Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ragavendan's Rating My Rating
1
Sachein 2005,  Unrated)
Sachein
IT IS A ROMANCE STORY .GENELIA,THE HEROIN IS CUTE AND ACTS SUPERBLY IN THE CLIMAX.4 SONGS R AMAZING.THE COMEDY SCENES ARE SOOOOOOOO FUNNY
2
Taare Zameen Par 2007,  PG)
Taare Zameen Par
every kid must watch dis movie
3
Kaadhalukku Mariyaadai 1997,  Unrated)
Kaadhalukku Mariyaadai
OUTSTANDING!!!!
4
Azhagiya Tamizh Magan 2007,  Unrated)
Azhagiya Tamizh Magan
It is a very good and entertaining movie.Vijay is playing 2 roles in this movie.
5
Youth 2002,  Unrated)
Youth
it is so funny. songs are superb
6
Bean 1997,  PG-13)
7
Thamizhan 2002,  Unrated)
8
Raman Thediya Seethai 1972,  Unrated)
Raman Thediya Seethai
excellent
9
Kuruvi 2008,  Unrated)
Kuruvi
Add a review (optional)...
10
Sura 2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments