My Favorite Movies


  rachel25ca's Rating My Rating
1
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Truly inspiring! amazing! i love this movie. one of my all-time favorite. What touched me most was that when Dantes struggles deeply with his belief in God yet he moved and experienced mature faith. The priest confesses..."when they asked me about the treasure in Sparta, i lied". "you lied?" Dantes asks. "I'm a priest, not a saint". Then he told him how to use the map to find the treasure. "When you escape," the priest continues, "use the treasure for good. Only for good." "No," Dantes says angrily. I will surely use it for my revenge." The priest says, "This is your final lesson. Do not commit the crime-(the priest struggles for a breath)for which you now serve the sentence. God said, "Vengeance is mine". Dantes says, " But I don't believe in God." "It doesn't matter," the priest responds with a smile. "He believes in you." WOW! i love that!!! "KING'S TO YOU, ALL!!!
2
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
Cinematography and sets look great. Dupont is lovely and sweet. King Xerxes asked, "Tell me Esther of Susa, who are you really? Tell me of your people. Teach me of your ways. Then Hadassah said, "it takes the glory of God to conceal a matter, and the honor of kings to search it out." That was a great story line!
But her famous verse "I go in unto the King, which is not according to the law: and if I perish I perish" (Esther 4:16) made her a legend.
Bought one for myself and watched it several times. never get tired of it.
3
The Thorn Birds: The Missing Years 2005,  Unrated)
The Thorn Birds: The Missing Years
i've seen the original thorn birds miniseries on video tapes of my sister and i was hooked! the best romance i've ever seen! when i saw this dvd online, i rented it right away and watched.
4
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
i absobloomin'lutely love this classic musical movie! Audrey's so pretty, elegant, classy and funny! Rex did it great! Love the songs, too.
5
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
it was a great musical movie! good casting, too! my favorite part, "they both reached for the gun" was so amazing! a very good recommendation for musical & performing art movie lovers. kudos to all of you!
6
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
One of the greatest cinematic fairytale! By the way, luv those mice!
7
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
this movie is grreat! antonio banderas gives one of his greatest performance. i love it! i love it! i love it!
8
The Pretender: Island of the Haunted ,  Unrated)
The Pretender: Island of the Haunted
I simply love this series! A very extremely interesting TV show with a strong cast! I've watched all season and only wish for more. "Island of the Haunted" is the last season. You may want to see the first episode and to tell you frankly, it keeps getting better and better. it's worth watching it. By the way, what is Miss Parker's first name?
9
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
Maleficent did great! A+. oh! and the 3 good fairies, too. Philip is so charming!
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
"Are you not entertained?" Honestly, i don't like bloody films but I watched this great epic movie several times and i think Russell Crowe did a great job as Maximus.
11
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
never get tired of watching it! would love to see the tv series of this movie.
12
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
Val Kilmer is the BEST! Great soundtrack, too! luv the song, "out of my mind" from duran duran.
13
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
the best musical ever made -- "the hills are alive with the sound of music"... spectacular scenery... captivating drama... wonderful kids... good comedy... love and war! A genuine classic for all time! i've watched it a hundred times!
14
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Robin Williams is beautiful and funny! would like to buy this dvd.
15
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
WOW! Became one of my favorite psychological thriller movies! Edward Norton did great! And Richard Gere, too!
16
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
A very interesting movie that keeps me watching from the start to the end. great teamwork of dennis and jim! luv the sountrack, "when you come back to me" by garth brooks.
17
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra is gorgeous, sexy and very funny!
i watch this movie over and over again and i don't get tired of it. She's just a great comedian! and of course, michael caine as henry higgins. luv them both.
18
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Witty! very interesting! tom and meg are terrific!
"What will NY152 say today, I wonder. I turn on my computer, I wait impatiently as it boots up. I go online, and my breath catches in my chest until I hear three little words: 'You've got mail'. I hear nothing, not even a sound on the streets of New York, just the beat of my own heart. I have mail. From you." luv it!
19
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
love the songs in this movie especially the lyrics that goes like this: say you'll share with me one life, one lifetime. lead me, save me from my solitude. say you want me with you here beside you. anywhere you go let me go, too. love me. that's all i ask of you.
20
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
Lindsay Lohan did great! Plus the sceneries are awesome! This is one of my favorites! Luv this remake!
21
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
a great film with a romantic story! i like this better than the prestige.
22
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
i enjoyed watching this love story! funny...romantic... wonderful! a new version of cinderella! the chemistry of Richard and Julia was amazing!
23
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
luv it! miranda is amazing!! and emily is fantastic! andrea is charming! it's one of my favorites. i guess this is the best comedy i've seen in 2006.
24
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
it's all about delusion...deception... and... obsession. one of the best movies i've seen in 2006. A MUST SEE.
25
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
would love to see on broadway!
26
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
their love story is the best! oh yes, and the musical background! amazingly done!
27
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
"with great power comes great responsibility".
28
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
it's simply one of the finest film of the year 2001! a very interesting true story movie to watch. I guess this is Russell Crowe's best performance!
29
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
I had a good time listening to the music! jennifer and beyonce are really great singers!
30
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
A yuletide delightful, romantic - comedy about making a change in life. It is heartwarming and funny.
31
Mighty Joe Young 1998,  PG)
Mighty Joe Young
i like this better than the original one, although joe is fiercer and humurous. probably because it is made for family and i love the sceneries! i wonder if they will make a sequel for this film like..."mighty joe young meets tarzan". for sure, i'll love to watch it.
32
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
it's a joy ride! the cast is strong and full of believable characters.
33
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
not as great as the first but i still love it!
34
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
35
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
my favorite among the three films.
36
Romancing the Stone 1984,  PG)
Romancing the Stone
luv this movie! the best film of michael douglas! funny and enjoyable action! a must see! don't forget to watch "Jewel of the Nile"!
37
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
38
The Last of the Mohicans 1992,  R)
39
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
Very Stunning! Inspiring! Breathtaking! Thanks to the power of the computer animation. luv this film! especially the theme song, "When you Believe" by Whitney and Mariah. Not recommended for very small children. good for teens and adults!
40
Mannequin 1987,  PG)
Mannequin
a silly movie but i like it...and the soundtrack, too - "nothing's gonna stop us now".
41
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
this is the best among other indiana jones movies i've seen. a very entertaining movie! i love harrison ford!
44
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
45
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
at first, i thought i'm not going to like it but it's great!
46
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
adam and drew did it great! luv this movie!
47
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
48
Zorro, the Gay Blade 1981,  PG)
Zorro, the Gay Blade
If you haven't seen this one, then you don't know what you are missing. This is a classic that never dies!
49
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
51
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
an exciting version of the count of monte cristo! Hugo Weaving gives the best performance of his career. Natalie Portman is superb! One of the best pictures of 2006.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. mielestephen
    mielestephen posted 4 years ago

    y have frequency way too low on your list.lol
    i loved the twist at the end. didn't you.