My Favorite Movies


  rabbitsuit's Rating My Rating
1
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
the greatest film ever made!!
2
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
a perfect movie. one of cinemas finest.
3
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
the coolest film...ever. Awesome soundtrack too!
4
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
intense, taut, 12 guys, one room, its a remarkable achievement to get so much out of so little
5
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
consider me a darko-head, for this film is a true contender for best of the decade
6
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
jim carrey impresses every time. The most blissful 90 minutes i've ever had
7
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
this is the ultimate feel good movie. so watch it..and er... feel good
8
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
this was intense, nuff said
9
Elephant 2003,  R)
Elephant
a strange, sedate piece of work thats addictive in its detail
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
grim and depressing. but ultimately brilliant and clever
11
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
it looks fantastic, its poster is genius, and the film is awesome!
12
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
i don't care what the majority thinks, this scares the daylights outta me
13
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
a film has never disturbed me as much as this one has. Truly the king of horror movies
14
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
great performances in a small and intimate drama
15
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
christian bale's bateman is one of cinema most repulsive creations. so why is it also damn funny? because its amazing thats why
16
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
the most destructive film i've ever seen.
17
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
a perfect dramatic movie
18
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
inspirational

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments