My Favorite Movies


  1. rachelmc67
  2. Rachel

A selection of my Favourite movies of all time.

  rachelmc67's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Simply brilliant. i know this film inside out. ruely moving.
2
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Gripping. simply brilliant. i read the book and new i had to see the film. Tom Hanks plays a brilliant part in this movie and keeps the viewer gripped throughout.
3
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
i have been a fan of this movie since i was very young. i love the characters, scenes and the overall story behind the movie.
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I love this film. the whole story behind the movie is truely amazing. Forrest is a true character filled with wisdom and self belief. a favourite of mine.
5
Walking Tall 2004,  PG-13)
6
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
7
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
Was a great movie to watch.
8
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
This film is very moving. two men joined by work and you can see the friendship between these two men throughout the film.
9
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
What a fantastic graphic movie! i went to see this at the cinema and i was excited and kept on the edge of my seat all the way through.
10
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
i loved this as a kid.
11
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
12
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Its an ok film, the ending is a bit naff.
13
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
14
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
simply brilliant.
15
Back to the Future Part II 1989,  PG)
16
Back to the Future Part III 1990,  PG)
17
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons
Fantastic movie. was gripping from start to finish. great storyline, graphics and a good cast of characters. amazing.
18
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Simply brilliant! i loved the novel and had to see the film. i was not disapointed. Follow Robert Langdon as he tries to solve the biggest cover up in human history, this movie really got me thinking.
19
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Brilliant film. fantastic.
20
Hook 1991,  PG)
21
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Love the animation in this movie.
22
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
Monsters vs. Aliens
I really enjoyed this film. i loved the storyline and the humor was great. a good all round family film.
23
Kung Fu Panda 2008,  PG)
24
The Terminator 1984,  R)
25
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
26
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
simply mint. sharks with high intelligence is enough to scare anyone.
27
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
This film has a great plot and is fully of action.
28
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
The Boondock Saints II: All Saints Day
brill sequel
29
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
im not ususally a fan of Sherlock Holmes but i have to say i was gripped from start to finish. what an action packed movie full of twists and turns. hope they make more.
30
Faster 2010,  R)
Faster
What a brilliant action film. A 'Rock' special.
after being in prison 10 years, the main character sets out on a mission to seek revenge for his brother. high action and a good storyline make this a must see film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments