My Favorite Movies


  quizme5's Rating My Rating
1
Franz Kafka's It's a Wonderful Life 1993,  Unrated)
2
The Secret Life of Words 2006,  Unrated)
3
A Place in the Sun 1951,  Unrated)
4
Empire of the Sun 1987,  PG)
5
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
one day someone will stop man from killing this planet.
6
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
7
When Dinosaurs Ruled the Earth 1970,  G)
8
The Good Earth 1937,  Unrated)
9
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
10
American Hot Wax 1978,  PG)
11
The Pink Panther 2006,  PG)
12
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
13
I Love You to Death 1990,  R)
14
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
15
Death Wish V: The Face of Death 1994,  R)
16
Death of a President 2006,  R)
17
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple 2006,  Unrated)
18
American Pie 1999,  R)
American Pie
5stARS
19
Grease 1978,  PG)
20
Rocky 1976,  PG)
Rocky
5 stars , cannot change stars
21
All About Eve 1950,  PG)
22
Yankee Doodle Dandy 1942,  G)
23
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court 1989,  Unrated)
24
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court 1949,  Unrated)
25
Dr. No 1962,  PG)
26
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde 2006,  R)
27
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
28
The Island of Dr. Moreau 1996,  PG-13)
29
Dr. Seuss's ABC 1991,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments