My Favorite Movies
My list of watched movies...
| radtazman's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ghost Town 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Swing Vote 2008, PG-13) |
|
| 3 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
excellent movie, little slow at first, but recovers well. Heath did an outstanding job with the joker character. Bale, oldman, eckhart did an outstanding job as well. Glad to see these characters show the reality of the dark side of the storyline, of these hero's fighting crime, as it should be. worth the ticket to go see. this will be in my library when the dvd's come out. |
|
| 4 |
Journey to the Center of the Earth 2008, PG) |
|
| 5 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 6 |
Wanted 2008, R) |
|
| 7 |
Hancock 2008, PG-13) |
|
| 8 |
The Happening 2008, R) |
|
| 9 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 10 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008, PG) |
|
| 11 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 12 |
10,000 B.C. 2008, PG-13) |
|
| 13 |
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007, R) |
|
| 14 |
The Water Horse: Legend of the Deep 2007, PG) |
|
| 15 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 16 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 17 |
The Mist 2007, R) |
|
| 18 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Hitman 2007, R) |
|
| 20 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 22 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 23 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 24 |
Shooter 2007, R) |
|
| 25 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 26 |
Skinwalkers 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 28 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13)
Good movie, little disappointed. I thought it could have been better. Still worth going to see. There are some funny parts and a little twist at the end. There are a few times in the movie that it was a little slow. Did not like the scene that was a knock off of "The Good, The Bad, and The Ugly". Was expecting Clint Eastwood to show up.?! Still, overall it is a good movie and worth seeing. Don't forget to stay till the end of the credits for the final scene!!!!!! |
|
| 29 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 30 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 31 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 32 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 33 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 34 |
300 2007, R) |
|
| 35 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 36 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 38 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 39 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 40 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 41 |
Underworld 2003, R) |
|
| 42 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 43 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 44 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 45 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 46 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 47 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 48 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 49 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 50 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 51 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 52 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 53 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 54 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 55 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 56 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 57 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 58 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 59 |
Simply Irresistible 1999, PG-13) |
|
| 60 |
Timeline 2003, PG-13) |
|
| 61 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 62 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 63 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |
|
| 64 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 65 |
Miracle 2004, PG) |
|
| 66 |
Stephen King's Rose Red 2002, PG-13) |
|
| 67 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 68 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 69 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 70 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 71 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 72 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 73 |
Shenandoah 1965, Unrated) |
|
| 74 |
Jeremiah Johnson 1972, PG) |
|
| 75 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 76 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 77 |
U.S. Marshals 1998, R) |
|
| 78 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 79 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 80 |
The Departed 2006, R) |
|
| 81 |
Old School 2003, R) |
|
| 82 |
Sin City 2005, R) |
|
| 83 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 84 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 85 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 86 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 87 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 88 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 89 |
Rio Lobo 1970, G) |
|
| 90 |
Rio Grande 1950, Unrated) |
|
| 91 |
The Last Mimzy 2007, PG) |
|
| 92 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 93 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 94 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 95 |
The Mountain Men 1980, R) |
|
| 96 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 97 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 98 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 99 |
Black Rain 1989, R) |
|
| 100 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 101 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 102 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 103 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 104 |
Ghost Story 1981, R) |
|
| 105 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 106 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 107 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 108 |
When Worlds Collide 1951, G) |
|
| 109 |
The Indian Fighter 1955, Unrated) |
|
| 110 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 111 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 112 |
The Ghost and Mrs. Muir 1947, Unrated) |
|
| 113 |
Babylon 5: The Legend of the Rangers: To Live and Die in Starlight 2002, Unrated) |
|
| 114 |
Babylon 5: A Call to Arms 1999, Unrated) |
|
| 115 |
Babylon 5: The River of Souls 1998, Unrated) |
|
| 116 |
Babylon 5: Thirdspace 1998, Unrated) |
|
| 117 |
Babylon 5: In the Beginning 1998, Unrated) |
|
| 118 |
Babylon 5: The Gathering 1993, Unrated) |
|
| 119 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 120 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 121 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 122 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 123 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 124 |
Silverado 1985, PG-13) |
|
| 125 |
High Spirits 1988, PG-13) |
|
| 126 |
Hang 'em High 1968, PG-13) |
|
| 127 |
Wyatt Earp 1994, PG-13) |
|
| 128 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 129 |
The Sons of Katie Elder 1965, PG) |
|
| 130 |
Island In The Sky 1953, Unrated) |
|
| 131 |
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004, PG) |
|
| 132 |
Sudden Impact 1983, R) |
|
| 133 |
Sky High 2005, PG) |
|
| 134 |
Hondo 1953, Unrated) |
|
| 135 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 136 |
Hatari! 1962, G) |
|
| 137 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 138 |
The High and the Mighty 1954, Unrated) |
|
| 139 |
High Road to China 1983, PG) |
|
| 140 |
The Shadow Riders 1982, PG) |
|
| 141 |
Chisum 1970, G) |
|
| 142 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 143 |
The Devil's Own 1997, R) |
|
| 144 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 145 |
The Deep 1977, PG) |
|
| 146 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 147 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 148 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 149 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 150 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 151 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 152 |
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004, Unrated) |
|
| 153 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 154 |
Blade 1998, R) |
|
| 155 |
Blade II 2002, R) |
|
| 156 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 157 |
Congo 1995, PG-13) |
|
| 158 |
The Fog 2005, PG-13) |
|
| 159 |
The Fog 1980, R) |
|
| 160 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 161 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 162 |
Hell in the Pacific 1968, G) |
|
| 163 |
Windtalkers 2002, R) |
|
| 164 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 165 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 166 |
From Hell 2001, R) |
|
| 167 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 168 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 169 |
The Scorpion King 2002, PG-13) |
|
| 170 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 171 |
The Island at the Top of the World 1974, G) |
|
| 172 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 173 |
Basic 2003, R) |
|
| 174 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 175 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 176 |
The Horse Soldiers 1959, Unrated) |
|
| 177 |
Peaceful Warrior 2006, PG-13) |
|
| 178 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 179 |
The Brothers Grimm 2005, PG-13) |
|
| 180 |
The Core 2003, PG-13) |
|
| 181 |
Dante's Peak 1997, PG-13) |
|
| 182 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 183 |
Beowulf 1999, R) |
|
| 184 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 185 |
Rising Sun 1993, R) |
|
| 186 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 187 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 188 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 189 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 190 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 191 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001, R) |
|
| 192 |
The 300 Spartans 1962, Unrated) |
|
| 193 |
The Prophecy 1995, R) |
|
| 194 |
Beowulf & Grendel 2005, R) |
|
| 195 |
My Fellow Americans 1996, PG-13) |
|
| 196 |
The Hitman 1991, R) |
|
| 197 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 198 |
Alien 1979, R) |
|
| 199 |
Aliens 1986, R) |
|
| 200 |
Alien3 1992, R) |
|
| 201 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 202 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 203 |
Predator 1987, R) |
|
| 204 |
Alien Nation 1988, R) |
|
| 205 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 206 |
The Old Man and the Sea 1958, Unrated) |
|
| 207 |
The Tuskegee Airmen 1995, PG-13) |
|
| 208 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 209 |
Gods and Generals 2003, PG-13) |
|
| 210 |
Patton 1970, PG) |
|
| 211 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 212 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 213 |
Force 10 from Navarone 1978, PG) |
|
| 214 |
Elizabeth 1998, R) |
|
| 215 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 216 |
Elizabeth I 2006, Unrated) |
|
| 217 |
The Sea Hawk 1940, Unrated) |
|
| 218 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 219 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 220 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 221 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 222 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 223 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 224 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 225 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 226 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 227 |
Con Air 1997, R) |
|
| 228 |
Constantine 2005, R) |
|
| 229 |
Dogma 1999, R) |
|
| 230 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 231 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 232 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 233 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 234 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 235 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 236 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 237 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 238 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 239 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 240 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 241 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 242 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 243 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 244 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 245 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 246 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 247 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003, PG-13) |
|
| 248 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 249 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 250 |
Memento 2000, R) |
|
| 251 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 252 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 253 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 254 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 255 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 256 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 257 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 258 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 259 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 260 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 261 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 262 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 263 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 264 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 265 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 266 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 267 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 268 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 269 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 270 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 271 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 272 |
The Rock 1996, R) |
|
| 273 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 274 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 275 |
Troy 2004, R) |
|
| 276 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 277 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 278 |
Bangkok Dangerous 2000, R) |
|
| 279 |
Righteous Kill 2008, R) |
|
| 280 |
The Canterville Ghost 1997, PG) |
|
| 281 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 282 |
Yankee Doodle Dandy 1942, G) |
|
| 283 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 284 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 285 |
The French Connection 1971, R) |
|
| 286 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 287 |
Doctor Zhivago 1965, PG-13) |
|
| 288 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 289 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 290 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 291 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 292 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 293 |
Marathon Man 1976, R) |
|
| 294 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 295 |
Dragon Wars (D-War) 2007, PG-13) |
|
| 296 |
Fortunes of War 1988, Unrated) |
|
| 297 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 298 |
The Dogs of War 1981, R) |
|
| 299 |
The War of the Roses 1989, R) |
|
| 300 |
Run Silent, Run Deep 1958, Unrated) |
|
| 301 |
The Proposal 2009, PG-13) |













































































































































































































































































































