My Favorite Movies


  RandomHeroNo1's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
One of the best movies ever!
2
The Butterfly Effect 2004,  R)
3
The Lost Boys 1987,  R)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
The Green Mile 1999,  R)
6
Southland Tales 2006,  R)
Southland Tales
An absolutly amazing movie. You need to have read the three graphic novels to fully understand what the film is about, but they are well worth it. Its also good to see so many comedic actors playing straight roles (Jon Lovitz as a hardend cop). Well worth seeing.
7
The Nines 2006,  R)
The Nines
Great movie. This movie really sticks with you for a while afterwords and will lead to many re-watchings.
8
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
I love this movie.
9
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
This movie is amazing. Very scary and very well made.
10
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
This movie blows my mind everytime I see it.
11
Serenity 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments