My Favorite Movies


  qwerty241's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A timeless classic, please for the good of your soul view this.
2
Scarface 1983,  R)
Scarface
evry1 see this film. it kicks so much fuckin ass!!
3
Aliens 1986,  R)
Aliens
One of the all time great action films.
4
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
If I had one word to describe this film it would be "Incredible" maybe "Beautiful" and even possibly "Mesmerising". Such amazing thought and craft had gone into this film and it shows, though as gorgeous as it looks it is also extremely gruesome and violent in some parts so be warned! Everybody should see this if they have a heart and a central nervous system! Essential.
5
King Kong 2005,  PG-13)
6
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
So funny it hurts. John Goodman is insane!!!!! Well I might think so if it weren't for all the disney films he's been in.....
7
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Fantastic. Better than "Night"!
8
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
THE best horror comedy of all time. Hahahahahaha its so gory, the main character gets a normal lawnmower and presses the blade into the limbs and faces of the zombies. Not only a fantastic horror but an acomplished comedy too. FANTASTIC!
9
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
The most action packed film to ever be made. An hour long shoot-out in a hospital, about 3000 bullets shot and someone getting shot in the eye. Classic action.
10
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Rules so much I could cry. Bruce Lee will make you his bitch guaranteed.
11
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Disney at its finest.
12
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
One of my fav films ever!
13
Sin City 2005,  R)
14
Snatch 2001,  R)
Snatch
Definately the funniest British film I have ever seen. Witty dialouge, great characters and "Ze Germans!" lol. It actually maybe the best british film I have seen aswell because i prefered it to lock,stock. Anyway brilliant film with so many great quotes so "Shut up and sit down you big balled fuck!"
15
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
I was one of the thousands upon thousands who were following the film since it was announced and when the day came (launch day) to see the most hyped film of the year I was certainly not dissapointed. The trashy and low budget feel of the film I think isnt it's nail in the coffin I think that it raises it to brilliant heights. Also lets get to the humour; many people are claiming that it i will be funny when its not supposed to, well i've got sour news for them people, this film is very funny indeed but it is almost all extremely tounge in cheek humour. One example would be when i guy gets bitten on his dick it mixes hilarity with cringe worth leg crossing perfectly and thankfully all of the deaths are OTT. The one foible i have with it is that the SFX were sometimes too iffy and more like a computer game than a film, now that that is put to 1 side I loved it. It Obviously wasn't made for the critics which they have already admitted but what it is, is a rollercoaster of a film. Jumpy, cringey, great one liners and is MY favourite film of the summer. Maybe of the year!
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Incredible......absolutely fucking amazing! No wonder it won best picture. I have only watched it once and I loved it so much. Every one needs to see this movie at least once in thier lives!
17
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Seriously unbelivable! The fight scenes:classic, the characters: wacky, the plot: just crazy enough to work! One of the funniest and most inventive japenese films I've ever seen and the SFX are fantastic (in places). Worth watching simply for the knife throwing scene! XD
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
20
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
Brilliant. This 1 reminds me of my childhood. Comedy GOLD!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments