My Favorite Movies


  raizenshtat's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
The Lost Weekend 1945,  Unrated)
3
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
4
A Zed and Two Noughts 1985,  R)
5
Kids 1995,  NC-17)
6
Elephant 2003,  R)
7
Tarnation 2003,  Unrated)
8
Pi 1998,  R)
9
Requiem for a Dream 2000,  R)
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
11
Grizzly Man 2005,  R)
12
Hoop Dreams 1994,  PG-13)
13
Shallow Grave 1994,  R)
14
Blood Simple 1984,  R)
15
Lost In Translation 2003,  R)
16
Videodrome 1983,  R)
17
eXistenZ 1999,  R)
18
DiG! 2003,  R)
19
Dixie Chicks: Shut Up and Sing 2006,  R)
20
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
21
Inland Empire 2006,  R)
22
Zodiac 2007,  R)
23
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
24
La Haine (Hate) 1995,  R)
25
Duck Season (Temporada de patos) 2004,  R)
26
Far Side of the Moon 2003,  R)
27
Almost Famous 2000,  R)
28
Pump up the Volume 1990,  R)
29
Before Sunset 2004,  R)
30
Before Sunrise 1995,  R)
31
Easy Rider 1969,  R)
32
Lost Highway 1997,  R)
33
Wandâfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
34
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
The Three Burials of Melquiades Estrada
one of the best modern westerns
35
I'm Not There 2007,  R)
I'm Not There
Great film making + Great cast + Great music=Great movie
perfect for Dylan fans.
36
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Excellent film by the Coen Broths. back to the days of Blood Simple with a lot of violence cool twists and a weird ending... awesome!!!
37
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
a true masterpiece, P.T.A best creation yet..a deep and intence epic with a stunning performance by Day Lewis...close to damn Perfect

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments