My Favorite Movies


  rafaelrp33's Rating My Rating
1
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
Tropa de Elite (The Elite Squad)
A José Padilha's masterpiece with a tough and powerful performance of Wagner Moura, as Capitão Nascimento (one the most beloved characters of Brazilian cinema). André Ramiro (Last Stop 174 - Brazil's Official Entry to the Oscars), Caio Junqueira (Central Station - Academy Award nominee), Milhem Cortaz (Carandiru, that was a nominee for the Golden Palm at Cannes) and Fernanda Machado (from the soap opera Paraiso Tropical, nominated for the International Emmy) also give wonderful performances.
2
Juno 2007,  PG-13)
3
Little Miss Sunshine 2006,  R)
4
Cidade dos Homens (City of Men) 2007,  R)
5
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
6
Movies, Aspirin and Vultures (Cinema, Aspirina e Urubus) ,  Unrated)
7
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
8
Notes on a Scandal 2006,  R)
9
The Method (El Metodo) 2005,  Unrated)
10
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
11
Time ,  Unrated)
12
Oldboy 2004,  R)
13
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
14
Dancer in the Dark 2000,  R)
15
Across the Universe 2007,  PG-13)
16
2046 2004,  R)
17
Blindness 2008,  R)
18
Babel 2006,  R)
19
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
20
House of Sand (Casa de Areia) 2005,  R)
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
22
Closer 2004,  R)
23
Dogville 2003,  R)
24
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
25
The Dark Knight 2008,  PG-13)
26
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
27
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
28
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
29
Z 1969,  PG)
30
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000,  G)
31
Volver 2006,  R)
32
The Descent 2005,  R)
33
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
A great thriller with powerful performances of Josh Brolin, Tommy Lee Jones, Kelly MacDonald, Woody Harrelson and specially Javier Bardem who gives one of the best performances of his career and one of the best villains of all time. Definitely a masterpiece.
34
Pulp Fiction 1994,  R)
35
Reservoir Dogs 1992,  R)
36
Spirited Away 2001,  PG)
37
Ben-Hur 1959,  G)
38
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982,  R)
39
Slumdog Millionaire 2008,  R)
40
Knocked Up 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments