My Favorite Movies


  1. rainbowstatic
  2. Michew

Give list a short description

  rainbowstatic's Rating My Rating
1
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
Simply blowed me away!! I feel like there isnt a word to describe how incredible I thought this film was. It was brilliant. Fast paced & very energetic. If you hated this movie you have BAD taste! seriously.
2
The Departed 2006,  R)
The Departed
Fucking AWESOME!!!! This has got to be one of my favourite films ever. Can't knock it at all! It's just a masterpiece.
3
The Basketball Diaries 1995,  R)
The Basketball Diaries
Phenominal! Loved every single second of this fixating film. Leonardo...what can I say. No wonder he's my ultimate favourite actor. He's just simply mindblowing! Nothing short of magnificent.
4
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Inspiring, Intelligent and an incredible amount of spirit & heart was in this marvellous story. It was very heart warming. Supreme film.
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Outstanding!! Love it! A really magnificent film that everyone should watch. You'll be suprised by how good it is.
6
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Everything about this movie is sheer brilliance. The cast, the storyline and in particular the script which is flawless!
7
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
A Guide to Recognizing Your Saints
Exceptional. Shia was remarkable in this film.
8
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
I was so impressed. I loved how this film could have it's humour but yet be so dark and edgy. Execellent portrayal of how things really aren't what they seem from the outside. The storyline can relate to absolutely anyone, which i found appealing.
9
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
absolutely GREAT.



billy bob thornton is exellent!
10
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
yet again..leo is absolutely brilliant.
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
The most sweetest movie i have ever seen.
12
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
"dont be discouraaaged"

johnny nails this movie!
13
Half Nelson 2006,  R)
Half Nelson
i love ryan gosling. he does so well in this movie.
14
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
This movie is so much better than I thought it would be. It made me laugh so much. Good choice of cast as well. 5 stars for cracking me up.
15
The Color of Friendship 2000,  G)
The Color of Friendship
I enjoyed this film, its one I can never forget. This film is quite moving and will teach you a lot. If you like heart warming movies, this would be the one to watch.
16
Zero Day 2003,  Unrated)
Zero Day
very good! i liked the actors in this film they did a great job. most of the events from this film are really what eric and dylan did, so it is based on the columbine shooting. i recommend people watch this because it's definitely interesting.
17
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
omg i loved this movie. its very gooood!
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
hilarious!!
19
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
it's a wonderful heartwarming film.
20
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
this movie is so artistic and gives a very interesting insight to the japanese culture.
21
You are the One 2006,  Unrated)
You are the One
this movie is lovely. i really liked it!
22
Guest House Paradiso 1999,  R)
Guest House Paradiso
oh my gosssh. this was so freaking hilarious!! haaahaha. a must watch.
23
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
HILARIOUS.
24
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
the best! one of my favourite movies ever.
25
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
really good cast and i enjoyed the storyline a lot.
26
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Superb movie!

[alex finding a fish hook] "Rusted. Tetanus. Nice one."
27
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
i'll always love this movie. definantly a favourite.
28
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
the classic of classics.
29
3 Ninjas 1992,  PG)
3 Ninjas
I LOVE this movie! It's such a classic fun movie. Rocky ruled! Definantly a FAVOURITE.
30
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
i love this movie a lot. it's such a classic! another favourite.
31
Blown Away 1994,  R)
Blown Away
explosive.
32
Dogma 1999,  R)
Dogma
I loved this movie!
Ben and Matt are great in it.
33
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Mock. YEAH. Ing. YEAH. Bird. YEAH. yeah YEAH.
34
Wolf Creek 2004,  R)
Wolf Creek
quite horrific! not for the faint hearted to watch.
35
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
crack up.
36
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
Strike! (All I Wanna Do)
very cool movie. one for all the girls!
37
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
loved this movie!!!
38
Antitrust 2001,  PG-13)
Antitrust
totally liked it. has a really interesting plot and ryan is great in this film
39
The Learning Curve 2001,  R)
The Learning Curve
this movie was on late at night and i didnt know who the hell the actors where and this movie was so random. but it has such a strange but interesting storyline. and i suprisingly enjoyed it. it's not your typical movie which makes it good.
40
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
love it! ashely tisdale is fabulous in this film.
41
The Langoliers 1995,  PG-13)
The Langoliers
"take me to boston" omg this film scared me so much when i was younger, but i watched it recently and man it just cracks me up! very strange film but i really enjoyed this movie though.
42
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
I've lost count of how many times i've seen this. But I still havn't got sick of it. Never will. Jamie is magnificent. <3
43
Superbad 2007,  R)
44
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
alex pettyfer. <3
45
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
gangsterrr azzz! the moves of these guys will make your jaws drop.
46
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
Absolutely powerful, this film will move anyone who watches it. Adam Sandler truely is a revelation. His flexibility as an actor amazes me.
47
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
This film has got to be one of the most amazing to come out of the 90's. Oliver Stone is no doubt a genius to create such a film!
48
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Raw. Intense. Totally compelling. A memorable story to be learnt from.
49
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
"He aint dead, he's just fucked up!" I adore Mark Walhberg. Any film he does is fucking fantastic.
50
Scarface 1983,  R)
Scarface
A gripping & epic tale that deserves to be a true classic. Al pacino is unforgettable as one of the most ruthless gangsters ever. His performance as Tony Montana was ground breaking.
51
Iron Man 2008,  PG-13)
52
Hard Candy 2005,  R)
53
National Treasure 2004,  PG)
54
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
This is such an outstanding sequel! it's witty. intelligent. hilarious. dramatic and of course has the action!! very entertaining film all round.
55
RocknRolla 2008,  R)
56
Pineapple Express 2008,  R)
57
Tropic Thunder 2008,  R)
58
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
59
Drillbit Taylor 2008,  PG-13)
60
Dog Day Afternoon 1975,  R)
61
Twilight 2008,  PG-13)
62
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
63
Fight Club 1999,  R)
64
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
65
The Hangover 2009,  R)
66
Inception 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments