My Favorite Movies


  ramnchuck05's Rating My Rating
1
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
I love that movie! It's Funny! More Fun than South Park the Movie! And More Better than Bevis and Butthead!
2
Predator 1987,  R)
Predator
Interesting Film since Star Wars.
3
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
fantastic!
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I don't watch foreign films, but Pan's Labyrinth is Imaginative and Emotional.
5
Superbad 2007,  R)
Superbad
I Am McLovin!
6
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Awsome Movie since The Spider-Man Trilogy!
7
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
I love that movie! It's Better and Funnier like "The SpongeBob SquarePants Movie", "Happy Feet", "Ice Age", and "Toy Story". You Got to see this Movie! Trust Me!
8
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
I Love this Movie!
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This is The Best Film since Predator!
10
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
I Love This Movie!
11
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
One of the Funniest Films since Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby.
12
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
Cool Movie Man!
13
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
cool movie!
14
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Cool Man!
15
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
FuNnY TeEn MoViE!
16
Steamboy 2004,  PG-13)
Steamboy
THIS MOVIE IS FREAKN' AWSOME!
17
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
FREAKEN' AWSOME MOVIE!
18
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
NIICE!
19
Heavy Metal 1981,  R)
Heavy Metal
The Women were sexy in that movie!
20
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
Love the Action!!!
21
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
cool!
22
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
COOL ACTION MAN!
23
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
24
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Freakin' Awsome Movie!
25
First Sunday 2008,  PG-13)
First Sunday
FREAKIN' FUNNY MOVIE
26
300 2007,  R)
300
FREAKIN' AWSOME MOVIE!!!!!!!
27
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
AWSOME MOVIE!!!!
28
Sky High 2005,  PG)
Sky High
AWSOME MOVIE!
29
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
GOOD MOVIE!
30
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
F-R-E-A-K-I-N' F-U-N-N-Y M-O-V-I-E!
31
Drillbit Taylor 2008,  PG-13)
Drillbit Taylor
Best Comedy!
32
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
COOL MOVIE MAN!
33
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
MY #1 FAVORITE MUSICAL!!!!!
34
Casper 1995,  PG)
Casper
Casper is the BEST!!!!!
35
Friday 1995,  R)
36
Next Friday 2000,  R)
37
Friday After Next 2002,  R)
38
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
One of my favorites!!
39
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
40
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Good Movie!
41
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
One of the Funniest Movies I have ever seen! The All Star cast did a great performance in this movie! Love It!
42
Futurama: Bender's Game 2008,  Unrated)
Futurama: Bender's Game
Better than the other two!
43
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
VERY FUNNY MOVIE!
44
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
GOOD MOVIE!!
45
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
BEST FUNNY MOVIE! LOTS OF ACTION AND MORE FUN!!!
46
Stuart Little 1999,  PG)
47
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
Nice Film Man!
48
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
49
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Hey, People! Just Came back from the movies to see this. This is a GOOD and AWSOME Movie to me! Lots of action! LOVE IT!!!
50
Grease 1978,  PG)
51
Fast & Furious 2009,  PG-13)
Fast & Furious
KICKASS MOVIE!!!!!
52
The Spirit 2008,  PG-13)
The Spirit
FREAKIN' SWEET!!!
53
Observe and Report 2009,  R)
Observe and Report
Funny Movie! Great Job Seth Rogen!
54
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
NICE MOVIE!!!
55
Sin City 2005,  R)
56
Hotel for Dogs 2009,  PG)
57
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
WOW!!! COOL MOVIE!!! Better since Star Wars Episode III!
58
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
59
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
cool scary film.
60
Hot Rod 2007,  PG-13)
61
Up 2009,  PG)
Up
This is like a different movie. it seemed kind of adultish and kidish at the same time. It has emotions. It was happy and emotion at the same time. This is the best animated film of the summer so far.
62
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
love it!
63
The Return of Jafar (Aladdin 2) 1994,  G)
The Return of Jafar (Aladdin 2)
VERRY FUNNY!!!!
64
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
GOOD MOVIE!
65
Snakes on a Plane 2006,  R)
66
Role Models 2008,  R)
Role Models
FUNNY ASS MOVIE!!!!
67
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
VERY FUNNY!!!
68
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
KICK ASS than the first!!!
69
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
FUNNY!
70
I Love You Beth Cooper 2009,  PG-13)
I Love You Beth Cooper
VERY FUNNY!!!
71
Aliens in the Attic 2009,  PG)
Aliens in the Attic
LOVE IT!!!
72
Miss March 2009,  R)
73
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
74
Ponyo 2008,  G)
Ponyo
Very Good Movie!
75
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
NICE MOVIE!!
76
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
77
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
Cloudy With a Chance of Meatballs
VERY FUNNY MOVIE! Reminds me of Ratatouille, Horton Hears a Who & The Simpsons Movie mixed all together!
78
Toy Story & Toy Story 2 in 3D Double Feature 2009,  G)
Toy Story & Toy Story 2 in 3D Double Feature
it's cool in 3-D!!!
79
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
VERY FUNNY!
80
The Tigger Movie 2000,  G)
81
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
HANDS UP!!!! THIS IS THE BEST ANIMATED FILM OF THE YEAR! It beats "Up". It brings back memories of great Hand-Drawn Animated Films.
82
District 9 2009,  R)
District 9
WOW!!!!
83
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers 2004,  G)
84
Hello, Dolly! 1969,  G)
Hello, Dolly!
MY 2nd FAVORITE MUSICAL!!!!!
85
Robots 2005,  PG)
Robots
Funny. MOVIE!!
86
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
A-M-A-Z-I-N-G!!!
87
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
GREAT MOVIE!!!
88
The Wolfman 2010,  R)
The Wolfman
This is the Greatest Remake ever made! This remake is better than Friday the 13th and more cooler and scarier since Sleepy Hollow! I don't know why the critics say it sucks but I like this Remake!
89
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
Good Movie.
90
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
BEST ANIMATED FILM SO FAR!!!!!
91
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
this movie is funny and it kicks ass

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Johnlindsey289
    Johnlindsey289 posted 3 years ago

    Nice list!