My Favorite Movies
| qweencc's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 2 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 3 |
Dreamgirls 2006, PG-13)
I loved this movie...I now see what all the fuss is about.....Always knew that Hudson would be a big star and she did not let me down in this movie.....Supporting Actress....Ha, I think she should have had the lead role...because she did an excellent job....well with all of that said...loved the plot.....and tear! at the end of the movie....Have to give Beyonce her props too....but this Oscar goes to Jennifer...(smile) It was good to see Eddie Murphy back on the big screen x...But why wasn't Danny Glover mentioned in the ads...He is a sure crowd drawer/pleaser.....Smooth Danny...still got it boo....and who was Eddie's mistress in the movie....she did an excellent job as well.....the song writer....why weren't these people given any recognition, they were just as good....Well with Jamie...u always expect the best and he always delivers that and more.....multi-talented...serious.....funny...can sing like a hummingbird, and let's not forget sexy |
|
| 4 |
Great Expectations 1998, R) |
|
| 5 |
Mississippi Burning 1988, R) |
|
| 6 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 7 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 8 |
Lady Sings the Blues 1972, R) |
|
| 9 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 10 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 11 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 12 |
Schindler's List 1993, R) |












