My Favorite Movies


  rainspoppy's Rating My Rating
1
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
favourite musical ever!
2
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
this is how books should be turned into movies
3
Alice in Wonderland 1985,  Unrated)
Alice in Wonderland
Just thinking about this movie makes me smile. If you haven't seen this version you are missing out. So many stars, so much fun!
4
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
it makes me cry, but i still love it
5
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
Intense performances by Newman and Taylor create a classic beyond compare.
6
Signs 2002,  PG-13)
Signs
I love this movie! It is truly moving art.
7
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
the best of the best
8
Garden State 2004,  R)
Garden State
love the movie, love the soundtrack.
9
Batman Begins 2005,  PG-13)
10
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
there were some upsets, but at least it feels like the show has an ending now.
11
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
How To Marry A Millionaire
Classic Marilyn, perfect Bacall, how can you go wrong?
12
Hackers 1995,  PG-13)
13
The Incredibles 2004,  PG)
14
A Far Off Place 1993,  PG)
A Far Off Place
Yet another movie where the trailer didn't do the movie justice. If you've never seen it, watch and be surprised.
15
The Secret Garden 1987,  PG)
The Secret Garden
The only thing I never understood about this movie was why they changed the ending, but other than that it is a wonderful film.
16
Corrina, Corrina 1994,  PG)
17
The Paper 1994,  R)
The Paper
stop the presses!
18
His Girl Friday 1940,  Unrated)
His Girl Friday
this movie is a remake of "the Front Page", and I think changing the one character to a girl was a brilliant choice. Unlike most movies, all three versions of this film are great. There is a fourth I have yet to see.
19
Rudy 1993,  PG)
Rudy
A movie that I am unable to pass by when I find it on tv.
20
The Little Princess 1939,  G)
21
Sneakers 1992,  PG-13)
Sneakers
If you have only ever seen it on tv....go rent the unedited version, and enjoy all the funny they cut out.
22
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
So funny .....so funny....so funny. I can not tell you how funny this movie is. Must see! If you haven't seen "Shawn of the Dead" rent it to get yourself primed.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments