My Favorite Movies


  r0cken's Rating My Rating
1
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
My favorite movie of all times.
2
The Exorcist 1973,  R)
3
Office Space 1999,  R)
4
The Crow 1994,  R)
5
Clerks 1994,  R)
6
Fierce Creatures 1997,  PG-13)
Fierce Creatures
Truly one of the most brilliantly funny movies I've ever seen.
7
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Creepy, atmospheric, intense.
8
Dark City 1998,  R)
9
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
The best Vin Diesel movie.
10
Vanilla Sky 2001,  R)
11
Waiting 2005,  R)
Waiting
Hilarious and trashy!
12
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
13
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
14
Jumanji 1995,  PG)
15
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
This movie has a great atmosphere to it...
16
Bedazzled 2000,  PG-13)
Bedazzled
Funny as hell!
17
Assassins 1995,  R)
Assassins
Absolute must. Stallone and Banderas are brilliant.
18
Tootsie 1982,  PG)
Tootsie
An absolute classic.
19
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
My respect for Edward Norton started with this movie.
20
Threesome 1994,  R)
Threesome
A wonderful movie on all accounts. There's thought, there's love and there's lots and lots of humor.
21
Wanted 2008,  R)
Wanted
Absolutely stunning visionary, not a boring moment.
22
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
Zoolander on speed, and that's a compliment. Hysterical.
23
Desperado 1995,  R)
Desperado
Classic.
24
Crank 2006,  R)
Crank
The funniest, craziest action in existence.
25
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
Exceptional humor and dialogue. The first half is flawless, the second half ruins the fun a bit, but not completely.
26
Cube 1997,  R)
Cube
Very visual, tense and all around stimulating.
27
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
Beautiful movie with a stunning soundtrack. The only drawback is that it had me crying like a baby. I hate it.
28
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
This movie is perfect in every way. Atmosphere, actors, dialogue... It's mesmerizing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments