My Favorite Movies


  QueenNothing's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
This is the most incredible movie I've ever seen. The story, the language, the music, Alex DeLarge...
2
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre)
What can I say about Vampires.. They are the Masters.
3
The Shining 1980,  R)
The Shining
HERE'S JOHNNY!! A classic horror movie.
4
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Absolutely amazing. Sexy and powerful Oldman..
5
Halloween 1978,  R)
6
Addams Family Values 1993,  PG-13)
7
The Omen 2006,  R)
8
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Watching this only movie is when you might hear me say: Tom Cruise/BRad Pitt is hot. Vampires. Yum.
9
House of 1000 Corpses 2002,  R)
10
Friday the 13th 1980,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
12
The Prophecy 1995,  R)
13
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
14
Requiem for a Dream 2000,  R)
15
Hellraiser 1987,  R)
16
Children of the Corn 1984,  R)
17
The Devil's Rejects 2005,  R)
18
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
19
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton *bows* . Great movie. Come on, Halloween, Jack and Sally, Santa getting kidnapped! Christmas and Halloween classic together in one movie.
20
Back to the Future 1985,  PG)
21
American History X 1998,  R)
22
May 2002,  R)
23
The Crucible 1996,  PG-13)
The Crucible
Them Witches...

Incredible Daniel-Day Lewis and Ryder.
24
Night of the Living Dead 1968,  R)
25
Children of the Living Dead 2001,  R)
26
Seven (Se7en) 1995,  R)
27
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Horror classic. Period.
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
The Craft 1996,  R)
The Craft
Ok, I used to wish I was one of these witches. Love this movie
30
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
This whole film... it just makes me laugh my ass off every time I see it.
31
Scrooged 1988,  PG-13)
Scrooged
I adore Bill Murray in this movie. It is so funny, my Christmas favorite.
32
Angela's Ashes 1999,  R)
33
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
34
X-Men 2000,  PG-13)
35
Lolita 1997,  R)
36
Crime + Punishment in Suburbia 2000,  R)
37
One Hour Photo 2002,  R)
38
The Goonies 1985,  PG)
39
Hook 1991,  PG)
40
Detroit Rock City 1999,  R)
41
Orgazmo 1997,  R)
42
Problem Child 1990,  PG)
43
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Ahh what a good movie! Loved it. Acting is amazing. Jackman + Bale= Genius.
44
Silent Hill 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments