My Favorite Movies


  r57's Rating My Rating
1
Damage 1992,  R)
Damage
love it
2
Basic Instinct 2 2006,  R)
3
Different Loyalty 2004,  R)
Different Loyalty
good
4
Sliver 1993,  R)
Sliver
i love it
5
The Specialist 1994,  R)
The Specialist
good
6
Casino 1995,  R)
7
Diabolique 1996,  R)
Diabolique
good
8
Alpha Dog 2006,  R)
9
Bobby 2006,  R)
10
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
11
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
love itso much
12
I Love Trouble 1994,  PG)
13
Dying Young 1991,  R)
14
Everyone Says I Love You 1996,  R)
15
Stepmom 1998,  PG-13)
16
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
17
Erin Brockovich 2000,  R)
18
Conspiracy Theory 1997,  R)
19
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
love it ..it is good
20
The Marine 2006,  PG-13)
21
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
love it
22
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
love it
23
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
so nice
24
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
so nice
25
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
so nice love it
26
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
love it so nice
27
Manhattan 1979,  R)
28
Love and Death 1975,  PG)
29
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
cool :)
30
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
romantic
31
Sayonara 1957,  Unrated)
Sayonara
tomantic
32
16 Blocks 2006,  PG-13)
33
The Kid 2000,  PG)
34
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
so nice
35
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
nice
36
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
so nice
37
El Cantante 2007,  R)
El Cantante
nice
38
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
cool
39
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
40
Lonely Hearts 2006,  R)
41
After the Sunset 2004,  PG-13)
42
Frida 2002,  R)
43
Breaking Up 1997,  R)
Breaking Up
so romantic
44
Dreamgirls 2006,  PG-13)
45
True Crime 1999,  R)
46
Unforgiven 1992,  R)
47
Bird 1988,  R)
48
Dirty Harry 1971,  R)
49
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
50
The Client 1994,  PG-13)
The Client
nice
51
Someone Like You 2001,  PG-13)
52
Kiss The Girls 1997,  R)
53
Heat 1995,  R)
Heat
so nice
54
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
55
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
The Sum of All Fears
nice
56
High Crimes 2002,  PG-13)
High Crimes
nice
57
Under Suspicion 2000,  R)
58
French Kiss 1995,  PG-13)
59
To Die For 1995,  R)
To Die For
i like it
60
Happy Feet 2006,  PG)
61
Bounce 2000,  PG-13)
62
Power 1986,  R)
63
First Knight 1995,  PG-13)
64
Don't Say a Word 2001,  R)
65
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
so nice
66
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
so Romantic
67
Big Momma's House 2000,  PG-13)
68
Never Say Never Again 1983,  PG)
69
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
70
National Security 2003,  PG-13)
National Security
cool
71
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
so romantic
72
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
love it
73
You've Got Mail 1998,  PG)
74
The Rock 1996,  R)
75
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
love it
76
Con Air 1997,  R)
77
Final Analysis 1992,  R)
78
9 1/2 Weeks 1986,  R)
9 1/2 Weeks
love it
79
Fool for Love 1985,  R)
80
The Man Who Loved Women 1983,  R)
81
Lie With Me 2005,  Unrated)
Lie With Me
luv it
82
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
so cool
83
The Break-Up 2006,  PG-13)
84
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
love it
85
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
love it
86
Making Love 1982,  R)
Making Love
so romantic
87
Endless Love 1981,  R)
Endless Love
so nice
88
Love Is the Drug (Addicted to Her Love) 2006,  R)
89
Stand by Me 1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments