Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  queenrach182's Rating My Rating
1
Addams Family Values 1993,  PG-13)
2
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
duh! on of the greatest movies of all time!
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
of all the harry potters out, this is definitely the best movie (not the greatest book though)
4
Underworld 2003,  R)
Underworld
omfg how i love this movie. i heart vampires!!!
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
did i mention how much i love tim burton? plus i absolutely love halloween.
6
Dogma 1999,  R)
Dogma
this has become one of my favorite movies, good actors, good story, funny as hell (no pun there).
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
first dvd i ever bought with my own money...and still worth it. pretty sure ive seen it about 50-something times....no exaggeration.
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
johnny depp + tim burton = best movies EVER
9
Constantine 2005,  R)
Constantine
my first rated R movie after i turned 17...lol...one of the best movies ever!
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
animal crackers!
12
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
its just a flesh wound...come back, i'll bite your legs off!
13
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
FREAKIN AWESOME and scary too!
14
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
such an artistic movie. i love tim burton
15
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
whatch you lookin at, shwan?!
16
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
dont you forget about me, dont, dont, dont, dont.
17
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
SLOTH!!!
this is the greatest 80's movie ever. well, maybe its tied with ferris bueller and breakfast club on my charts, anyway.
18
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
obviously the best chick flick ever. i cry everytime i watch it. rachel + ryan = fabulous!
19
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
willy wonka use to be my absolute favorite movie. and because johnny depp is...well, johnny depp, this was a great movie
20
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
such a sad sweet romantic movie. i cried the first few times.
21
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
as a child, this was my very favorite movie (next to the wizard of oz) gene wilder was good...johnny depp better?
22
The Wizard of Oz 1939,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments