My Favorite Movies


  1. QYN
  2. Bridgette

Give list a short description

  QYN's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
The Boondock Saints 2000,  R)
3
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
"the hustler, the money, the payback!"
BEST MOVIE EVER ABOUT POOL!
Full of NEAT tricks, humour, a GOOD soundtrack and a GREAT cast too.
4
The Notebook 2004,  PG-13)
5
Hitman 2007,  R)
Hitman
Fantastic!!!
Initially I had my doubts about the choice of Timothy Olyphant as agent 47, however he pulled it off perfectly, he was an awesome choice for the role, could not have picked a better actor for the role!!!
6
American Beauty 1999,  R)
7
American History X 1998,  R)
8
300 2007,  R)
9
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Fuckin Hilarious! could not stop laughing
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
Green Street Hooligans 2005,  R)
12
Running Scared 2005,  R)
13
Mindhunters 2005,  R)
14
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
If you are a fan of the television show Supernatural, then you will love this film....
15
Stand by Me 1986,  R)
16
The Beach 2000,  R)
17
Bra Boys 2007,  R)
Bra Boys
Great doco about the notorious surf gang known as the 'Bra Boys' in the suburb of Maroubra, Sydney. This doco highlights the establishment of the gang created by the local boys of Maroubra through different generations and their social struggle of keeping it alive and themselves in turn. The 'Bra Boys' struggling with a false negative reputation by the local authorities, being disregarded by the police and thier intentions misrepresented as all they do is to try to have fun by doing what they do best, surf.
18
Riding Giants 2004,  PG-13)
Riding Giants
watched this doco at a local cinema in port fairy, was good.
19
Pride and Prejudice 2005,  PG)
20
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)
great film about a young mans dream to become a professional soccer player.....Luv Kuno Becker!
21
Remember the Titans 2000,  PG)
22
Radio 2003,  PG)
23
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
24
Rain Man 1988,  R)
25
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
An incredible performance from Sean Penn.
26
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
27
Into the Blue 2005,  PG-13)
28
The Italian Job 2003,  PG-13)
29
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
30
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
31
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
"I made breakfast Darling!" - Eunice. Yeh! this movie made me laugh hard! I loved it!
32
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
33
Head Over Heels 2001,  PG-13)
34
Ghost 1990,  PG-13)
35
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
36
Step Up 2006,  PG-13)
37
Honey 2003,  PG-13)
38
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
39
Center Stage 2000,  PG-13)
40
Cocktail 1988,  R)
41
Two Hands 1999,  R)
42
Waterworld 1995,  PG-13)
43
Aeon Flux 2005,  PG-13)
44
Stargate 1994,  PG-13)
45
Serenity 2005,  PG-13)
46
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
47
Reign of Fire 2002,  PG-13)
48
Pitch Black 2000,  R)
49
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
50
Dune 2002,  Unrated)
51
Children of Dune ,  Unrated)
52
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
53
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
54
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
55
Flatliners 1990,  R)
56
The Butterfly Effect 2004,  R)
57
Donnie Darko 2001,  R)
58
The Thirteenth Floor 1999,  R)
The Thirteenth Floor
saw this flick years ago, good storyline very very similar to the Matrix.
59
The Cell 2000,  R)
60
Hackers 1995,  PG-13)
61
Back to the Future 1985,  PG)
62
Back to the Future Part II 1989,  PG)
63
Back to the Future Part III 1990,  PG)
64
Resident Evil 2002,  R)
65
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
66
The Lost Boys 1987,  R)
67
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
68
Interview with the Vampire 1994,  R)
69
Blade 1998,  R)
70
Blade II 2002,  R)
71
Blade: Trinity 2004,  R)
72
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
73
Underworld 2003,  R)
74
Underworld: Evolution 2006,  R)
75
Van Helsing 2004,  PG-13)
76
XXX 2002,  PG-13)
77
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
78
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
79
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
80
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
81
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Good movie, very similar to the Matrix, nowhere near as good though....
82
The Matrix 1999,  R)
83
The Matrix Reloaded 2003,  R)
84
The Matrix Revolutions 2003,  R)
85
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
86
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
87
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
88
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
89
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
90
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
91
Jurassic Park 1993,  PG-13)
92
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
93
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
94
The Mummy 1999,  PG-13)
95
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
96
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
97
Jackass - The Movie 2002,  R)
98
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
99
The Ringer 2005,  PG-13)
100
Son in Law 1993,  PG-13)
101
Senseless 1998,  R)
Senseless
so darn funny. love it.
102
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
103
50 First Dates 2004,  PG-13)
104
Big Daddy 1999,  PG-13)
105
Billy Madison 1995,  PG-13)
106
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
107
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
108
Cruel Intentions 1999,  R)
109
The Girl Next Door 2004,  R)
110
Road Trip 2000,  R)
111
American Pie 1999,  R)
112
American Pie 2 2001,  R)
113
Jerry Maguire 1996,  R)
114
My Own Private Idaho 1991,  R)
115
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
116
Willow 1988,  PG)
117
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
118
Scary Movie 2000,  R)
119
Scary Movie 2 2001,  R)
120
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
121
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
122
Scream 1996,  R)
123
Scream 2 1997,  R)
124
Scream 3 2000,  R)
125
The Ring 2002,  PG-13)
126
Ghost Ship 2002,  R)
127
Saw 2004,  R)
128
Saw II 2005,  R)
129
Saw III 2006,  R)
130
Child's Play 1988,  R)
131
Child's Play 2 1990,  R)
132
Child's Play 3 1991,  R)
133
Bride of Chucky 1998,  R)
134
Seed Of Chucky 2004,  R)
135
Enough 2002,  PG-13)
136
Joy Ride 2001,  R)
137
The Skulls 2000,  PG-13)
The Skulls
A GREAT FILM about secret societies and their unstoppalbe powers to do anything to keep their existance known to a minimum and the lenghts they will go to to keep it that way! - Great soundtrack too - favourite song in the world, "Higher" by Creed.
138
The Firm 1993,  R)
139
Bandits 2001,  PG-13)
140
The Green Mile 1999,  R)
141
The Shawshank Redemption 1994,  R)
142
Amistad 1997,  R)
143
Lethal Weapon 1987,  R)
144
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
didn't like this one much....
145
Lethal Weapon 3 1992,  R)
146
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
good action, good humour definetly the best sequel made for the lethal weapon films.
147
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
148
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
149
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
150
X-Men 2000,  PG-13)
151
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
152
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
153
Pulp Fiction 1994,  R)
154
Little Nikita 1988,  PG)
155
Four Brothers 2005,  R)
156
Lucky Number Slevin 2006,  R)
157
Training Day 2001,  R)
158
Harsh Times 2006,  R)
Harsh Times
From the creator of Training Day, 'Harsh Times' digs deep into the troubles of Jim Davis, an ex-Army Ranger just recently discarged from the military. Waiting for a possible position in with the LAPD, Jim re-lives his former life. Troubling nightmares from his past history as a Ranger in the military haunt his dreams and sleep becomes a harsh reality.......

Similar to Training Day, I enjoyed this film and a great performance from the lead, Christian Bale, he executed his role perfectly, no disappointment from his acting - *thumbs up*.
The storyline was good however, would have liked to have seen more action and a little more corruption, in the traditional style of Training Day.
159
Phone Booth 2003,  R)
160
Bad Boys II 2003,  R)
161
The Rock 1996,  R)
162
Identity 2003,  R)
Identity
Even though i guessed it, was a gooood movie with a wicked ending......
163
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
164
The Departed 2006,  R)
165
Domino 2005,  R)
166
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
Deja Vu was a good film, It had a good conception but........ personally I didn't like the ending.
167
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
168
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
169
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
the first was good, second didn't think much of it, this one was awesome. I really enjoyed it.
170
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
171
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
172
Mission Impossible 1996,  PG-13)
173
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
174
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
175
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
176
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
177
Contract Killer ,  R)
178
Meltdown ,  R)
179
Blood Diamond 2006,  R)
180
Babel 2006,  R)
181
Apocalypto 2006,  R)
182
In the Army Now 1994,  PG)
In the Army Now
Love this movie, Pauly Shore is hilarious!!!!
183
Annapolis 2006,  PG-13)
184
Platoon 1986,  R)
185
Tigerland 2000,  R)
186
Buffalo Soldiers 2001,  R)
187
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
one of me favs
188
Black Hawk Down 2001,  R)
189
Enemy at the Gates 2001,  R)
190
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
191
Tears of the Sun 2003,  R)
192
The Patriot 2000,  R)
193
Con Air 1997,  R)
194
Top Gun 1986,  PG)
195
Stealth 2005,  PG-13)
196
Thirteen Days 2000,  PG-13)
197
Sin City 2005,  R)
198
The Punisher 2004,  R)
199
Daredevil 2003,  PG-13)
200
Batman Begins 2005,  PG-13)
201
Ghost Rider 2007,  PG-13)
202
The Silence of the Lambs 1991,  R)
203
Nick of Time 1995,  R)
204
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
205
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
206
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
207
National Treasure 2004,  PG)
208
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
209
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
210
First Knight 1995,  PG-13)
211
King Arthur 2004,  PG-13)
212
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
213
Troy 2004,  R)
214
Revelation (Apocalypse II: Revelation) 1999,  PG-13)
215
Fallen 1998,  R)
Fallen
Strange movie, not bad though, the storyline was a good idea.
216
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
loved the book, was fantastic, movie was no where near as good as the book.....
217
Seven (Se7en) 1995,  R)
218
The Prophecy 1995,  R)
219
The Prophecy II: Ashtown 1998,  R)
220
The Prophecy 3: The Ascent 2000,  R)
221
The Devil's Advocate 1997,  R)
222
Constantine 2005,  R)
223
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
224
Road to Perdition 2002,  R)
225
The Prestige 2006,  PG-13)
226
The Godfather 1972,  R)
227
The Godfather, Part II 1974,  R)
228
The Godfather, Part III 1990,  R)
229
The Elephant Man 1980,  PG)
230
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
231
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Go the GOONIES!
232
The Mighty Ducks 1992,  PG)
233
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
234
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
235
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
First time I saw this movie I cried! second time I watched it I cried!! third time I cried again!!! ......... no matter how many times I watch this film I always cry!!!
236
Taken 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments