Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rafaelzurdo's Rating My Rating
1
Ghost Rider 2007,  PG-13)
2
Air Buddies 2006,  PG)
3
Space Buddies 2009,  G)
4
Snow Buddies 2008,  G)
5
Bicentennial Man 1999,  PG)
6
Spider-Man 2002,  PG-13)
7
Space Jam 1996,  PG)
8
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
9
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
10
The Terminator 1984,  R)
11
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
12
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
13
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
14
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
15
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
16
I Spy 2002,  PG-13)
17
Gladiator 2000,  R)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
Sky High 2005,  PG)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
21
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
22
Spy Kids 2001,  PG)
23
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
24
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
25
Home Alone 1990,  PG)
26
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
27
Home Alone 3 1997,  PG)
28
Home Alone 4 2002,  Unrated)
29
Baby's Day Out 1994,  PG)
30
See No Evil 2006,  R)
31
The Marine 2006,  PG-13)
32
The Condemned 2007,  R)
33
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975,  PG)
34
Air Bud 1997,  PG)
35
Air Bud 3 - World Pup 2000,  G)
36
Air Bud 5 - Spikes Back 2003,  G)
37
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
38
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch 2001,  G)
39
Air Bud - Aussie Rules ,  Unrated)
40
The Matrix 1999,  R)
41
King Kong 2005,  PG-13)
42
Slumdog Millionaire 2008,  R)
43
The Dark Knight 2008,  PG-13)
44
Finding Nemo 2003,  G)
45
Jurassic Park 1993,  PG-13)
46
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
47
Jurassic Park IV ,  Unrated)
48
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I hate Harry Potter to the core
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
50
Ice Age 2002,  PG)
51
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
52
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
53
Iron Man 2008,  PG-13)
54
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
55
Batman Returns 1992,  PG-13)
56
Batman Forever 1995,  PG-13)
57
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
58
Batman: The Movie 1966,  PG)
59
Batman & Robin 1997,  PG-13)
60
Batman 1989,  PG-13)
61
Batman Begins 2005,  PG-13)
62
The Invincible Iron Man 2007,  PG-13)
63
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
64
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
65
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
66
Toy Story 3 2010,  G)
67
Toy Story 2 1999,  G)
68
Toy Story 1995,  G)
69
Cars 2006,  G)
70
Monsters, Inc. 2001,  G)
71
Casino Royale 2006,  PG-13)
72
The Incredibles 2004,  PG)
73
Up 2009,  PG)
74
A Bug's Life 1998,  G)
75
Ratatouille 2007,  G)
76
The Scorpion King 2002,  PG-13)
77
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior 2008,  PG-13)
78
Walking Tall 2004,  PG-13)
79
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
80
Cars 2 2011,  G)
81
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
82
Pokemon: Giratina and The Sky Warrior 2009,  Unrated)
83
Pokemon - Jirachi Wish Maker 2004,  Unrated)
84
Pokemon - Mewtwo Returns 1997,  Unrated)
85
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
86
Brave 2012,  PG)
87
newt 2012,  Unrated)
88
BURN-E 2008,  Unrated)
89
Bolt 2008,  PG)
90
Sivakasi 2005,  Unrated)
91
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
92
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
93
Thundercats ,  Unrated)
94
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
95
Pokemon: Lucario and the Mystery of Mew 2006,  Unrated)
96
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
97
Spongebob Squarepants - Sponge for Hire 2004,  Unrated)
98
Pokemon - The Adventures in the Orange Islands 2002,  G)
99
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
100
The Fast and the Furious 1954,  Unrated)
101
Fast & Furious 2009,  PG-13)
102
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
103
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
104
Bean 1997,  PG-13)
105
Rat Race 2001,  PG-13)
106
Johnny English 2003,  PG)
107
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
108
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
109
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
110
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
111
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
112
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
113
Hot Wheels - World Race 2003,  Unrated)
114
12 Rounds 2009,  PG-13)
115
Men in Black II 2002,  PG-13)
116
Men in Black 1997,  PG-13)
117
Stuart Little 2 2002,  PG)
118
Stuart Little: The Animated Series: Going for the Gold 2009,  Unrated)
119
Stuart Little 1999,  PG)
120
Stuart Little 3 - Call of the Wild 2005,  G)
121
Stuart Little: The Animated Series: A Little Family Fun 2009,  Unrated)
122
The Longest Yard 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments