My Favorite Movies


  radiodan's Rating My Rating
1
Let It Ride 1989,  PG-13)
2
Midnight Run 1988,  R)
3
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
4
Out of Sight 1998,  R)
5
The Thin Man 1934,  Unrated)
6
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Can I give it 6 stars?
7
24 Hour Party People 2002,  R)
8
The Kid Stays in the Picture 2002,  R)
9
Charade 1963,  G)
10
The Departed 2006,  R)
11
GoodFellas 1990,  R)
12
Notorious 1946,  Unrated)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Dog Day Afternoon 1975,  R)
15
The Godfather 1972,  R)
16
Network 1976,  R)
17
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
My favorite of the Brothers Marx.
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Blackboard Jungle 1955,  Unrated)
20
The Defiant Ones 1958,  Unrated)
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
23
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
24
North by Northwest 1959,  Unrated)
25
Heat 1995,  R)
26
Marathon Man 1976,  R)
27
The Lookout 2007,  R)
28
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
29
Jaws 1975,  PG)
30
Sorcerer 1977,  PG)
31
The French Connection 1971,  R)
32
Brick 2006,  R)
33
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
34
Croupier 1998,  R)
35
Three Kings 1999,  R)
36
Rushmore 1998,  R)
37
Homicide: The Movie 2000,  PG-13)
38
Shallow Grave 1994,  R)
39
Trainspotting 1996,  R)
40
Shaun of the Dead 2004,  R)
41
Hot Fuzz 2006,  R)
42
The Sting 1973,  PG)
43
The Conversation 1974,  PG)
44
Truly, Madly, Deeply 1991,  PG)
45
The Seven Ups 1973,  PG)
The Seven Ups
Best car chase I've ever seen
46
The Driver 1978,  PG)
47
The Warriors 1979,  R)
48
The Insider 1999,  R)
49
Thief 1981,  R)
50
The Palm Beach Story 1942,  Unrated)
51
The Player 1992,  R)
52
Unforgiven 1992,  R)
53
The Wild Bunch 1969,  R)
54
The Great Escape 1963,  Unrated)
55
Modern Times 1936,  G)
56
Metropolitan 1990,  PG-13)
57
The Last Days of Disco 1998,  R)
58
Boogie Nights 1997,  R)
59
L.A. Confidential 1997,  R)
60
Touch of Evil 1958,  PG-13)
61
Rear Window 1954,  PG)
62
Swingers 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments