My Favorite Movies


  randomrawkr's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Brilliant! Tim Burton put a lot his heart's magic into this story.
2
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
3
Men in Black II 2002,  PG-13)
4
Men in Black 1997,  PG-13)
5
Juno 2007,  PG-13)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Captivating. Left me breathless.
7
Finding Neverland 2004,  PG)
8
Shakespeare in Love 1998,  R)
9
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
11
Fanboys 2007,  PG-13)
12
The Girl Next Door 2004,  R)
13
Empire Records 1995,  PG-13)
14
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
16
Donnie Darko 2001,  R)
17
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Bittersweet, if you will...
18
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
A loveable quirky film with a type of elevator music atmosphere that just made me giggle.
19
Brick 2006,  R)
Brick
I enjoy the weird movies.
20
Big Fish 2004,  PG-13)
21
Tuck Everlasting 2002,  PG)
22
House of D 2004,  PG-13)
23
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
24
Fight Club 1999,  R)
25
Garden State 2004,  R)
26
Elizabethtown 2005,  PG-13)
27
Igor 2008,  PG)
Igor
Quirky; is a good word for this film. The characters become friends which you'll enjoy watching for the adventures of life-creating and brain-washing galore. A hoot for both young and old, the movie can't go wrong with an amazing cast including John Cleese and Eddie Izzard. This steam-punk piece is a visual mixture between Mary Shelly's Frankenstein and, oddly enough, A Clockwork Orange. This last title is especially due to the scene where Alex takes a great song like "Singing in the Rain" and turns it into something surprisingly unexpected.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments