My Favorite Movies


  ragingdaisy's Rating My Rating
1
Juno 2007,  PG-13)
Juno
I couldn't wait to see this movie, and I'm super glad I finally did! It was everything I expected and then some!!! Tops my favourites list, by far! Everything about it was awesome!
2
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
"I like your sleeves, they're real big." All time fave as of right now!!
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
Freakin' awesome!!!!!! Awesome twists at the end... super great mafia movie, Jack was awesome, as well as Leo and Matt... WATCH THIS MOVIE!
4
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
One of my all time faves... so sad
5
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
I love this movie... great storyline. Denzel is awesome... an action flick but also a tear jerker!
6
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Totally one of my new favourites! The whole movie is so cleverly done... good to see Josh Hartnett back again and playing a cool character.
7
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
I love this movie! It had a very clever ending, and great choice of actors!
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
One of my very faves....
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Like I said before... one of the best movies ever!
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
loves it
11
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
This is one of the funniest movies I've ever seen!
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Very disturbing and sad... but a great movie.
13
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
nutso, but wicked awesome!
14
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
Brokedown Palace
One of my all time favourite movies ever... another sad but good story... makes you think...
15
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
best sad love story that made me bawl my eyes out EVER!
16
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Just awesome!!!!
17
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
This is a great movie... very "crazy" storyline... But definately worth watching.
18
American History X 1998,  R)
American History X
This movie is intense... another one of my all time faves ever ever ever.
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
as good as the book was when i was a kid!!!!
20
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
my all time fave Disney movie!
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
not as good as #3, but awesome all the same!
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
This is a great classic... I loved the book too....
24
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Awesome... could watch this movie a million times!
25
Waiting 2005,  R)
Waiting
Best comedy I've seen in a long time!
26
Troy 2004,  R)
Troy
This movie was so awesomely portrayed. If you like epic movies then this is a must-see... plus Brad Pitt and Eric Bana are so sexy in it!
27
The Shawshank Redemption 1994,  R)
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
One of my all time faves! If u haven't seen this u are missing out!
29
Stir of Echoes 1999,  R)
Stir of Echoes
Freaky movie... I love th hypnosis concept... totally creeps me out every time I see it!
30
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
one of my all time faves
31
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I loved this movie! One of my favourite zombie movies of all time!
32
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
My fave vampire movie!
33
The Shining 1980,  R)
The Shining
Loves it!!
34
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
I saw the original, and also read the book... doesn't really do the book justice, but it was still really well done and really freaky!
35
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
I could watch this movie over and over again. It is hilarious!!!!!!!
36
Blow 2001,  R)
Blow
Again, one of my all time faves! I LOVE this movie.... definately worth checking out! And it's based on a true story, which makes it even better!
37
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
i love all the matrix movies
38
The Matrix Reloaded 2003,  R)
39
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
This final conclusion to the series could have been done a lot better, but it was still a pretty decent ending to an overly cool trilogy.
40
Gia 1998,  R)
Gia
So great... but so sad.
41
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
I can't help but LOVE this movie.
42
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
43
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
44
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
This movie was messed up... I couldn't believe it!
45
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Absolutely wonderful story!!! A must see!
46
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Very strange... but great!
47
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Loves it!!!!
48
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
I love this movie! Hugh Jackman, enuf said! lol
49
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
Awesome movie! I was surprised that Justin Timberlake can actually act! It's really great but really sad at the same time... def must see it!
50
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
AWESOME!!!!!!
51
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
One of my faves
52
Memento 2000,  R)
Memento
brilliant
53
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
54
The Green Mile 1999,  R)
55
Benny & Joon 1993,  PG)
56
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
57
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
loves it!
58
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
another great crying chick flick
59
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
one of my all time fave movies ever!!
60
Constantine 2005,  R)
Constantine
I actually really liked this movie... very cool.
61
Stick It 2006,  PG)
Stick It
Loved it!! It is so well done and funny!
62
No Such Thing 2001,  R)
No Such Thing
SOOOO nutso, but def worth checking out!
63
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This was FANTASTIC!! I already read the book and in comparison the book is way better... BUT the movie totally does it justice!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments