My Favorite Movies


  1. rajanaufal2
  2. Raja

PLEASE NOTE THAT ALL FOUR STAR FILMS ARE IN NO PARTICULAR ORDER.

  rajanaufal2's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
There won't ever be a Trilogy as perfect as the mighty Lord of the Rings, and it couldn't have a better start than this.
It is absolutely perfect in every aspect, from the direction to the acting to the cinematography and the art direction (especially the elvish locations) the film is just flawless. But what really blew me away was Howard Shore's imaginary beautiful soundtrack who led the picture very creatively from scene to scene. The casting was very clever it seems every actor was born to play his character. It is and will remain my favorite Lord of the Rings movie, very narrowly edging the return of the king.
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The perfect conclusion to the perfect saga. Peter Jackson brought back every good aspect from the predecessors, enhanced them and delivered to us the return of the king, who went on for a clean sweep of 11 academy awards, only equaled by Ben-Hur and Titanic. This is a clean masterpiece because there's absolutely no flows, and every scene is just mind-blowing. From the Battle of Minath Tirith, to the encounter with Shelob, and finally to the pinnacle with the Black Gate confrontation, this film will be remembered as one of the best battle fantasy movie ever created, and it's practically the same for the whole Trilogy, which was the best thing we had in the 2000's decade.
A record breaking of 30 academy award nominations for the trilogy, winning 17 just says it all.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
My personal least favorite of the trilogy, but still making it to be my third favorite movie of all times. There is nothing that could surpass the visuals of Middle-Earth. Tolkkien was a living genius creating every detail in this big world, the language, the characters, the species, the maps...Everything just fits on screen with the help of Peter Jackson who helped translating the book to script in fashion. The direction was splendid, with magnificent sceneries with every single frame. Miranda Otto and Andy Serkis made exellent interpretations of Eowyn and Gollum, in addition to all actors who continued the good work from the first movie, especially now that they're fully integrated in their characters.
The battle of Helm's Deep is so huge and complex and will stand as one of the longest and most beautiful battles in movie history.
4
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
By far Spielberg's finest work.
Fiennes as evil Amon Goeth, Neeson as Oskar Schindler and Kingsley as Itzhak Stern gave unparalleled performances. The last scene is the most touching i've ever seen in movies, and the switch from black and white to colors is the essence of the film. It will definitely leave a mark in me forever.
The main theme by Williams portrays the story just perfectly, no words needed.
"Whoever saves one life, saves the world entire"
5
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Mel Gibson truly gives out the greatest performance of his career.
The breathtaking landscapes willl take you on a trip and suck you right into the movie.
In the end, It's a compelling strong story of Strengh, Bravour and Freedom.
6
The Artist 2011,  PG-13)
The Artist
When a film receives a backing from Harvey Weinstein, the hype grows tremendously and most commonly, the film becomes a little overrated.
I went to watch the artist in that specific frame of mind, and was happy to find out how mistaken I was.
Being the only full silent film for three consecutive decades, we can say Michel Hazanavicius played risky with innovation, but the essential thing was the result he had in his hands when the editing was done.
Every single scene has been flawlessly executed, and ideas floating around into the director's head were so intuitive and brilliantly processed on screen. What made Hazanavicius' task easier was the charisma of Jean Dujardin, who would surely win the oscar for Best Smile if there ever was one. He led the film in style and never misstepped. His counterpart was splendid as well, but the movie will always belong to Dujardin's supreme presence on screen.
Taken all that, the artist takes you through a wonderful adventure of friendship, love, pain and depression, and will make your movie experience one you will never forget in your entire lifetime.
And for the first time since no country for old men, I'm fully backing a film to win all major Oscars, because just simply, it was the best film of the year, and that fact is non-negociable.
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
No words, no oscars, and neither the full five stars can describe the masterpiece of Christopher Nolan.
That's as perfect as a film can get. Ledger steals the picture with the best performance i've ever seen from an actor on screen.
This one goes really beyond all expectations one can put. The acting is brilliant, and so is the direction, and the soundtrack, and the screenplay, and the plot....
There's absolutely no way to make a better film, so Nolan should really blame himself and start thinking very hard about the inevitable sequel.
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
The movie is an Italian TragiComedy Masterpiece.
Ever Watched a film when u didn't know if u should laugh or cry ?
Splendid Direction, Splendid acting, Splendid dialogue. Just perfect.
9
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
That's maybe the sixth time I'm having a go at this movie and the exitement of watchin it and twisting that review is always there ! The cast is purely brilliant, from Del Toro, Pollack, Byrne, Baldwin and finally Spacey who actually came fifth in the cast order ! The story is so well made up, so difficult to avoid holes but they did extremely well and came up with a double twist that no one, and I insist no one will ever see coming, even if they know it exists. It's intriguing from start to finish, no unused scenes whatsoever, just any close that any movie can get to perfection. The creation of Keyzer Soze is brilliant, so brilliant he stood toe to toe in polls with Hannibal Lecter as one of the greatest villains of all time, without ever being seen. And that's the point, according to Verbal Kint, "The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he did not exist."
Pure Genius by Brian Singer. Utterly magnificent.
10
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The Father of all gangster movies.
Al Pacino crucially taking over Brando's place in Hollywood.
The Brutal assassinations of Sonny Corleone and of Solozzo will forever be considered as classic scenes.
11
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Extremely good piece of work from Martin Scorcese.
De Niro, Liotta and especially Pesci were born to play the roles they've been given.
Still, it wasn't enough to beat "Dances with Wolves" for the best picture in 1990.
12
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
After my second viewing, I can say that this is, without a doubt, the best film we had in 2010. Tarantino proves once again he's one of the best and original filmmakers around. Nothing falls short here, from the acting to the cinematography to the direction, everything's top notch. No need to say anything about the screenplay, which is the best factor in every single QT movie, who went as far as rewriting WWII. The trick of the success is that "Inglourious Basterds" is a war conspiracy movie, but it succeeds despite that to be a genuine comedy, and i can't remember enjoying a comedy that much in recent times. What really did blow my mind away are the multiple sound effects engineered throughout the film and the tarantinoesque soundtrack. The opening scene between Landa and Lapadite is a classic, as well as "La Louisiane" scene, who reminds us a little of Tarantino's successful debut Reservoir Dogs. A must see for everyone.
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
The Shawshank Redemption is a very moving story about hope and the power of friendship.
Robbins and Freeman were just brilliant.
Long but not Overlong, this is a genuine Darabont adaptation of Stephen King's short story.
"You know the funny thing is, on the outside i was an honest man, straight as an arrow. I had to come to prison to be a crook"
14
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Just Perfect.
You won't ever see a better Western.
Clint Eastwood and Gene Hackman give an ultimate top notch performance, and the plot is just fabulous.
Not to mention it was a best picture winner in 1992. 5 stars.
15
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
The Coens show once again they are one of the best filmmakers around with their best film to date. No country for old men surpasses everything I expected. It's violent, bloody, gruesome, original, thrilling, smart and poetic. 2007 was very powerful with a lot of good movies especially noting Anderson's masterpiece "There will be blood", still the brothers amassed the big oscars for direction, picture, and screenplay. Josh Brolin was exeptional as well, but the all the honors went to Javier Bardem who stole the picture in every scene he was involved in, and was granted an oscar as well. The film's splendor was confirmed by the lack of any soundtrack, which helped the suspense mounting and mounting till you can't take it anymore. The best film we've had to this day since 2007.
16
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I frankly never thought a comedy will ever get the full stars, but tonight I'm very delighted to consider the breakfast club as a lifelong masterpiece.
Even though the film depicts a certain era, you still connect to its ideologies.
Set in one location, the movie highly succeeds because of a magnificent screenplay and the brilliant acting from the five different kids. For once, we had a perfect character introduction and development, and this definitely put the film on the right track.
Quite frankly, John Hughes made it in a way that we all see a little of ourselves within, at least, one of the characters. We have the geek nerdy, the prom Queen, the weirdo, the Jock and the delinquent, and come to think of it, these five profiles can't sit together for five minutes ! But that's exactly what fires off this film.
I'm astonished at how much John Hughes, as a grown-up person, could understand teens so much, because he simply nailed every single one of them. Additionally, I love it when a director pays attention to the little details. The father of the nerdy geek kid, for example, appeared for just one second, and made me laugh for a whole minute.
After 26 years from its original release date, we can say that the film survived and will keep on blowing audiences away for generations to come.
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
18
Platoon 1986,  R)
Platoon
A volonteer recruit stuck within 2 experienced sergeants with different mentalities, both supervised by an incapable captain.
The visual graphics and the score are just fantastic. Oliver Stone is surely one of the best.
The most realistic, emotional and intense war story you'll ever witness.
19
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
I've spent a very sad afternoon after watching Cinema Paradiso.....I'm still feeling down from it.....and for a film to touch you that way, it's got to be a masterpiece. There's nothing that special in the plot, there's nothing special about anything in the movie really but there's something mysterious that really stuns you completely. Maybe it's that mindblowing score by Morricone...I don't know. It just feels I watched something really magical and I doubt experience it another time. I'm unable to write a good accurate review because the experience of watching cinema paradiso was so weird....What definitely shook me was Philippe Noiret and Ennio....Ennio again.....pullin off some music to move anyone's cold feelings. This film is one of the simplest ever made, yet it's one of the most perfect, and shouldn't be missed by anyone. If there was ever a definition of "masterpiece" it should be linked to "Cinema Paradiso"
20
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
Joyeux Noël (Merry Christmas)
Intense, mesmerizing and totally moving.
This wonderful picture is about the french, german, and scottish soldiers uniting on the battlefield to celebrate christmas eve on the 24th of December, 1914. As strange and unbelievable as it seems, this actually happened and the film is based on a true story.
The cast is of european brilliance, and the soundtrack is just out of this world.
You'd definitely not want to miss that one.
21
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Winner of of 7 academy awards in 1990, including best picture, there's nothing to argue with the beauty of this epic.
Costner is present in the movie in every minute of it, and hell.. his performance was incredible.
Very touching and emotional.
22
Alien 1979,  R)
Alien
That's really the first movie when we can witness the total massacre of a whole crew.
The suspense is at its higher rate.
Ridley Scott's directing is amazing.
The Ultimate Horror Thriller movie.
23
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Witnessing the reborn of a dead franchise again !
I wasn't a Star Trek fan, and I never really, before today, seen a Star Trek film maybe because of the thousands of bad reviews most of them got. Well this I can say was a complete breath of fresh air from Director J.J. Abrams, who's delivering us every year a stunning picture. Nothing fails in this, from the awesome visuals to the soundtrack to the superb acting especially from Chris Pine. All factors combined, resulted in one of the best sci-fi films I ever saw. The movie kicked out with a grandiose introduction, sucking the spectator very deep he will get frustrated that the film's eventually gonna end. All Caracters merge in quite well, especially the funny little russian fella.
If there ever was a chance for me to give a chance to this series, it just struck tonight.
24
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The music is the most important factor in most disney animations. It indeed played a crucial role in the lion king, packing up both oscars for best score (Hans Zimmer) and best original song "can you feel the love tonight" by the great Elton John. The circle of life also reigned supreme.
Even the most coldbloodhearted bastard would feel sadness in Mufasa's death scene.
The perfect animated movie, no comment.
25
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
I'm not quite sure, but I really think that's the movie I saw the most in my life, and never got tired of. Inarritu follows the masterpiece achievement debut that was "Amores Perros" and creates three stories that intertwined, resulting from an accident, like its predecessor. This movie, though, is set in an unchronological order and this lets the audience focus more on the caracters, the story, and the link that gets everyone together. The acting was really flawless from the three leads, as Penn, Del Toro and Watts got so much in their caracters and brought us a totally convincing and realistic performance. Surely ranks in my top films of all time.
26
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
This is simply one of the best animated films of all time, if not the best. Year after year, Pixar releases a masterpiece that surpasses its predecessor. 4 years ago it was ratatouille, after it, came the great Wall-E, then UP, and now the longly awaited Toy Story 3, the sequel of the movie that simply started it all ! The movies listed above were all oscar winning animated pictures, and I can't see how Toy story 3 won't be as such. In my humble opinion, this is far better than the first two installments, and this confirms my sayings that Pixar only improves and can't go wrong. From the Ken - Barbie meeting to Buzz Lightyear's spanish mode, we're introduced to a feast of hilarious moments the best of comedy movies can't produce. But it's not all comedy, and I tell you this : If someone can make an adult cry over toys, it's definitely these Pixar giants, as the emotion generated from the toys are just intense and insurmountable, and as a reviewer in Total film said, "Bring tissues, lot of tissues" !! It's a grownup movie for kids, it's a kid's movie for grownups, well take it as you please, but this ain't a normal film.
I can see a masterpiece when I lay my eyes on one, and believe me, Toy story 3 is going to be a classic in 30 or 40 years to come.

NB : To Dreamworks ===> You're light-years ahead of the competition you may just stop making movies. Full Stop.
27
Die Hard 1988,  R)
28
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
Dramatic by exellence, led by a brilliant Amenabar direction.
Yet again what to say about Javier Bardem....The true fact that he collected 52 awards in his career and 25 nominations says it all.
Heartbreaking and sad, the movie doesn't put death in perspective, but life, and the freedom of life.
29
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Extremely Intense and Original.
When it gets to it's pace, it never slows down, thrilling you for the entire 82 minutes.
The Sound Effects are amazing, but the movie should imperatively be watched in a theater.
You'll never give a fuck about the creature, but live instead with the struggle of the persons trying to survive the disaster.
30
The Departed 2006,  R)
The Departed
For any director a movie like this one will definitely signify the best work he would have ever done, for any director but almighty Scorsese. The departed has the soul of Goodfellas, but, as exellent as it is, it's still miles away from the 1990 masterpiece. Well it's okay this is remake, but an amazing crafted one indeed, backed up by one of the best ensemble acting i've seen in recent times, and a brilliant screenplay by William Monahan. Through the departed, Scorsese returns to the urban violent streets and proves he's the master of american gangster movies (if you take Coppola out for a second please...) The elevator scene is just as tense as a scene could ever get, and could be mistaken for a hitchcockian scene if the movie was a little older.
Definitely a must-see for everyone, and worthy of all oscars it got.
31
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the most difficult roles ever, played brilliantly by Tom Hanks.

The movie became a legend in itself, beating both "Pulp Fiction" and "The Shawshenk Redemption" for the best picture oscar in 1994.
32
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
250 allied POWs aim to produce the biggest escape in history from a nazi prison camp.
Based on a true story, the film couldn't have been bettered up. It isn't afraid to show the whole preparation and the escape itself, endangering the running time which is more than 170 minutes.
Always entertaining, always unpredictable, always thrilling, this will be forever one of the best classic escape movies that will ever see the light of day.
33
Cape Fear 1991,  R)
Cape Fear
DeNiro throws a marvellous performance as convicted rapist Max Cady ; Juliette Lewis exells as well.
The suspense is always present, the thrill, the fear.....
Stands surely as one of the best thrillers of modern cinema. Just Brilliant !
34
JFK 1992,  R)
JFK
One of the best political dramatic movies ever made.
The entire cast is fabulous.
Intriguing but convincing, you'd still want more after the 200 minutes of elapsed time.
35
Casino 1995,  R)
Casino
It's practically impossible to hide the similarites to Mighty GoodFellas.
Same primary cast, Same Director, and it's a mob film.
Eventhough GoodFellas surpasses Casino on every level, it's still a masterpiece, and is considered between the best gangster movies ever made.
36
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
"The Greatest thing you'll ever learn is to love, and to be loved in return"
There's no questioning about the beauty of such a marvellously done romantic musical.
The best performance I've ever seen from Kidman, noting the perfect chemistry with McGregor.
The covered music was just sensational.
Well chosen songs, Perfect screenplay.
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Definitely the best of the old trilogy.
Features Luke's training in Dagobah, Yoda's first appearance,and the ultimate revelation by Darth Vader at the end of the movie.
A movie that just can't die.
38
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
A grandiose epic experience from David Lean that throws us back 60 years in history. Based on the own memoirs of the late T.E. Lawrence, the film focuses on his befriending of Emir Faisal, Sharif Ali, and Irregular Audi Abou Tayi, respectively portrayed by Alec Guinness, Omar Sharif with his first western movie, and Anthony Quinn. Lawrence, himself played by Peter O'Toole, put all his power to unite the tribes and create a force that will overpower the Turkish empire that once dominated the Arab countries. It's indeed a long film, but it's portraying a very long journey and isn't shy to go into deep territory to depict the most of what happened back then.
All in all, Lawrence of Arabia is a majestic experience and went on to win 7 Oscars at the Academy Awards in 1962. Quite an impossible task describing what I just saw in a 300 word review, but I guess you should experience the movie by itself to know best of David Lean's majestic take on the Arabian Deserts.
39
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
Portrays the last days of Adolf Hitler in the best possible way.
One of the most beautiful and realistic foreign films ever made.
40
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
It's been quite some time I didn't deliver this rating....And when I do, it means I saw a masterpiece ; Indeed, it's a restored film that still lives after 55 years and will probably be talked about after a century. The bridge on the river kwai is no ordinary POW picture ; the directorial work of David Lean is phenomenal, as is the acting of Alec Guinness who both received respective Oscars for Direction and actor in a leading role. The film, unsurprisingly also got away with Best picture, Best Cinematography, Best Editing, Best Score and Best Screenplay, although controversial at the time for it should have went to actual blacklisted with communist ties writers Wilson and Foreman, and was received instead by Pierre Boulle who was credited for it and couldn't even speak English !
Colonel Nicholson stole away the movie with every scene he was involved in and showed us the character and enthusiasm any army colonel should have. The Marching score was sensational to say the least, and it's still being used half a century after featuring in that famous POW march.
I know it's sometimes hard for people to watch old movies, especially if they're over 150 minutes of running time, but believe me, this one is not to be missed by anyone, and is strongly recommended if you're a movie addict or not.
41
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Takes some good time introducing the caracters from their very past to what they have become.
An outstanding cinematography and a brilliant direction helped the story evolving smoothly.
Winner of 4 academy awards, this is the most realistic gangster movie you'll ever get to see.
42
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Thrilling, intelligent, action packed.... Just a complete, awesome picture, like its predecessors.
43
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
The direction is superb.

Tom hanks leads the powerful cast in fashion.

Maybe the most realistic war movie u'll ever see.
44
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
The first full lengh animated movie ever, produced by the great Walt Disney, is still considered after more than 70 years a masterful achievement.
The story is quite simple, but amazingly decorated. Each dwarf's personality is different and beautifully portrayed.

"Only a real-life grumpy would fail to love it" (Leonard Maltin)
45
Independence Day 1996,  PG-13)
46
Troy 2004,  R)
Troy
Formidable Hollywood epic.
Brad Pitt and Eric Bana both deliver charismatic performances.
The pace is perfect, and the entertainment is maximal.
Most probably the best adaptation of the greek invasion of Troy.
47
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Wonderfully acted and directed, the film succeeds tremendously in playing with the audience's feelings.
The Good Screenplay helped a lot.
Although this is a masterpiece, I was totally heartbroken when it "stole" best picture from the mighty Fellowship back in 2001.
48
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Deserved the full stars but i'm TOTALLY convinced there's a big Flow in the endpart when Eddie Cabot went down.
Taken that out, the whole movie is completely PERFECT ! The Flashbacks Editing is superb. The Caracters are sensational. Pure Art from Quentin.
49
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Snapped the most prestigious oscars in 1975 (Picture, Actor, Actress, Director, and Adapted Screenplay).
The Film succeeds in every aspect.
One of the Biggest Classics.
50
Paths of Glory 1957,  Unrated)
Paths of Glory
Surely the film that made Kubrick the director we know and respect so much. Paths of Glory is his first of three war movies, the best in my opinion, aside the war-comedy Dr. Strangelove, and in his late career epic Full Metal Jacket. But surely nothing beats Paths of Glory, which was banned in France and several other countries, for bringing to audiences around the world the true brutality of war. However, It's not with explosives that this brutality is exposed, but with some human decisions that generals and war tacticians used to make, exposing hundreds of thousands of men and taking them to suicidal missions. When men in tranches refuse to go on the impossible mission assigned to them, three men are picked and chosen to be exterminated in front of the others, setting to make out an example. What shines most in this film is the screenplay partly written by the late Stanley Kubrick and the sublime performance of Kirk Douglas that is still being remembered after more than 50 years now. A masterpiece, to say the least.
51
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
In "Platoon", Oliver Stone gets us to see the soldiers in Vietnam. Here, the work was about the effects the war could have on a marine afterwards.
The movie tells the true story of Sergeant Marine Ron Kovic, badly wounded thus handicapped in the war, and the struggle to regain a normal life afterwards, turning his back on the war and the government.
There's no better than Stone to convince in a political view in a movie, think "JFK" for example.
Cruise puts on a distinguinshed performance as well.
52
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
The praise of the critics wasn't in vain ; Slumdog is indeed an exellent movie covering a story which, at first, would seem rather simple and stupid to turn into a movie. I mean how could you turn such a dumb T.v. program into an oscar winning picture? The answer lies with Dannie Boyle, the director that haven't hit hard since 1996's Trainspotting.
Through the very difficult questions in the show, the film explores the life of Slumdog Jamal Malik, and his love Latika and makes the viewer feel and care about them.
Everything in the movie is perfect, the script, the cinematography, the music, the editing...... Even the acting was flawless even though none of the actors are known.
One of the best 2008 movies, confirming the critics.
53
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
After Layer Cake, Stardust, and now Kick-Ass, I can officially place Matthew Vaughn in the seat of my favorite directors. However, after his first two successful entertaining movies, he just raised the bar further because Kick-Ass is very nearly a masterpiece. Everything is good about this movie, the direction was awesome, the comic book cliches were spot on, the acting was splendid, especially noting Chloe Moretz as Hit-Girl, and at last but not least, the soundtrack was out of this world, in perfect synchronization with every scene. We just couldn't ask for more. The movie could be compared a little to 2008's success Watchmen for the graphic violence but Vaughn's movie is not as dark as Zack Snyder's film. It's so original and well done you wouldn't want it to end. Very high recommendation to everyone reading this review, because a movie like Kick-Ass doesn't come out every month.
54
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
The second of the Sergio Leone's famous dollars trilogy, and I frankly enjoyed it a lot more than a Fistful of dollars that has set the tone for better movies, including the good, the bad and the ugly that was released a year after this second installment. The addition we had in here was the sublime performance of Lee Van Cleef portraying Colonel Douglas Mortimer, who partnered up with the man with no name, with an equally strong performance delivered by Clint Eastwood. The two bounty hunters had to work together to take down Indio and his partners, one of the most fearful gangs in the west. Ennio Morricone returns with the famous whistle tune that spaguetti westerns became characterized for. The small watch playing a little tune was a great and intelligent subplot thrown by Leone to create extra tension during shootouts.
Definitely the most underrated movie of the trilogy, and still lives in the shadow of the good, the bad, and the ugly.
55
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
A Top level Courtroom Drama.
Brilliant Primary and Secondary Cast.
The final Encounter between Cruise and Nicholson is fascinating and will forever stand to be a Classic Scene.
56
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
To actually read about what those 3 poor individuals went through is stupefying. Yet again to see it on film, with an all-star cast and a perfect direction, you wouldn't just ask for more.
The film depicts in details everything that happened on the Apollo 13 mission, from pre-launch to re-entry. The suspense keeps on mounting as soon as the first problems arise on the spacecraft, to reach a climax during the closing scenes. From all the actors on screen, the one that definitely worth talking about is Ed Harris, delivering a stunning performance.
Just always remember that Apollo 13 was a real mission, and everything you're seeing on screen actually happened.
57
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
58
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Casino Royale makes it out for the four Brosnan Movies that I, personnally think weren't up to the task. It's even daring to say that this surpasses the Connery old Saga, to be considered the best bond film ever made.

Daniel Craig makes a perfect Bond, Eva Green makes a perfect Bond Girl, Le Chiffre isn't Ernst Blofeld, but still makes a very good villain.

Still there's no "Q", but who cares !
59
Inception 2010,  PG-13)
Inception
I really wanted to wait for my second viewing because i'm sure it's going to get a 5 star rating, but I couldn't really wait to write this review so here I am.
I want to start with the point that Inception is one of the "Hardest" movies ever made, and to handle it perfectly without falling into plot holes is simply brilliant. I don't think anyone could have succeeded in mastering this screenplay and bring it to screen but Christopher Nolan, whom it took more than 10 years to write the script (began working on it while filming Memento). The direction is just flawless and the handling between the different dream layers was pure art. All the actors combined, led by Di Caprio, delivered amazing performances, especially noting rising stars Gordon-Levitt and Page. The score of Hans Zimmer was so energetic and powerful it guided the story perfectly. What will really put inception above the rest of sci-fi films is its brilliant and intuitive concept that no director or producer dared to adventure himself before, but Nolan is no ordinary director, and he just made a film that will change the course of Sci-Fi movies forever, just like what Stanley Kubrick did when delivering his Odyssey. The most beautiful scene will definitely be the ending, with Nolan planting a seed of doubt in the mind of his audience. He used inception to let us question the ending, which has an solution ; just notice the wedding ring and you'll know the answer.
Anxiously now waiting for my second viewing to clear the little details that happen to be the most important points in such films.
Bring on the Riddler now !
60
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Although this film's perfect in its every single frame, it didn't get my attention as much as the second of Leone's trilogy : for a few dollars more, but not every film gets this rating, and when it's 4.5 stars, it certainly means the film is an outstanding achievement.
The good, the bad, and the ugly will always remain the best known and loved western of all, maybe rivalled by once upon a time in the west two years later. Ennio Morricone surely delivers one of his most known and loved soundtracks, and is one of the best factors in the film. The trio of Eastwood, Wallach, and Van Cleef were spectacular, the visuals were just mind-blowing, and Leone's direction is flawless. I simply can't find a single bad thing in the film, it's a masterpiece to say the least, and the final showdown at the cemetery is just one of those scenes you will never, ever forget.
61
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
It's personally crystal clear that LS&2SB is definitely the best british movie ever made till now, until proven otherwise. There is not a single flow in the plot, and every caracter's given a primordial role in the flow of the story.
The balance from the serious aspects to the funny moments is the best there is, the soundtrack is mindblowing, and most importantly, the pace's just perfect, with absolutely not a single unused scene to the main plot.
The rewatch rate is extremely high. Solid....Very Solid Rating.
62
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Awarded best actor for his sublime performance, Al Pacino shows that Tony Montana, Serpico, and Michael Corleone were easy adaptations for him.

The blend of drama and humour fits the screen perfectly.

The Famous Tango and the final speech are Classic scenes.
63
Jurassic Park 1993,  PG-13)
64
Aliens 1986,  R)
Aliens
James Cameron Delivers a much more action packed movie compared to Ridley Scott's horror-suspense predecessor.
It actually lived up to the expectations and this sequel is as good as the original.
65
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Wow.....how rare it is to watch a movie flirting with perfection. The combination of sci-fi, comedy, and romance is handed extremely well.
The screenplay is so clever, especially if you realise it's a subject that's always open for goofs and errors.
This is by far the best time travel movie I've seen, and probably will ever see. What made it what it is, is the originality of the script, the good cast, soundtrack, and direction.
As I said, a movie flirting with perfection.
66
The Town 2010,  R)
The Town
The proof that Gone baby gone wasn't just Ben Affleck having a nice spell.
He now delivers us The town, one of the best films of the year, and quite possibly the best heist/crime movie since Michael Mann's Heat.
The pace was perfect, and the screenplay was just splendid. I just don't realize how an actor like Ben Affleck could direct movies like these. We all know his screenwriting capabilities from 1997 when he co-wrote Van Sant's Good will Hunting with Matt Damon, but it seems the guy is a multitask genius !!
Taking aside Ben Affleck for the moment, I'd just like to share the sadness of losing one of the best supporting actors of our generation, Pete Postlethwaite, who very recently passed away at a relatively young age, who is best know for Kobayachi's role in Usual Suspects. Unfortunately, the town is the last film we'll see him in, after featuring in a small role in inception also in 2010 (he'll also credited in Killing Bono after this). We're really gonna miss his weird charismatic look.
It will be really harsh not to mention Jeremy Renner who portrayed James Coughlin, whom I believe was the catch of the whole movie ; he really should be nominated for best supporting actor after this performance.
Now I've saved best to last. How many heist films have you guys seen....They all seem too predictable, and we really have too much of them we don't seem to think we need another heist film.
This breaks all speculation and underlines the fact that when a film's done well, no matter the genre, it will still fascinate, and it will still be praised for generations to come. Definitely a must-see.
67
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
After my second viewing, I hereby declare that I was mistaken by underrating Amelie and therefore ask for fogiveness lol. Couldn't really know how I wasn't attracted in my first viewing to this grandiose masterpiece. the movie is filtered through the imagination of its central character, a woman who withdrew little by little from her private little world after a terrible childhood. This was just magic from Jean-Pierre Jeunet who was able to recreate Amelie's dreams for us to share, in fact the whole film seemed like a beautiful dream. Audrey Tautou is so charming and lovely you'll immediately fall for her caracter, the cinematography was so perfect, and at last but not least, Yann Tiersen's splendid soundtrack. All seems to be in place for this one to be a classic.
68
True Grit 2010,  PG-13)
True Grit
It's just a breath of fresh air having some good westerns in our theaters nowadays. You got to have someone like the Coen Brothers in the movie industry to be able to capture the feel of a western film, and it's why we all love them. After all, the last western movie released that I can remember was the oscar-winning No country for old men four years earlier.
Josh Brolin switched from the good to the bad side, and the dude is back to hunt him down ! Hailee Steinfeld delivered a very good performance as avenger Mattie Ross, and promises to have a bright future starring with the biggest directors. The score was one to remember, the art direction and the cinematography as well. You can say it's a perfect movie having absolutely no negative points. It's just a big shame it couldn't even bag a single oscar after being nominated for 10. A reference to Gangs of new York, who, surprisingly, managed to achieve the same feast.
69
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
The first Sergio Leone film I've seen, and by god it's just sensational.
He captures the life of "Noodles", played by Robert De Niro, and his gang in three different periods of their lives.
Playing at approximately 4 hours, you never get tired of it because it's rich and doesn't slow down.
Lovely Jennifer Connely made her debut playing the young Deborah.
70
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
After endless and endless rewatches, I can dare say that this is, in my opinion, the greatest psychological thriller ever made.
Hannibal Lecter is credited to have been craziest psychopath to ever appear on screen, discounting the Joker, and there isn't anyone better to play him than Anthony Hopkins, who will always be remembered for this role.
The film is perfect in every aspect, sweeping all the major oscars in academy awards back in 1991. From the screenplay that scares us shitless about Hannibal even before meeting him, to seeing Anthony Hopkins as Dr. Lecter himself, with clever agent Starling questioning him, brilliantly played by young Judie foster, all under the spell of Mr. Jonathan Demme who provided exellent direction throughout, were just able to win the movie "Best Picture" ahead of the strong JFK and bugsy.
We wouldn't have been treated to psychological thrillers throughout the nineties if we haven't had Silence of the Lambs in the first place. The bar has been set, and will only be reached by David Fincher, 6 years later, with "Se7en".
71
Amistad 1997,  R)
Amistad
A Perfect cast for a film flirting with perfection. You will never feel it's near 150 minutes, as each and every minute go by gets you deeply involved in the case everyone is fighting for. Djimon Hounsou should have really got an oscar for his performance. Steven Speilberg exelled in creating one of the most suspensful courtroom dramas of all time, and with Spielberg comes Williams, which orchestrated a beautiful depressing soundtrack that could tell the story in spite of any word spoken.
With too many key moments, this will definitely stay one of the best films in history, and certainly the best film involving slavery and the fight for freedom.
72
True Romance 1993,  R)
True Romance
One of the most entertaining films you will ever lay your eyes upon !
The cast is just out of this world. From the leads to the supportings, with a very high note to the bad guy cameos played by Christopher Walken and Gary Oldman, who's already well known as the best actor playing bad motherfuckers. Tony Scott moved his camera in style, noting the rollercoaster scene that was absolutely pure art direction.
The best thing from this movie was without a doubt the script, and it's not because it's written by Quentin Tarantino, but it's because it's just that damn good.
After Top Gun and True Romance, Tony Scott was, at that time,one of the most acclaimed directors in all of Hollywood.
73
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
The definition of a blockbuster in my opinion, going for more than 160 minutes of runningtime, keeping the audience wanting even more. You can tell me whatever you want about Blade Runner, Ridley's masterpiece is split just between Alien and Gladiator. The cast is just perfect, lead by archenemies Russel Crowe (Maximus) and Joaquin Phoenix (Commodus), one of the most hated antagonists in the history of cinema. The direction is flawless if it wasn't for that screenshot of Maximus Sleepin dead and the camera moving akwardly. Apart from that shot, the whole film is perfect there will never be arguing about that. From the first opening battle til the fights in the arenas, there's no film on earth that could get more entertaining. It would be a shame to forget Hans Zimmer's work on this, delivering one of the most glorious soundtracks ever.
If you would chose one word describing Gladiator, it would definitely be "Epic".
74
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
2002 was a very powerful year for movies. Gangs of New York earned ten nominations for the oscars but didn't manage to win any, and that was pretty sad especially that at that time in history, the great Scorsese was still "oscarless".
On a personal level, and after my second viewing, I find the film perfect in its every aspect. The Screenplay was so convincing, the direction just sensational, as was the cinematography and every other field in this masterpiece.
Of all mentioned positives rose an even more dominant one that simply stole the show. The great Daniel Day-Lewis. The guy just lives the role. He isn't Day-Lewis anymore but Bill the butcher, on set and off set. You can't find the actor anymore, but the caracter, and that's exactly what an actor must do and most often fails to. One of the performances that will live up ages and ages. Di Caprio is a thousand times better than under Cameron five years earlier, but still couldn't steal the picture from whom I believe is the best actor in his generation.
75
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
From Stanley Kubrick's finest hour comes a Classic psychotic masterpiece that will live on for ages.
A glamorisation of the violent lifestyle of youth shown in the first part, to witness in later Alex's metamorphosis from the leader that he was, to a completely helpless humanbeing.
Directed and Told in the most beautiful of ways, and supported by a Classical, Grandiose Soundtrack, this is a must see for every single moviegoer.
76
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
A unique piece of art from Rob Marshall. Not only did Chicago set up the room for musicals again, it also shifted the gear up. Now that the decade is over, I clearly can state that Chicago was the best musical we had in it, with mindblowing performances from every single person in the act, leading or supporting. The screenplay was so clever, well mixed in the amazing soundtrack. From "All that jazz", to the outstanding "Cell Block Tango" which clearly was the unmissable scene in the act, to the courtroom "Razzle Dazzle", every single tune is a musical chef-d'oeuvre by itself.
Deserving of all oscars and nominations it got, including winning best picture beating Scorsese's "gangs of new york", Jackson's "the two towers", Polanski's "the pianist" and Kidman's finest performance in "The Hours"
77
The Jungle Book 1967,  G)
78
All That Jazz 1979,  R)
All That Jazz
That's what I describe by an excellent piece of artistic work. There simply isn't a faulty thing in the whole play, and it's why it got nominated for nine academy awards in a splendid year for movies when it fought against Coppola's Apocalypse now and Benton's Kramer vs Kramer to name a few, and still got out with four wins. Aside the beautiful choreographies, what really moved us in the film was the sublime performance of Roy Scheider portraying Joe Gideon in one of the most difficult roles ever, playing a successful artist flirting with his own death. Unlike Grease, released just a year earlier, All that Jazz wasn't meant to be commercial, and surely wasn't meant to be watched by everyone, although it's definitely unmissable for any true moviegoer. Aside from the beautiful art designs, the editing and cinematography were top-notch. The best act fits in the middle of the film, where multiple dancers use some daring erotic choreographies enough to please Joe Gideon, but too much to get the producers really angry.
A Sublime movie, to say the least.
79
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
While Amorres Perros might be the most acclaimed movie of prodigy director/producer Alejandro Gonzales Inarritu, 21 grams will forever remain his masterpiece to me. This is the debut of the master of intertwining stories, and he really aimed high, no one did expect such an exellent film for a starter. An accident in Mexico city links three lives in the most absurd sort of ways, and the link is perfectly natural, unlike Babel where you feel Inarritu was searching for ways to link the stories. The caracters are so wonderfully introduced you will actually feel for them and for their respective stories. Emilio Echevarria stole the picture with every single frame he was in, with a beard or without it, he was the most intriguing caracter in the story. However, the running time is a little bit long for a natural drama movie it might soften the impact of what's happening. Nevertheless, Amores Perros shouldn't be missed. And yes, love's a bitch.
80
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
81
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
A very successful sequel as I might say, although still not matching the mighty original, in my personal opinion.
Marlon Brando is missed, but De Niro, Pacino, and John Cazale made that up with very good performances.
The blend of the past and present is well made.
82
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
I can't help watching this every once in a while. The terminator defined forever the lives of both James Cameron and Arnold Shwarzenegger.

A B-film that hit the jackpot with its awesome clever sci-fi story that will forever be one of the top movies of all time.

Unlike its action packed marvellous sequel, this is considered to be more of a dark horror oriented flick, a little bit like "Alien" followed by "Aliens".
83
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Magnificent thriller movie unequalled in its genre.

The dialogue is superbly studied. A perfect screenwriting that makes the case seem real.

The idea to have Kevin Spacey uncredited before the release was just sensational you couldn't even know if they'll gonna catch that guy, but with Spacey on the cast it would have seemed obvious he's the villain.

Who am I to judge, but Mr. Fincher, you're just outstanding !
84
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Daniel Day-Lewis completely steals the show in every single frame he's in, which made Paul Dano's beautiful performance go unnoticed.
The dramatic score is one of the best we've heard this year.
As for the pace, it could easily have been shifted a gear up, but it's nonetheless considered an exellent movie.
85
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
86
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
It will be just impossible to perfectly adapt Victor Hugo's masterpiece ; The novel is way too long and goes into very deep details, that does alter the story and your passion for the caracters.

But here's nonetheless a well-structured film that underlines the key points in this wonderful tale, following a man's struggle for a normal life, stolen from him so long ago.

The all-star cast was shining throughout the entire movie. Thumbs up.

The tons of bad reviews I've read from the most important reviewers wouldn't keep me from giving this rating. Respect.
87
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
Follows the real life story of James J. Braddock overcoming the difficulties of life, fighting all the way to feed his family.
Emotional and beautiful.
Not to be missed.
88
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
89
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Only Tim Burton has the imagination to come up with such a lovable weird caracter.

The story is so simple and beautiful, filled with sarcasm, drama, romance, and love....Well yeah, I consider it to be, before anything, a love story.

Depp is perfect as the fragile scissorhanded boy, and Winona looks cuter than ever.
90
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
91
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Surely not intended for everyone, this is still without a doubt a unique masterpiece.
The Score is just stunning with Richard Strauss "Also Sprach Zarathustra" and Johann Strauss "Blue Danube".
No need to mention the huge work that Staney Kubrick delivered in the process.
It's unforgivable to miss the very intelligent and important metaphors along the way.
92
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Forget about the other three sequels and just stick to this one, because it's what you can call a perfect blockbuster. It's very rare nowadays to fall over such a good summer movie, and I don't recall since 2003, avatar and iron man excluded, to have seen an extremely good blockbuster.
No one can argue that captain Jack Sparrow has since become one of the most known and loved characters in modern cinema, due to Depp's special performance which was well worthy of an academy nomination. One shouldn't though disregard the fact that it's the supporting cast of Orlando Bloom and Keira Knightley that were the flame of the story and the factors that drove it.
One of the keys to this first installment success was its beautiful and eccentric soundtrack, written by Klaus Badelt, and its successful mixing and editing.
I can't quite find a negative aspect in this film ; it's entertaining, has a good score, good acting, fine direction.....well, everything a blockbuster should be.
93
Alive 1993,  R)
Alive
The most Unbelievable True story captured on film.
Surely not for the fainthearted, it tells the tale of a team struggling to survive in the Andes, by any means possible.
The final 10 minutes will surely get your heart beating faster. Garanteed.
94
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
From Fierce Ambition to drama, the film succeeds in passing the emotion to the viewer.
Brilliantly acted by Swank and Freeman, the big credit still goes to Clint Eastwood the director, the actor, the producer. Even the original music was written by Eastwood.
The Fight scenes were very entertaining, unlike lot of boxing movies.
95
Rocky 1976,  PG)
Rocky
The best of The Saga.
We have an amazing caracter arc buildup, and an intriguing and captivating story, where unknown retard bum Rocky Balboa had a once in a lifetime opportunity to go all the distance for fame and fortune.
The win for best picture in 1976 says it all.
96
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
It's not just the cast.....This film is good, very good indeed.
Ten intertwining stories of multiple characters are presented, each one unique in its genre, but all of them focusing on love ; Lost love, betrayals, Weddings, Funerals, old friends, hierarchy power problems, kids love and much more. Even though this could be considered long for a romantic comedy, the stories just flaw by, and you can feel the Christmas spirit reaching out for us as the running time goes by, leading to a spectacular pinnacle. You could find mostly all British actors in here ; Of course, Potter's Thompson and Rickman are there, (British by excellence) ! Bill Nighy's there, as well as Colin Firth, attractive Hugh Grant is also present as the Prime Minister in love with his servant, played brilliantly by Martine McCutcheon. We couldn't and won't forget Knightley's involvment, neither could we talk of a british cast without including Liam Neeson. Add some Atkinson sauce, and you've got yourself Love Actually.
I'm not really into the Rom-Com business, or this one could have easily got 4.5 or even the full stars, and most of the people would say every day that Curtis' best movie is Notting Hill (which is excellent), but I would still chose Love Actually over it, for the simple matter that it was able to move my emotions, every single time I decided to go through it.
97
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Very Originally written by Shyamalan.
Osment is just perfect for his role.
This picture will always be remembered for one of the best twists in movie history
98
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
A Classical Masterpiece.
Hopkins and Hurt did a very good job although John Hurt is Hardly recognisable by any means.
Disturbing and Dramatic, the Movie underlines the life of the terrible disfigured John Merrick in an emotional way.
The SoundTrack is one of the best.
99
Jaws 1975,  PG)
Jaws
One of the best thrillers that ever hit the screens.
Released in summer 1975, it's considered to be the first ever blockbuster.
Happens to be Spielberg's projection to the mainstream lights.
Thumbs up for John William's frightening score.
100
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
One of the best courtroom thrillers backed up by the terrific cast.
The plot is intelligent, interesting, and goes out at a 200miles/hour pace.
We should never forget to mention that Rachel Weisz is hot.....Really hot.
101
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Splendid !
The caracters are crafted with real care, and the actors fits them incredibly.
The dinner scene is a classic. (pass me the aspargus)
102
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
A very sweet romantic comedy to please your evening.
The music And lyrics are exellent.
Grant and Barrymore caracters are fascinating and funny.
103
Psycho 1960,  R)
Psycho
Incredible acting by Anthony Perkins.
The twist finale brought the film even more glamour.
Great directing all along that helps keeping the suspense mounting throughout the whole experience.
104
Scarface 1983,  R)
Scarface
Without a shadow of a doubt Brian DePalma's masterpiece.
Al Pacino delivers as usual a remarkable performance.
The ending scene is a classic, metamorphosing Tony Montana into one of the most important caracters in film.
105
Blow 2001,  R)
Blow
Brilliant, Dramatic and moving.
Depp's performance gets you deep into jung's caracter.
One of the best true stories ever put to film.
106
Memento 2000,  R)
Memento
I just found out that Memento is still enjoyable after more than a couple of rewatches, which certainly gives the film a positive aspect because you really could go over it again and again.
Christopher Nolan very carefully avoided the goofs, which is extremely hard do by in a plot covering short-memory loss.
Guy pierce was an added value, but the best thing in the movie was definitely the screenplay, written by Nolan himself.
It's also really important to note that this is definitely the film that made Christopher Nolan one of Hollywood's most anticipated directors.
107
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
A second view of this movie just confirmed it was near perfection. Extremely clever from Christopher Nolan the way he showed us that rivalry story.
It keeps you exited, it keeps you entertained, and with one of the best group casts in the past decade, this simply couldn't go wrong.
The twist is intelligent and explains all possible flaws that you would have thought about in the previous two hours.
Definitely a must-see for everyone.
108
Heat 1995,  R)
Heat
It seems I'll never really get bored from heist films, so surely I'll always be sentimental for the grand daddy of such movies.
It's really not about Pacino or De Niro. Of course, they're a big factor that helped Michael Mann gain audience on his opening weekend, that's for sure. But the cast is not the only thing that made Heat one of the best films of all time.
The screenplay, for example, is a stronger factor that helped set the movie on the best of tracks. Consequently, The plot didn't have any flows, and was very smartly told, slowly tracking the three main characters (Vincent, McCauley, and Chris), their families, and the consequences of their actions.
Mann did a splendid job, although I would have cut some scenes if it was my call, to go under 2.5 hours, but he preferred giving every character depth and enough storyline and background to plunge deep into the personalities. He succeeded in giving us sympathy for the three main characters, although two of them were criminals, and that by itself is a wonderful achievement.
Heat shouldn't really be missed by anyone, moviegoer or not.
If you ever want to see a heist crime film, do not think twice.
109
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
The president of the United States must contend with the Russians and his own political and military leaders when a fanatical general launches a nuclear bomb attack on the U.S.S.R.
Sellers excells in his multirole adaptation of Dr. Stangelove, Captain Mandrake, and the president.
A very successful dramatic comedy by the late Stanley Kubrick, who showed once again how great of a director and producer he is.
Some lame idiotic jokes along the way, but all in all, just a classic.
110
Fight Club 1999,  R)
111
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
very good, intelligent courtroom thriller.
Impressive debut for Edward Norton.
112
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
Jackson, Spacey, and Morse gave in wonderful performances.
The whole movie is captivating, and the suspense's crucially on crescendo since the tenth minute.
Crazy, but Daring and beautiful ending.
113
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
A Realistic interpretation of Cooper's novel.
The soundtrack is Splendid, the plot stunning and unpredictable.
The last 20 minutes, thus dramatic, are visually very solid and beautiful.
114
Rain Man 1988,  R)
115
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
A dark Portrayal of a lonely man living on some scumstreet in NewYork.
The Film is disturbing but extremely brilliant.
The ending lacks some realism, especially coming from Scorsese who always uses dramatic endings.
116
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
After the great success of Reservoir Dogs, Tarantino needed to let everyone know that he could carry on making great original films, and like his debut film, he was praised for his masterful work here and was noticed by the academy who nominated the film for best picture, director and original screenplay, who he went to win it with no contest whatsoever. QT's writing is the best there is, and is the essential factor that made Pulp Fiction one of the best films of 1994. We were certain now that a new face of cinema is about to emerge, and we were right. Many had tried to copy Tarantino, and some were successful, like Guy Ritchie for example, who achieved quick notoriety after releasing LSA2SB. Anyway the film is a jewel from start to finish, and will always be remembered. It's a film that will go down in history.
117
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Intense ! Saw it as a child and still remember every little bit of it.
Matilda changed the life of young Nathalie Portman forever, with her first and best role she has ever been in.
Oldman's regning villainship in Hollywood is still going on....and on....and on.
118
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Having sympathy for Killers Mickey and Mallory Knox is incredible. The bond and chemistry between the couple is superb !
Oliver Stone made a great impact with Tarantino's story and delivered a picture to remember for ages to go.
We can't forget Tommy Lee Jones sublime performance.
119
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
The first Cronenberg - Mortensen collaboration, and my personal opinion says it even surpasses the big and daring "Eastern Promises".
What's really astonishing is the naturalism of the caracters that really makes you feel for them, and on the other hand, the way the story unfolded, hence the changes that affected Tom's son, and his relationship with his wife.
The violent scenes were extremely good, but nowhere near the famous turkish bath sequence (E.P.)
120
Crash 2005,  R)
Crash
The development of all those multiple complex caracters is one of it's kind.
Very intelligent script, with very good acting from the whole large cast.
The Editing and the Cinematography gave the film an extra push.
Was it worthy of a best picture oscar ? Well that needs to be reconsidered, but it's surely a very good piece of work.
121
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
122
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
A fresh reinvention of one of the greatest comic books ever.
Christopher Nolan brings the dark knight back to life, being deeply sunk by Joel Shumacher in 1997.
He takes the caracter back to its origins, where no other film from the franchise dared to go.
In addition, The Scarecrow and Ra's al Ghul make worthy and fresh villains.
123
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
I will always remember the scary look on my ex's face going out of the theater.
Very well done, shifting the scary scenes with a little courtroom drama, just when the movie needs them.
124
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Outstanding novel adaptation about five husband-hunting sisters in 19th century England.
Keira Knightley is just magnificent in portraying Elizabeth, the strongest and bravest of the five girls.
Dario Marianelli produced an original score that outstandingly fits with the story through emotion, drama, and compassion.
One of the greatest british flicks, without a doubt.
125
Finding Nemo 2003,  G)
126
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Incredible chemistry between Ryan Gosling and Rachel McAdams.
Very sentimental and touching, it pictures a story that can happen to anyone, anywhere.
Goes certainly for one of the best romantic movies ever made.
127
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
James Stewart produces a glamorous performance just by sitting in a wheelchair.
The suspense mounts up as the scenario leans forward.
Not the first time Hitchcock's shooting in just one room ; Just like "Dial M for Murder" and many others, he just delivers with a stunning original script that leaves you at the edge of your seat.
128
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
It is indeed a genius work, but I couldn't find the bit that made it the best movie for many generations, still considered n1 in the AFI today.
It dissects Charles Kane's life, from the glory to the fall later in his life. The film is nonlinear, but very simple to keep track of.
Very good movie with a brilliant screenplay, but I still think it's a little bit overrated for our times.
129
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Very Sweet romantic comedy.
The soundtrack is splendid.
A little bit long though.
Great chemistry between Hugh Grant and Julia Roberts.
130
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Successfully succeeded in teleporting me to that other fictional and mythical world.
Tim Burton's product is original and clever ; he somehow has the power to let the viewer use his imagination and fall for his work.
A great bunch of actors, a very good cinematography, this is pleasure at its best.
131
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
This must go for one of the most re-watchable movies ever.
Since this came out 10 years ago, I've probably seen it more than 6 or 7 times, which I usually don't do. But this Soderbergh jewel is priceless !
And in fact, it's under one of favorite genres, so I won't mind going through it again.
The way everything was told was really smart. Not really letting the viewer into the plan, but just giving him clues and hints, and it was done perfectly, helped all the way by a brilliant screenplay.
The cast is what everyone's usually talks about, and it's just brilliant. Not just because of all those names, but for the roles they took....It seemed that they were really these men ; Pitt couldn't play anyone in the whole crew but Rusty Ryan, and the same for Damon impersonating Pickpocket Linus Caldwell, and the list goes on for every single person in the crew.
Plainly, one of the best remakes Hollywood has ever made
132
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Sergio Leone built here The inspiration for every Western movie to come after 1968.
The first ten minutes silent scene is just fantastic and sets the movie on the right track, introducing the main caracter.
With a dream cast and a dream setting, the highest point of this movie, taken aside the ambiguity of the caracters, is the outstanding soundtrack by Ennio Morricone.
If you're ever wanna watch a true western, make no mistakes about it, don't miss that one.
133
Dial M for Murder 1954,  PG)
Dial M for Murder
Enthralling plot with lots of twists.
Yet again, Hitchcock succeeds in leading the viewer to believing what he actually want them to believe, hypnotizing them for the entire act, set in just one room.
Ray Milland's improvisation, each time a thing goes wrong for him, is brilliantly written and convincing.
Remade in 1998 as "A perfect murder"
134
Amadeus 1984,  PG)
135
City of Angels 1998,  PG-13)
136
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
The Perfect Sport-Social movie.
The Story outpasses all the sport movies dumb plots and puts coach carter in another whole level.
137
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
The World Is Not Enough
Surely one of the best ensemble cast of the James Bond franchise. Carlyle is so convincing and stands for one of the memorable Villains. No comment on the Denise Richards -- Sophie Marceau combination....so much beauty for just one movie.
Regardless of the actors, the plot was so solid with an exellent script, the direction was clever, and the introduction's just astonishing, followed by Garbage's exellent "The World is not Enough" hit.
All in All, I vote it as being the best Brosnan 007 movie.
138
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Definitely one of the greatest comic books interpreted in film.
Keaton surpasses both Kilmer and Clooney for the best batman in the 1988-1998 era.
After recently watching "the dark knight", I felt obliged to modify this review by slightly defavorising Nicholson's joker as the best comic book villain.
Heath Ledger, Rest In Peace.
139
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
140
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
James Cameron successfully returns 13 years after releasing the biggest blockbuster ever. Watching Avatar in 3D is, to this day, an unmatched experience. As promised, it is something new and not just another blockbuster. Tolkien created Middle-Earth, Cameron created Pandora, and what a Pandora it is. The most beautiful sceneries you ever saw on film. The Na'vi, the animals, the trees, the floating mountains made it such a unique place, and are, alongside Horner's soundtrack and Cameron's direction the best the movie had to offer. Some minor execution flaws wouldn't let me give it the full star-rating, but these flaws didn't by any means diminish the impact that the movie had on most viewers.
I just hope we won't wait another 13 years for Cameron to release another jewel.
141
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
Not as action oriented as its successors.
De Palma directs the A-list cast brilliantly.
A very intelligent movie.
142
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
Escape from Alcatraz
The most suspense you'll ever get out of a prison escape movie.
The thrill is intense and the somehow easy plot is carried out very smoothly.
Eastwood is astonishing as cool inmate "Frank Morris", the warden is so bad you really wanna go out there and hit him hard. And that's what you need in a prison break movie.
The last Siegel - Eastwood collaboration.
143
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
Kramer vs. Kramer
Every parent that's thinking of divorce should definitely see this before making his mind.
This film shows us how difficult it is raising a child if the mother/father's missing, and underlines the effects it can have on the professional and social life afterwards.
Hoffman and Streep's performances are just outstanding, even the young kid got the job perfectly right.
A perfect drama with a brilliant script, and worthy of all the 1979 ocars it got, including best picture of course.
144
X-Men 2000,  PG-13)
145
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
I've never been a fan of fighter pilot movies, but this is really top class linking suspense, romance, drama and action.
It projected Tom Cruise to the A-List, Val Kilmer earned some recognition, and a very young Meg Ryan was in for one of her first roles.
The Soundtrack was just great, 80's rock music really fits in there.
146
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
147
Patch Adams 1998,  PG-13)
148
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Nominated for 11 Academy awards, this film noir is almost close to perfection.
Roman Polanski and Jack Nicholson are helped by an exellent script that sets the movie on from the first minutes.
149
Good Will Hunting 1997,  R)
150
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Wars have only brought annihilation to humans. To prevent WW IV, citizens must have daily doses of Prozium that stop them from having any sort of human feeling, and if they don't, they'll be under arrest.
A very innovative futuristic sci-fi action thriller starring Christian Bale. Who can imagine anything better !
The pace is so fast you'll sense your watching on a fast forward basis.
Definitely not to miss.
151
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
Definitely a breathtaker ! Features more than 90 minutes of non-stop ferocious battle in Vietnam, one of the first American battles on Vietnamese soil. It shows the bravoury of the soldiers, fighting off while surrounded by 4000 enemy soldiers ; Vastly outnumbered, some were still able to make it through, due to the help of strategic war Lt Colonel Hal Moore.
Deeply moving, this war picture is definitely one of the most underrated about the Vietnam War.
152
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Emotional and Dramatic, the movie goes at a very slow pace.
It shows u the struggle of many different citizens in the civil war.
Incredible Set of actors, with a very good cinematography.
153
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Very moving picture about a retarded man who fights for custody of his 7 year-old daughter. The relation between the two human beings is so intense you can't help but feel with them and what they are going into. The struggling of Sam overcoming the difficulties of raising a little baby on his own with his damaged mental state is beautifully portrayed, and Sean Penn's performance alongside Dakota Fanning is just stunning. Too bad Penn has missed on the oscar that year, although Washington "Training Day" wasn't that bad himself.
154
The Rock 1996,  R)
The Rock
Hans Zimmer gives us here a musical score that will surely live ages and ages.
The story and The plot are very well written ; Ed's caracter is really captivating.
We can't forget to mention that Michael Bay's made an impact in the director's seat.
155
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
PLACE :Stalingrad YEAR: 1942
Awesome Sniper Duels.
Decent Love story.
Should have concentrated on the Russian and German Accents.
Exellent movie nonetheless
156
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Has all the aspects to be considered a successful Tarantino movie ; the weird opening credits, a very good soundtrack, bitches (omitting Reservoir Dogs out), and most important of all, a very original screenplay.
After Pulp and Reservoir, I can dare say this is definitely his most mature film, and despite it exceeding 160 minutes of running time, it never slows down or get boring. It's very intelligent, and did well avoiding any flows in the story. The acting was real good, especially from Samuel L. Jackson who delivered one of his best performances to date.
The most underrated QT movie.
157
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
That is definitely the best documentary i've seen in recent years, treating the most delicate of subjects in the most provocative fashion.
So why's the killing rate much higher in the states than in any other part of the world ? Is it the Rock music ? The Violent movies and videogames ? The Terrible country history ? or is it something much deeper ? something much more important ?
Michael Moore investigates......
158
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Narrowly beaten by American Beauty for best picture in 1999, the movie is nevertheless, without a doubt, a genius piece of art.
3 hours ain't long for such complex multitude caracters, all
mixed up together in various ways you'll surely miss if u aren't following real closely.
The editing is superb, and so is the Screenplay.
159
Apocalypse Now 1979,  R)
160
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
That's what we can call an intelligent movie.
Going at an extraordinary pace, the film shows how much the NSA can easily get in our everyday's life.
A little bit exagerated at some times, but totally unpredictable.
161
The Insider 1999,  R)
The Insider
Powerful, intense, and more of all, a realistic piece of work.
The cast is perfect.
Some recall that it's a slow and long picture, but hell that ain't an action movie afterall.
162
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
A movie that changed the lives of millions by setting the music that would be dominant in the 80s, Disco. This is the first film about that kind of music and it was a major success when released back in 1977. Hits like Disco Inferno and Stayin' Alive were dominant among others, but all the songs made sure this was one of the most successful cinematic soundtracks. Beside the music were the characters, lead by Travolta's "Tony Manero", and the way of teenage life back then. This is the film that made John Travolta an icon. The script is awesome, the dance moves are fabulous, and once again, the music is unprecedented.
If you don't like Disco, this movie will make you think twice.
163
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
No director dares going where Almodovar does, telling such a difficult moving tale that won't be common for everyone to watch.
The screenplay is fabulous, and from what I've seen the actors were expressing their emotions perfectly they just merged the viewer into the story; the tragic and shocking story of a man falling for a vegetative state girl in a coma.
No one with a clear mind will agree with Benigno's actions, but everyone will feel for him and understand him, thanks to Almodovar's storytelling.
164
Face/Off 1997,  R)
165
Papillon 1973,  PG)
Papillon
An extremely hard and difficult film to watch.
You'll always have the feeling it will somehow taste sweeter in the following minutes but never does.
It's way overlong ; some sequences could have easily been cut shorter.
Still, "Papillon" remains one of the most gruelling and well-made prison dramas of all time.
166
Fallen 1998,  R)
167
The Godfather, Part III 1990,  R)
168
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
That's surely one of the best known and most loved westerns of all times.
After being followed by the best trackers in the west, outlaws Butch Cassidy and the sundance kid have to flee, but it proves to be no easy task. Wanted dead or alive, the duo tries a camouflage escape to Bolivia with their girl Etta, hoping to regain a normal and peaceful life. Eventually, born outlaws => forever outlaws, so the plan doesn't quite stick and the pair are wanted again. This is one of those stories when you have the same antagonist and protagonist, and you can't help but feel for those persons, despite them stealing banks, robbing trains, and shooting people. There's so much chemistry between Paul Newman and Robert Redford you couldn't believe these people are actually acting. They got so much absorbed by their roles and played them to perfection. The silent introduction, the bicycle ride with raindrops falling on their heads, and the switch from USA to Bolivia scene are just stunning.
The film has a perfect running time, leading to a perfect finale you won't see coming.
169
In the Name of the Father 1993,  R)
In the Name of the Father
Very good and shocking movie about Injustice, government conspiracies, and false accusations.
Daniel Day-Lewis is just outstanding.
The climax leads to a very good courtroom scene finale.
170
The Life of David Gale 2003,  R)
171
The Quick and the Dead 1995,  R)
The Quick and the Dead
The film makes a good job of introducing firmly Leonardo Di Caprio and Russel Crowe to Hollywood.
Hackman's dirtier than ever.
Very emotional scene at the end ; you may wipe a tear or two.
172
The Pianist 2002,  R)
173
Speed 1994,  R)
Speed
The Suspense mounts enormously throughout the film.
Reaves and Bullock are a solid and convincing duo.
It's chilling, entertaining, action packed....it's got everything !
174
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
The envelope should have just said : "SAVING PRIVATE RYAN"
Omitting that, the movie is well-acted, well-crafted, well-directed.....but could it stand for the best picture of the year ? Poor Spielberg would have had difficulty handling that, even that he still made it out with a little golden boy for direction.
175
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
A Story about three guys that shared a childhood bond in which a tragedy occurred.
It's very interesting to see a very original plot written for a murder thriller dramatic movie. It just keeps you guessing til the very end.
The film is very solid and consistent.
The entire Cast was splendid, with rewards going to Sean Penn and Tim Robbins.
176
The Shining 1980,  R)
The Shining
Terrifying.
The best stephen king adaptation along with the shawshenk redemption.
kubrick's done an awesome job but the movie seems to be goin on forever.
177
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
A very complex, upsetting story of a person's fall from grace.
The black and white shoot gives the film its glamour.
Scorsese + DeNiro + Pesci = Amazing movie.
178
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Not that easy to correctly handle such a difficult movie, but Terry Gilliam coped with that just perfectly and came up with a jewel.
The flaws are correctly avoided even in the complexity of the time travelling idea ; everything just fits together.
Bruce Willis delivers a very good performance, as well as Brad Pitt who got a nomination nod for best supporting actor. All Praise for non-hollywoodish endings ; So Convincing and Logical.
179
Carrie 1976,  R)
Carrie
Brilliant Stephen King adaptation by the great Brian DePalma. The film consists of a very strong metaphor describing how anger can alter a human being life and caracter if he had the power to do so.
The scene involving the telekinetic power unleashed by Carrie White is one of the best in entire movie history, which made this film being rated as a classic horror.
The movie takes a long time establishing itself but gets slowly but surely to the outstanding pinnacle.
Carrie helps the "1977" year to be nominated for one of the best years in cinema ; Rocky - Taxi Driver - All the president's men ; To name a few !
180
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
Extremely intelligent british drama flick, with a very impressive Daniel Craig, long before being appointed as James Bond.
Layer Cake is really so different than any gangster/drug movie with a very persuading and realistic caracter that moves things up and down and keeps you entertained throughout.
What also needs to be mentioned is the superb soundtrack that gives the film its caracter.
Spectacular ending sequence........ left me speechless !
181
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
Powerful and emotional melodrama family tale.
Great acting by Pitt, Hopkins, and Ormond.
James Horner unleashes a splendid track "The Ludlows" in the film's majestic soundtrack.
182
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
183
Glory 1989,  R)
Glory
Beautiful dramatic movie covering the Civil American War at Antietam, backed up by great acting from Washington and Freeman.
Realistic, mesmerizingly powerful and intense, the film is one of the few that stayed loyal to the history books.
James Horner's theme says it all.
184
Predator 1987,  R)
185
Air Force One 1997,  R)
186
Desperado 1995,  R)
Desperado
This movie defines action entertainment.
It's backed up by good actors, a great soundtrack, and a great landscape.
Steve Buscemi is as always a great support to the cast.
187
Saw 2004,  R)
188
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
I never thought a whole review of a movie could sum up to just a single word : "Greed"
For any other director, Wall Street would be his ultimate masterpiece, but for almighty Oliver Stone, who had just won oscars (including best picture) for Platoon, this was just another exellent movie, and will continue on his streak of The Doors, Natural Born Killers, JFK, and Nixon to become my second personal favorite director. Michael Douglas was in for his best ever screen role, earning him a well deserved oscar. The cast of Charlie and Martin Sheen as father and son was clever and created a nostalgy for the roles. The plot was just a little difficult to follow up if you don't know how stocks work, but it was so clever you wouldn't really mind how it's working but just watch the influence it creates on the people involved.
189
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Another Hitchkock classic.
Vertigo hasn't the complexity of plots, but it sure got the suspense.
It's helped by a wonderful frightening score by Bernard Herman.
The final rooftop scene was just exellent.
190
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The Oscar Sweep wasn't just coincidental, the movie is real good.
James Cameron Excelled in every way.
The ScreenPlay, James Horner's music, and the cinematography are just Outstanding.
It's sole problem is that it went too much commercial.
191
Ray 2004,  PG-13)
Ray
It's been a long time I wanted to lay my eyes on Ray Charles' portrayal, and now that I did, I'm definitely sure there won't ever be a better one. The film was a little bit long, but If you're into Ray's music, you won't ever feel it's passing. Jamie Foxx delivers here the performance of the century, portraying the difficult central caracter. The bit where "What I'd Say" was first improvised on stage was outstanding.
The film covers all the passages of Ray Charles, from his childhood, to finding his own music, getting signed by ABC, rehabilitation, this movie has it all. So if you ever wanna know about that great phenomenal artist, you definitely should look no further.
192
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
It's not everyday you find good sequels and when you see a film worthy of having Part II and III, it's satisfying enough. This sequel follows exactly where the original left us, and carries with a more complex time travel enigma, goin to the future, and back to the past again to finally get everything back where it should be, in the present time of 1985. When everything doesn't go right as planned, we are introduced to another sequel, and as strange as it seems, it doesn't bother to have a Part III.
Once again, it's a serie so don't think of watching this before you lay your eyes on the original.
Unfortunately for Zemeckis, 2015 is on the horizon now, and it's still nowhere near the future portrayed in this film.
193
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Eventhough I strongly dislike gays, this was masterfully crafted.
Very daring roles for Jake Gyllenhaal and Heath Ledger to take.
The landscapes of Brokeback mountain and the country score was just splendid.
194
Munich 2005,  R)
Munich
This surely comes second at Spielberg's dramatic movies, only surpassed by the almighty Schindler's List, and really should have nicked the best picture award instead of Crash.
This is a rewatch review, and the film looks even better than the first viewing, still shocking and surprising.
It's all about Israel's Prime Minister giving the order to go after the 11 Palestinians that are believed to have been behind the Munich murders in 1972.
The film mostly criticize the jews for the eye for an eye concept, and try to prove that we just can't stop terror by counterterror. There has to be another way around....
195
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Let's face it : we all love smart movies, and inside man is a smart thriller by excellence. It automatically picks off with the robbery led by Dalton Russell, played by Clive Owen, and never slows down for an entire 125 minutes. Spike Lee is not one of my favorite directors, but he's surely have my respect. In here, in maybe his easiest film to make, he simply blew my away, probably because of his simplicity. How many times have we seen organized heist maneuvers failing at some points, to introduce some extra plot devices ? Well here the film needed none. The team had planned everything to perfection, and carried it all along the way till the end of the movie, no surprise for them whatsoever. You will definitely be enthralled by the ending and what it has to offer. A film that won't let you down.
196
Basic Instinct 2 2006,  R)
Basic Instinct 2
All those that wanna watch this movie to see Sharon Stone will get disappointed.
However, the film brings indecision to the viewer, making the movie Totally unpredictable and surprising. You won't be able to know what's going on til the last minute.
Very Smart and Innovative.
197
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
This movie is Underrated despite the cast of Bruce Willis, Morgan Freeman, and Ben Kingsley.
Its Twists and Turns are just magnificent.
One of the best movies of 2006.
198
Volver 2006,  R)
Volver
Pedra Almodovar's new jewel !
Penelope Cruz was really astonishing in this one, although I usually dislike her, and completely deserved her oscar nomination. A lot more captivating speaking her main language it seems.
A very good screenplay, with a clever written twist. The complexity of the caracters and their background really enlighten the flow of the well-crafted story.
199
United 93 2006,  R)
United 93
That is surely the best movie made out of the 9/11 carnage.
Paul Greengrass confirmed that he was one of the best directors in this decade, mounting the suspense and the intensity like never seen before. The recreation of the events were so realistic you'd just feel like you were on that plane.
Of course we all know what happened that day, which makes the emotion go by easily, but makes it more difficult for the filmmakers because everyone knows what will eventually happen.
The result is a masterpiece, signed Paul Greengrass.
200
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
Sometimes a Movie isn't considered good for its direction, nor its cast, not even its production.
Sometimes a movie is criticized for the degree of passion and emotion while connecting to the viewer, and Goal is the perfect example.
201
The Lake House 2006,  PG)
202
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
A deep movie about Social and Professional conflict, and Priorities taken in order to succeed.
A very fresh Anne Heathaway, a consistent Meryl Streep, and a convincing Stanley Tucci just confirms the perfection of this wonderful adaptation.
Add to this a beautiful and eccentric soundtrack, and some gorgeous dresses.
The reward is an exellent movie.
203
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
Emotionnally moving, this film goes way beyond the rescue missions.
It takes u deep into the caracters and all the training they endure to be recruited among the U.S. coast guards.
"....So Others May Live....." => very touching.
204
Little Children 2006,  R)
Little Children
An outstanding feature, centered on four caracters, interacting in a non-complex but very interesting and rich screenplay. The story dramatically shows us how the past can alter our future lives and how much it's difficult to get rid of it.
Beside that, we're shown very good performances by Kate Winslet and especially from Jackie Earle Haley as the pervert sex offender, and I can say it was ultimately clever from the filmmakers, building an affinity between the viewer and that strange person.
205
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Follows the Struggling period of Chris Gardner, trying to just "go on" with his life.
Great acting all the way, with an excellent moral lesson to be learnt.
Never get your hopes down, no matter what stands in your way.
206
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
This is a review based on a re-watch, confirming that Zodiac is one of the best movies we had in 2007, my personal second favorite after Coen's "No country for old men". This is by far my favorite genre if executed well, and it's usually not the case, for most directors tend to make flops out of investigating thrillers. The difference in Zodiac, that it's directed by David Fincher, one of the best in the genre, and it's very well written by James Vanderbilt, who had quite a hard task, given that nearly every person on the planet knows what the film is about and where it's leading to. Everyone knows that nobody caught the Zodiac, which made the task ultimately difficult to translate into a film, but was done just perfectly. The acting was superb especially from Downey Jr. and Ruffalo who both excelled in their supporting roles.
The best thing about this masterpiece is that it makes you think, and believe me, not every film succeeds in doing so nowadays. Thumbs up !
207
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Very Original Screenplay.
Brad Bird excells once again, Pixar are getting ever better in every movie.
So cute and enjoyable.
208
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Slightly surpasses Azkaban to become the best Potter film so far. No wonder that Half-Blood prince is the darkest chapter til now, it somehow finds a way to be perfectly balanced. David Yates does an amazing job, edging his work in Order of the Phoenix. The movie doesn't really waste time to get deep in the main plot and manages to build frustration and thrill throughout, to reach a climaxing scene that no Harry Potter movie has been able to get til that day. The only weakness of this chapter is the multiple love affair scenes that shouldn't have taken that much screentime, coz by this time we know perfectly well that it's Harry + Ginny and Hermione + Ron. The acting of Rupert Grint is the best of the three main adolescents, as well as Alan Rickman who made a terrific performance. Impatiently waiting for Deathly Hallows now.
209
Superbad 2007,  R)
Superbad
Don't be fooled by the name. it's SuperGood !
The best teen movie since the american pie release in 1999, if not even better.
The unknown cast shines through the entire film, with the exeption of the police officer played by Bill Hader.
You'll laugh til you can't take it nomore !

Becca: I'm so wet right now !! !!
Evan: Yeah, they said that would happen in health class.
210
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
That's what we call a "popcorn movie".
Goes at an incredible pace and is highly intertaining, which wins it over the weakness of the plot.
From a shootout in a hangar, to a shootout during a car chase, to a shootout during a sexscene, to a shootout on a plane, to a shootout during a parchute drop.....you get the picture...
211
The Mist 2007,  R)
The Mist
After Shawshank and Mile, Darabont and Stephen King join forces again, to bring us King's one speciality, a horror movie, and it's one of the best we've seen in recent years.
It got those caracters you hate, those caracters you care about and stand by em, and more importantly, it has the chill.
The lack of explanation was a very good idea (the scientific research segment was very brief) and like Cloverfield, we're dealt with a group of people trying to survive by any means possible. Many reviewed the ending as contradicting the story, but I thought it was the stongest segment in the whole movie. Left me astonished.
212
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
If you're on to see requiem, you just want to know you're facing one the most, if not the most depressing movie of all time. Mostly based on heroin addiction, it's daring enough to show the worse that could result from drugs (before overdosing) and Aronofsky has a way to let you feel the dizziness and weirdness of it all, for from the moment you start watching, an unease feeling will take a hold on you, so be careful when and where you're watching this. The hallucinations of Ellen Burstyn were the most disturbing, and she made the most of it with a splendid performance and a perfect emigration into the role. Little Connelly and Leto were very good for their roles as H. addicts. The only downfall of this movie was it's predictability, there's no going back for these kids and we know that from the first five minutes. But afterall it's not the story that counts here, but its flow.
If you're by any means a drug addict, give it a try. You might ought to reconsider.
213
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
One of the most underrated films we've seen this year, and surely one of the best. Clint Eastwood, with maybe his final role as an actor is still sparkling. His production and direction are flawless too, but the best thing in Gran Torino is the hilarious screenplay which is masterminded by Sir Walt Kowalski, the main protagonist and the most interesting caracter of the whole story. In fact, Kowalski is the story. Every thing that happens is happening to show us Kowalski's reaction to it. Anyway, it's been five years we haven't seen Eastwood in action, and we sure hope we'll get to see him acting again.
214
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Pictures the true story of druglord Frank Lucas.
The movie is wonderfully directed by Ridley Scott.
The presence of the real "Frank Lucas" on set helped Denzel Washington have one of his best performances so far, as he did represent him in the best possible way.
215
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I've been thrilled to see how would David Fincher succeed in turning this difficult weird tale to an interesting movie. As usual, he just did it and introduced us to Benjamin Button, the man that ages backwards. You will wonder while watching how this story could end, and it won't disappoint you when it will reach it's conclusion. There's no way you could feel that u've lost nearly 3 hours of your precious time, and speaking of time ? oh yes it was long, and there were lot of unused scenes that should have been cut out from the original release. The film was made easier for Fincher as long as he's had Pitt and Blanchett on his side, who both performed flawlessly the different time passages related to them. Deserving winner of 3 oscars and the so many nominations.
216
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
The first movie to really capture the terror of Iraq. Katherine Bigelow kept the suspense at its highest point from the opening sequence to the last. The missions are shot from a real perspective and we never feel the safeguard of our squad, and that where's the hurt locker really excells. What really blew me away was the acting of Jeremy Renner.....I mean from where did this guy come from ?!? I never recall seeing him in a lead role ever before and he just stole the movie away in its every scene. The screenplay was just perfect, considering the difficulty to keep the viewer interested in the missions the squad go through, but it just does the job perfectly, getting the hilarious touches mixed up with the drama that never stops. Although the film is so well made, and with all due respect, I strongly feel that "Best original screenplay", "best direction" and "best picture" oscars should have went to Tarantino's basterds.
217
Lions for Lambs 2007,  R)
Lions for Lambs
Gives a balanced look at our dysfunctional world => EMPIRE.
Indeed, the movie underlines the 2 main perspectives on the Iraqi war.
It's interesting and smart.
A good political movie.
218
Waltz with Bashir 2008,  R)
Waltz with Bashir
Without a doubt the most realistic animation i've ever seen. It can't be compared to Pixar films as it's completely another animation process, not even to PersePolis. Being myself a christian living in lebanon, there's without a doubt more than 10 versions of the Sabra and Shatila genocide that was displayed in the documentary. It was told here from an Israeli point of view, which completely excludes Ariel Sharon from the knowledge of the killings, and have put the phalangists alone to blame for the terror that happened, which is of course not true.
The other lack in the story was that the lebanese people love for Bashir wasn't expressed that clearly in the movie, because what happened is the direct response for Bashir's assassination.
Deserves a 5 star rating for any outsider, but knowing the true facts made it drop a little :) A must see for everyone.
219
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Very touching and emotional true story of a 22 year old boy who decides to abandon everything he owns and go to the wilderness.

The bond his sister held to him was so strong and was the caring and moving part in the picture.

Excellent performance by Emile Hirsh, in which this movie will forever hold evidence that he's a first class actor.
220
Dead Man Walking 1995,  R)
Dead Man Walking
Definitely the most touching movie about a convict walking the green mile, and it's all about the superb acting of Susan Sarandon and especially Sean Penn, which brings us a noticeable unique performance near the end of the movie. The point that makes this picture outstanding is that it doesn't chose a side but is always kept centered between the killer and the victims parents, giving the viewer some time to think of whether that death sentence should go on. It is ever right to kill a human being ?
221
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
That's pure art. An extremely clever animation for grownups.
Persepolis is a lot more than an animated feature, which should have edged Brad Bird's Ratatouille in 2007.
It is a lot more than just a political history lesson, a lot much more than a teenage struggle through religion and rebellion.
I don't want to give anything away, so you just need to see it for yourselves.
Just Unmissable.
222
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
Things We Lost in the Fire
Another fantastic acting from Del Toro for the heroin addict role he seems to have in his innerself by now.
The script is very well written, focusing on the strong bond between the family and Jerry Sunborne.
Helped by a marvellous musical score, It will surely be recognized for being one of the best dramas we've had in 2007.
223
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
A Romantic Comedy from the best caliber.
Will Hayes is a young man who's stuck between three very beautiful but very different girls, and his daughter Maya, brilliantly played by young star Abigail Breslin, wants to know all about his stories before he got engaged to her mother, who's filing a divorce against her daddy.
Very sweet and lovely. Not to be missed.
224
Doubt 2008,  PG-13)
Doubt
No doubt that this is the best screenplay we've seen all year. The plot is so simple, but the way the screenplay was adapted was so fabulous it kept ur ears at bay for the many deep messages flowing through the script. If there's anything else that dominated the movie, it was surely the supernatural performances of duo Streep and Hoffman, that has let little Amy just go unnoticed. John Patrick Shanley did a good job with his daring but beautiful takes, as well as Howard Shore did with the soundtrack. Last but not least, that's one of the movie titles that have ever fit best to it's picture. For the sake of Streep and Hoffman, don't miss this.
225
The King of Comedy 1983,  PG)
The King of Comedy
Scorsese's fifth teamup with DeNiro is surely the most original. Well it's a dark comedy with a scorsese sauce that most of the people haven't seen, but really should. DeNiro plays desperate comedian Rupert Pupkin, who's trying so hard to get started in the show business by any means possible. The film's main idea is showing us what a desperate person can achieve if he's willing to succeed, and the price he's prepared to pay if the plan's executed. I won't risk spoiling it by saying anymore, but this DeNiro early comedy is better than all his recent comedies combined.
226
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
Superb romantic drama based on the life of Karen Blixen, who married for convenience and became Baroness Blixen. It focused on the time she stayed in Kenya to run a coffee plantation, and eventually got away from her husband to fall to british adventurer and idealist played by Robert Redford, whom I think was slightly miscast for a british anyway, but that's not what we're gonna focus on right now.
The film is not lead by the performances, despite having Merryl Streep, Robert Redford, and Klaus Maria Brandauer, who all gave away good performances. The success was first of all due to Sydney Pollack's directorial work, aside from the superb photography and cinematography, and most importantly the brilliant charismatic score by John Barry. It's no wonder that Out of Africa was the best movie of 1985, and it wasn't overrated by any means.
227
Tais-Toi 2003,  Unrated)
Tais-Toi
Surement une des meilleures comedies francaises sorties recemment. Gerard Depardieux et Jean Reno font une formidable paire, et je ne peux me rappeler d'une minute passee sans humour extreme ! Le scenario est tres simple mais pas debile, juste ce qu'il faut pour une comedie reussie. Sans aucun doute le meilleur film de ce genre sorti apres le diner des cons en 1998.

Surely one of the best french comedies released recently. Gerard Depardieux and Jean Reno have a wonderful synchronisation, and I can't remember a minute gone away without a laugh or two. The plot is simple but not dumb, just what a comedy needs. Without a shadow of a doubt the best of this genre since 1998's "Le diner des Cons".
228
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
It's very rare to witness such a chemistry between two actors. Susan Sarandon and Geena Davis were just spectacular making both their caracters lovable despite everything that happened to them during the movie. Pity for both of them that Jodie Foster was doin the performance of her lifetime in Silence of the Lambs and deprived them of well deserved oscars. Road movies are very hard to make but this one succeeded tremendously because of its brilliant screenplay. The thing that will really blow you away and project the film to another level is the climax ending. Classic Scene.
229
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
I'm usually not scared easily. If a film succeeds in scaring me, then it's freaking damn exellent. In order to get the impact it is strictly necessary to have lights off and volume up, or either don't bother saying this film was bad. Rec is one of the most realistic horror movies, although it deals with an unrealistic subject, Zombies. The buildup to the breathtaking climax was fantastic, and lots of questions are answered, unlike other horror flicks. As it is also unlikely to have a good ending to such films, Rec succeeds tremendously. The acting was as real as it could get. You'll just have the feeling these guys are really in that terrible mess. To add up to everything, the setup reminded me of the only game that scared the shit out of me. Silent Hill 4.
As I said, turn off the lights, Raise the volume up, and enjoy.
230
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Ellen Page deserves all the positive buzz she recieved for outstandingly portraying Juno.
This is one of the best comedies i've seen in years : Diablo Cody's script is so smart and daring, the soundtrack is sweet, and the caracter's progression is fascinating.
After "little miss sunshine" in 2006, "Juno" in 2007, we know what to expect for the years to come. Crossing Fingers !
231
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
Well that's not just a movie about a robbery that goes wrong, and that's not one of those hollywood thrillers you see every week. The film is deep and depressing, and shows how a single little thing that goes wrong can affect an entire operation and negatively affect the lives of a whole family.
Philip Seymour Hoffman shows us yet again why he's one of the most seeked actors nowadays and puts on a performance that will live on for ages.
The beauty of it all is that it will make you anxious to know what will become of the people involved, and this anxiousness will live by because of Hank's unknown fate at the end.
232
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
Three woman from three different generations are bound by a book. These woman lives are somehow linked by a series of events and caracters. This film is very delicate and precise. Lots of people will simply find it boring, but the others who can dig a little deep will appreciate its contents and happenings.
There are four main issues that the hours is an exellent movie. 1- The screenplay, to begin with, 2- the editing, especially at the beginning of the movie, 3- The soundtrack, 4- Nicole Kidman. Now with all respect to Julianne Moore, Meryl Streep, and Ed Harris that were all spectacular, Nicole Kidman simply stole the picture with every scene she was involved in, and definitely deserved her oscar on the role. Her makeup and attitude will actually make you question if it is really Kidman. Not intended for everyone, but if you'd like watching non straightforward movies, look no further.
233
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Kicking out just five minutes after the great Casino Royale, secret british agent James Bond is plunging deeper into investigating the murder of his lover Vesper Lynd.
An outstanding Aston Martin opening sequence sets the movie on a very high pacing, with action never stopping, as boat and plane chases are very well made, and lots of hand to hand combats led the critics saying this should be in the bourne franchise.
Well maybe it's not 007 yet, but please do remember that this is the rise of James Bond, and as the story's evolving, this is well before the Connery Saga and his conflicts with "Spectre".
NB: Olga Kurylenko is hot.........
234
Changeling 2008,  R)
Changeling
It's been two years Angelina Jolie is trying to get involved in serious movies, and the easiest way to get deep in this business is working with Clint Eastwood. She beautifully portrays here a mother seeking her lost son who mysteriously disappeared in Los Angeles in the mid 1920's. The drama doesn't really take it's time to settle and keeps on mounting throughout the whole movie. The soundtrack is so beautiful that the piano licks alone could make a person weep. One of the many other positive aspects of the movie is it's perfect cinematography. One of the year's best films for sure, nominated for 3 oscars, including best actress.
235
Up 2009,  PG)
Up
Just as we expect from Pixar. These guys just can't take a break and release a normal movie. Every year they get better and better and no one seems to outsmart them. They make poor "Dreamworks" look like little kids ! After the highly successful Ratatouille and Wall-E, I dare say that Up lived to the expectations and slightly surpassed its predecessors. The whole film is amazing, lead by a mesmerizing score and a very good screenplay, who strongly focused on the sentimental side of things. The whole experience is just flawless, if not for the talking dogs that I personally think were just misplaced.
The Jaw-dropping first 20 minutes are definitely the best ever seen in animation movie history, and are not to be missed by anyone.
236
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Breathtaking courtroom drama by Steven Soderbergh of what I believe is Julia Robert's finest. As I have always said, one of my favorite genres is courtroom dramas, especially if based on a real story, which is the case for Erin, a woman that decides to strike singlehandedly a Goliath enterprise called PG&E (Pacific Gas & Electric Company) for dumping an illegal substance that causes cancer and multiple diseases in the water of a small town. The whole act consists of three rich caracters, portrayed beautifully by Roberts as Erin (oscar winner), Finney as her boss and head of the bureau leading the case, and Ekhart as the lover, who takes care of her children when she's off to work. You'll be entertained by the way that woman eventually manages to pull it off, when you know she was gonna do it from the motto : "She brought a small town to its feet and a huge corporation to its knees." so it's not about predictability here, it's the way the movie was flawing. Very solid piece of work.
237
Snatch 2001,  R)
Snatch
Doesn't surpass LS&TSB, but confirms that Guy Ritchie is a very important director and that his earlier masterpiece wasn't just a lucky entry. Nearly everything in this movie is entertaining, from the screenplay to the acting to the wonderful editing, it all goes down perfectly well. The opening credits are top-notch ! It even beats its predecessor in the caracter introductions. Very classy and highly intelligent picture that has a very balanced mix of humour, action, and suspense.
238
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
Sam Raimi is back at what he does best, scaring the shit out of us. The movie is split in horror, gore, and euh....well comedy. But don't be mistaken that when you're going out from the theater, you'll know, deep in yourself that you just watched a classic horror movie. The performance of Alison Lohman was outstanding, getting so much into the role of poor Christine Brown, who has been cursed by an old lady at the start of the movie. The camera angles of Raimi were creepy, in addition to the beautiful soundtrack. The sound effects were stunning as well and perfectly did their work scaring any person watching the film. If you've got the guts, check it out with your sound system on and the lights out. Good luck !
239
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Extremely well-done low budget horror from style veteran Sam Raimi. After nearly 30 years of the original release people still talk about how terrifying is the experience of the evil dead. It's dark, scary, and gorish. The director doesn't leave you 1 minute to breathe from the moment the dark evil force is unleashed. Who'd else than Raimi will put to execution a tree raping sequence ? The acting is not the best there is, but those kids did a lot better than those actors trying to act in those lame horror-B films nowadays. The set is fantastic and just fits so well in the simple plot.
Simply One of the best horror films ever made.
240
The Descent 2005,  R)
The Descent
If the descent was just a caving movie, without the creature introductions in its second half, it could have been a masterpiece because there is no horror that surmounts what mothernature itself can provide. The descent still is an exellent movie, a lot more than your average or good horror film. The caracters are all well studied, and the link between them is an experience to witness by itself. The first thirty minutes in the cave are simply mesmerising as panic starts to take on our heroines and all they think of is how to get out of there with rope and battery economy. The second part in the cave introduces us to gorish caracters, probably humans that metamorphosed through time and adapted themselves to live in the dark. And the hunt began, which was pretty well structured, better than most hide and chase scenes we're having these days. I'm a moviegoer, and i've seen lot of them movies, and I can tell you I haven't seen a caving movie that surpasses "The Descent".
241
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Back in 2003, this was the first movie I watch for QT. By that time I wasn't really blown away, but it surely ain't the case right now. Like every Tarantino film, the beginning sequence is just mesmerizing, and the whole idea of revenge is captivating. By that time, Tarantino only had released 3 other movies, all of them masterpieces, due to the brilliant scripts in all of reservoir, fiction, and brown. For the first time, the guy doesn't have these long dialogues that brought him fame and success. However, the script is as brilliant as all of his other movies, and his direction was mindblowing, as usual. Even Uma Thurman delivered a good performance. The whole experience was exellent, omitting the blood geysers that maybe used to turn QT on, but never did the trick on me.
The last line of dialogue is simply a killer, introducing firmly and eagerly the second part.
242
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
I don't deny going out from the theater a little perplexed by the whole sanity/insanity process. There's some lynchian aspects all through the movie to make your brain malfunction a little. Scorsese successfully adapted a double persuation script, with two contradictory suppositions both working quite fine in the end, with a strong penchant to the insanity theory.
The direction is flawless, as you would always expect from the greatest director ever, but I really didn't appreciate the editing although it's ultra daring and innovative. The acting was good from everyone involved, especially Jackie Earle Haley with his splendid "two minute" cameo. It's maybe the deepest and most complex movie that Scorsese has ever made and could be ranked as one of the best psychological noirs of all time. My head's still hurting, and the long I keep thinking about shutter island, the more i'm loving it. Certainly deserves a second viewing.
If one thing is sure, it's that the picture is a damn brainfucker, but a very good brainfucker indeed. Thumbs up.
243
The Damned United 2009,  R)
The Damned United
This is not really a soccer movie, but one of the greatest biopics of recent times. It's a look at the rise of Derby County under Brian Clough's management, and the fall of Leeds United under the same man.
What makes this movie really interesting is the very special character of Clough, played brilliantly by one of the best British living actors, Michael Sheen. The final confrontation between the two coaches is a masterfully written scene. And yes, Brian Clough was indeed the greatest football coach the england team never had. A shame.
244
Sicko 2007,  PG-13)
Sicko
If Bowling for Columbine was excellent, Sicko is simply slightly better. The reason why the Oscar didn't go Moore's way this time was simply because of his previous Oscar speech in 2002, attacking George W. Bush publicly on live television. That's a shame he went oscarless because this is one of the best documentaries ever made.
Michael Moore hit the Americans where they struggle the most, insurances and healthcare. The Bowling for Colombine subject was very strong, but here it's even more intense, especially when comparisons arose to european countries, Canada and even Cuba, that all provides free governmental healthcare for all their citizen, something which is unfortunately not provided in the United States. The documentary is strong and shocking, and will move any individual who ever had a strong illness in his family, because he'd simply understand how grave and important that matter is.
245
Grease 1978,  PG)
Grease
Not as good as Saturday night fever, but hell it's a completely different movie but comparisons arises taken that it's a musical starring John Travolta, who dominated the movie musical scene in that point of time. Olivia Newton-John has done an extremely good job, seeing that it was her debut film. She will always be remembered as cute Sandy anyway.
The songs were just out of this world. Every hit was brilliantly performed and the choreography was perfect. This is simply a mood chiller to be watched at any time and any place.
246
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
The perfect definition of a dark comedy.
In Bruges delivers on every single perspective :

- Amazing location set in a fantastic medieval Belgium town
- Titular of a perfect screenplay cleverly shifting from humor to drama and vice versa
- Brilliantly acted although I never was a fan of Colin Farrell but he did quite okay. Brendan Gleeson, Ralph Fiennes and lovely Clemence Poesy were outstanding
- The Hilarious parts were so funny but could be offending for some, especially if you're American, but i'm not.
- The score ; So effective although it has lot of dramatic tones, but successfully fits in here while it shouldn't because it's a comedy.

All those factors made "In Bruges" one of the best British movies in recent years, and would have been even better if not for that ending that was a bit over the edge.
247
Crazy Heart 2009,  R)
Crazy Heart
Now let's get something clear : We've seen movies like "Crazy Heart" many, many times. We've watched the same predictable known plot evolving every single time. So what does Crazy Heart have that all other movies lacked ? Why is Crazy Heart such an excellent movie when you feel you've seen it all before ?
It's just because you haven't ! And it's about the small details ==>

First of all, Jeff Bridges and Maggie Gyllenhaal were stunning, to say the least. You could really forget Bridges was acting and convincingly saying he was that famous Bad Blake.
Secondly, the soundtrack was out of this world, noting "The Weary Kind" hit that won the oscar last year, and the real musicians involved in the film, because I can see a real musician when I see one ; these weren't just actors.
Finally, and most importantly, The wonderful perfect closing scenes, maybe the best I've ever seen ; We are happy watching, although we aren't presented with a cliché happy ending ; He never meets his son, he didn't get back to Jean ! and that was splendid, noting that we were still enjoying this realistic plot unfolding until the closing credits.
A lesson by Harriet Walter to all directors that aren't able to close a film down.
248
After Hours 1985,  R)
After Hours
If someone ever dare to say he's had some terrible hours in which terrible events have occurred to him one after the other, just let him watch "After Hours" and he'll realize he's really had a wonderful day.
The reason that the movie is underrated compared to the other old Scorsese films has nothing to do with the quality of the movie, as it's perfect in every way. However, since the flick has nothing to do with mobs (almost) and isn't starring Pesci, Keitel, and most importantly De Niro, this tends to be sucked by the other equally good films of that generation like Taxi Driver and Raging Bull.
Griffin Dunne was fabulous in his role, and lead the movie perfectly, as was Scorsese with his direction and his wonderful shots. He really made this film a masterpiece by letting the audience care for the character involved and live the nightmare themselves. It is unsettling, and it will bother most persons, and that's because the director succeeded to drain whoever's watching. Just terrific !
249
Buried 2010,  R)
Buried
I never even though such a film could ever see the light. Filming in one room with some characters is something, filming in a set of a 2.5*1 m2 with only one character involved is something else. Not only Rodrigo Cortes manages to do it extremely well, but he made a well-crafted indie that critics will talk about for years to come. I say critics because that's not what the normal person would enjoy watching. From the opening credits to the last, the camera doesn't leave the coffin, and the plot doesn't lack of ideas. The realism of what Paul Conroy is going into is terrifying, and makes the viewer think and wonder what the hell could he have done in such a situation. In addition, Ryan Reynolds makes us care for his character ; we want him to be free so bad, and this was essential to the film knowing it certainly would have flopped if this connection wasn't to be made with the audience. What made the connection was the sublime acting of Ryan Reynolds, the beautiful limited shots of Rodrigo Cortès, and the very basic plotline created out of nothing. One thing has to be said though, if you're claustrophobic, you ought to stay away this time.....just watch "UP" or "Toy story".......
250
The Help 2011,  PG-13)
The Help
To say the truth, I wasn't excited at first to go and watch the help, but countless great reviews couldn't really be mistaken, and i'm happy to have given this film a shot because it turned out to be one of the best movies of the year.
It's 1960s when a white american woman, brilliantly played by Emma Stone, decides to write a book about the hardships colored people are facing on a day-to-day basis, particularly in the state of Mississippi. We're introduced firstly to two maids, Aibileen and Minny, beautifully portrayed by Viola Davis and Octavia Spencer, which both should be considered for acting awards at the oscars. The adaptation is centered on three stories intertwining within the same characters, and as difficult as it seems within the writing process, it has been done extremely well. The most touching scene involves journalist Skeeter, the moment she knew what happened to the maid that raised her as a child. The other performances stood tall as well, with Bryce Dallas Howard and Jessica Chastain delivering equally good performances. The directorial work of Tate Taylor wasn't that complicated here, but the adapted screenplay makes up for it.
The help delivers a straightforward point throughout, and makes us realize how much 50 years can attribute in the development of mankind.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments