My Favorite Movies


  r1ghteousone's Rating My Rating
1
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
2
Don't Look Now 1973,  R)
3
The Deer Hunter 1978,  R)
4
Akira 1988,  R)
5
The Terminator 1984,  R)
6
Spirited Away 2001,  PG)
7
Blade Runner 1982,  R)
8
Purple Rain 1984,  R)
Purple Rain
Characters are one-dimensional and you can tell that aside from Prince's parents none of the stars have had previous acting experience...but it doesn't matter 'cause the movie's so damn enjoyable. The performance scenes alone make it one of the best Rock N' Roll flicks ever made.
9
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
10
Halloween 1978,  R)
11
Léon (The Professional) 1994,  R)
12
The Warriors 1979,  R)
13
The Fifth Element 1997,  PG-13)
14
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
15
Aliens 1986,  R)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Heat 1995,  R)
18
Apocalypse Now 1979,  R)
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Jin-Roh - The Wolf Brigade 1998,  R)
21
Under the Cherry Moon 1986,  PG-13)
Under the Cherry Moon
So what if the acting's atrocious...the cinematography's stunning and the soundtrack rocks. ;)
22
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
23
RoboCop 1987,  R)
24
Memento 2000,  R)
25
The Matrix 1999,  R)
26
True Romance 1993,  R)
27
Platoon 1986,  R)
28
Predator 1987,  R)
29
Raising Arizona 1987,  PG-13)
30
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
31
Castle in the Sky 1989,  PG)
32
Manhunter 1986,  R)
33
The Way of the Gun 2000,  R)
34
Highlander 1986,  R)
35
Seven (Se7en) 1995,  R)
36
The Godfather 1972,  R)
37
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
38
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
39
Labyrinth 1986,  PG)
40
Top Secret! 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments