did for several years) then rest assured, you can safely watch this film. As long as you have a wicked sense of humor, that is. |
|
| 4 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Grosse Pointe Blank 1997, R) |
|
| 7 |
V for Vendetta 2006, R)
There is a real temptation to draw too close a parallel to current events when watching this film. If you really want to enjoy it, I suggest that you take a word of advice from the film: "Artists use lies to tell the truth; Politicians use lies to cover it up" Just watch the film. Save the "what does it all mean" questions for after the credits roll. more |
|
| 8 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 9 |
Alien 1979, R) |
|
| 10 |
Aliens 1986, R) |
|
| 11 |
Daybreakers 2009, R)
While this is a film featuring vampires, and the lore is spot-on; it is not, strictly speaking, a 'vampire film'. If it was, I wouldn't have liked it. Like most Ethan Hawke films, there's more to this film than is visible on screen. On screen it's a very good action adventure which I enjoyed thoroughly. Pay attention to the opening credits, or you'll be left fumbling in the dark. |
|
| 12 |
Serenity 2005, PG-13)
Encapsulating and concluding the main story line for the aborted Fox Television show Firefly; Serenity delivers for newbies and hard core fans alike, exposing a larger audience to the genius that is Joss Whedon. more |
|
| 13 |
Joe Versus the Volcano 1990, PG) |
|
| 14 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 15 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 16 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 17 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 18 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 19 |
Silverado 1985, PG-13) |
|
| 20 |
Forbidden Planet 1956, G) |




















