My Favorite Movies
Give list a short description
| raechello's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Max Payne 2008, PG-13)
Let's start from "OH MY F**KING GOD!", It was damn! AWESOME. |
|
| 2 |
The Happening 2008, R)
The STYLE put into this movie is SO unique. I've never seen such a movie like this, it's nice to see different things and for it to be actually alot more natural than most movies. Most movies have these catchy lines, sex scenes (which we don't actually need to see unless it's based on it) or special effects that make it "Cool" but this movie is all done by "NATURAL" movement, it's like taking a step back and using a pencil/pen again instead of the computer. |
|
| 3 |
Four Brothers 2005, R)
A fun, emotional and action packed film with BROTHERS you believe are real. Bobby Mercer and his brothers are all individual characters set apart from each other except so close in the home and in the heart. It's a wonderful story and played out really well by all the actors. Mark Wahlberg is ofcourse the stand out being the main one and being my favourite actor anyway. Everytime I see the ending (the fight scene) I'm always cheering out "Bobby MERCER!" because the film really engages you and makes you believe what Bobby is doing is the RIGHT way to do things and you just feel for him. This movie deserved alot more recognition than it got. |
|
| 4 |
Shooter 2007, R)
Wow. Intense. Bob Lee Swagger is a really SMART character and this movie is pretty smart also. You really have to watch and listen carefully to understand the story completely - if you don't you are left questioning the whys.. I loved each action sequence and their outcomes, it was awesome :D. |
|
| 5 |
The Yards 2000, R)
Wow, you know what. I didn't expect this one to be as good as what it was. Of course I had no doubts but still. This film is really really good. Mark's acting preformance is something very memorable. The storyline keeps you on the edge and there are certain scenes where the suspense is fantastic. I, for some reason especially love the scene where Leo and Willy are fighting - that would have be the number one fight scene I've ever seen. No seriously. No kidding. |
|
| 6 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 7 |
The Departed 2006, R)
Top actors (all of them!) and a definate top movie!. Mark Wahlberg is the best actor! and the story behind this movie is just simply great! From one side of the story to the other it's just wonderuflly told! I really enjoy this film each time I watch it.. and even though it's full of swearing it just blends so well!. It's the character of the character. Wonderful. Plus the clever lines! ;) |
|
| 8 |
Fear 1996, R)
I remember this!!!!!!!! when I was like!! 10-11?! |
|
| 9 |
Taking Lives 2004, R) |
|
| 10 |
Knocked Up 2007, R)
One of the VERY best comedies I've ever seen especially concerning pregnancy. Seth Rogen is a fabulous comedy actor I think he's the best of today. All of his movies so far have been really good and kind of realistic too in a made-funny way. Katherine acted out her character really well too. Love the tagline "What would you do IF this GUY got YOU pregnant?" |
|
| 11 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Poseidon 2006, PG-13)
This was an awesome movie!, I usually like action like this... The type that is possibly real and things that make you grasp your hands and wait for the ending ..I also held my breathe trying to see if i would make it =]P I think i wouldn't..But maybe in that situation yes, i would push to survive lol.. This was quite a sad movie and it was one that i would watch over and over |
|
| 13 |
Shoot 'Em Up 2007, R) |
|
| 14 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 16 |
The Perfect Storm 2000, PG-13)
This movie didn't make me cry but it made me really sad by the end of it. This was so WELL acted and you find yourself hoping almost as hard as the fishermen's loved ones for them to survive this storm. Mark Wahlberg did such a fantastic job, god he seems so young in this film haha. Well he was around 29? Great cast and believable story/characters. Based on true story I think. The effects were excellent. This film is deffinately memorable! |
|
| 17 |
The Basketball Diaries 1995, R)
Wow. This movie was VERY engaging. Kept me so glued :o. It starts out like it's fun and games it's young reckless life, and then you come about half way through and you find that all of this is not good. No. It has a strong line of "This is why you shouldn't do drugs" and I see it. I believe it. I think this movie would be great for kids who think it would be cool. |
|
| 18 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 20 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 21 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 22 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 23 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 24 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 25 |
The In-Laws 2003, PG-13) |
|
| 26 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997, PG) |
|
| 28 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13)
Awugh gosh!. This is/was MY favourite film. Musical, Romantic and Fun. Ewan McGregor is one of the best actors and well he really made this a good piece of work. His voice is lovely. The story is fantastic! This movie will be remembered for LONG long time. And it's easy to LOVE the characters even the Duke... haha. The acting was really really great and it's possible to have every emotion come out on your face while watching it. Smile, frown, cry, laugh & be intrigued. The songs are so good that you'll probably buy the soundtrack too ;) |
|
| 29 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 30 |
Wedding Crashers 2005, R)
I thought this movie was hilarious it had the whole over-rated-comedy packed. =]P. With two wedding crashers, the old Grandma, the son (homosexual?), horny mother? (kitty-kat)=|, steriod fiancee'?, politic Dad (protective), scary virgin (wasn't really a virgin) and ofcourse the weddings that they crashed and pretended they were someone else.. Brilliant movie. |
|
| 31 |
The Amityville Horror 2005, R) |
|
| 32 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 33 |
Bird on a Wire 1990, PG-13) |
|
| 34 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007, PG-13) |
|
| 35 |
Look Who's Talking 1989, PG-13) |
|
| 36 |
Look Who's Talking, Too 1990, PG-13) |
|
| 37 |
The Heartbreak Kid 2007, R) |
|
| 38 |
A Life Less Ordinary 1997, R) |
|
| 39 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 40 |
Sorority Boys 2002, R) |
|
| 41 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 42 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 43 |
The Dark 2005, R) |
|
| 44 |
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003, PG-13) |
|
| 45 |
Calamity Jane 1953, G) |
|
| 46 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 47 |
The Road to El Dorado 2000, PG) |
|
| 48 |
I Am Sam 2001, PG-13)
This was a beautiful movie! with brilliant actors from the very cute Dakota Fanning with her tremendous young talent to Sean Penn's wonderful eye catching performance. The story is just really well written and such a lovely experience. It has a good underlining meaning about family and stating your place in that family and also the fact of aurtistic people - that they are people and they have feelings. Sam's friends in this are just so cute (in that way). It was a very emotional ride and I see it alot like 'Rainman' except maybe more indepth. Fabulous movie! :D |
|
| 49 |
Meet The Fockers 2004, PG-13)
YAY!!! Ben Stiller woo!!..This movie is soo funny and the actors are all brilliant. It's some of the best casting I've seen, they all sit so well "Focker style!". It's pace, story and humour is excellent. Better than number one. It feels realistic but ofcourse it's comedy. So. Those two elements put together make a great taste of a weekend movie ;). |
|
| 50 |
The Extra 2005, Unrated) |
|
| 51 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 52 |
Sommersby 1993, PG-13)
A fantastic story that keeps you at the same level of understanding as the characters.. Is this Jack Sommersby? or an intruder?. It's really well written & man, I really enjoyed it.. |
|
| 53 |
Merlin 1998, PG) |




















































