Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  randybob275's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
A great first start to my favorite trilogy.
2
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
A cool glimpse of the future. Not as great as the other two but it is good nonetheless.
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
My favorite movie ever. It has time travelling and the old west.
4
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
It would be so cool to go inside your favorite TV show.
5
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
I think it is the best one of the trilogy, soon to be a tetrology or quadrilogy (looked it up on Wikipedia). The begining was cool.
6
Click 2006,  PG-13)
Click
One of my favorite movies. It has both comedy and drama.
7
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
One of my favorites. Wonderful movie.
8
Time Changer 2002,  PG)
Time Changer
Wonderfully made movie and and great story line.
9
Radio 2003,  PG)
Radio
A heart warming movie.
10
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Love this movie.
11
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
An American Tail - Fievel Goes West
The music and the story rocks.
12
Willow 1988,  PG)
Willow
One of my favorite movies. Has romance, action, and the enduring fight of good against evil.
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Leiutenant Dan is my favorite character.
14
Paulie 1998,  PG)
Paulie
Such a touching story.
15
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Awesome depiction of WWII.
16
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
It is so amazing how much God loves us to die for us the way he did.
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Memorable songs and overall good movie. I am not saying this because I am a goth poser like those kids on Myspace.
18
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
This movie was great and had a great storyline.
19
Lost in Space 1998,  PG-13)
Lost in Space
Really cool and Lacey Chabert is hot.
20
The Village 2004,  PG-13)
The Village
The ending has a surprise twist
21
Dark City 1998,  R)
Dark City
Creepy, cool, and had some awesome music too.
22
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
Its really good and it is not that much of a chick flick.
23
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Definitely ya.
24
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Great and funny Adam Sandler movie.
25
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This movie was great, it is one of my top favorite movies now. The story line was wonderful and so was the music and characters.
26
Swing Kids 1993,  PG-13)
Swing Kids
Awesome story line, wonderful characters, and great music.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments