Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rachmy13's Rating My Rating
1
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
great movie love to watch it over and over again
2
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
great film
3
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
love this movie !!
4
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
great movie !!
5
The Rock 1996,  R)
The Rock
great film
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
great film to watch over and over
7
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
enjoyed good film due to family probs
8
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
great soung track
9
Grease 1978,  PG)
Grease
love it !
10
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
11
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
Up Close & Personal
great film
12
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
cool film great sound track
13
Road House 1989,  R)
14
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
brill
15
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
good movie
16
Forever Young 1992,  PG)
Forever Young
great weepy ending
17
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
love it
18
Lethal Weapon 1987,  R)
19
Con Air 1997,  R)
20
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
great
21
Dawn of the Dead 2004,  R)
22
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
funny
23
Air America 1990,  R)
Air America
enjoyable
24
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
good film
25
Yanks 1979,  R)
Yanks
love it
26
Backdraft 1991,  R)
Backdraft
great
27
The Fifth Element 1997,  PG-13)
28
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
very good film
29
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
good film
30
The Fugitive 1993,  PG-13)
31
Home Alone 1990,  PG)
32
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
great film old classic
33
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
brill film
34
Die Hard 1988,  R)
35
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
brill film
36
Frantic 1988,  R)
Frantic
good film
37
Mercury Rising 1998,  R)
Mercury Rising
good film

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments